Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 02 marzec 2020

Spotkanie z Piotrem Lipińskim

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2020-03-02 do 2020-03-02

2 marca odbyło się spotkanie z Piotrem Lipińskim – reporterem historycznym, przez niemal dwadzieścia lat związanym z „Gazetą Wyborczą”. Autor wielu książek, w tym biografii władców PRL-u (Cyrankiewicz, Bierut, Gomułka) i reportażu o procesie Adama Humera. W 2015 wydał reportaż biograficzny Anoda. Kamień na szaniec o życiu i tajemniczej śmierci Jana Rodowicza.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z bohaterem Anody łączy Lipińskiego jednostronna przyjaźń, która ciągnie się już od 1995 roku, kiedy opublikował pierwszy reportaż o Rodowiczu. O Anodzie mówiono i pisano: legenda swojego pokolenia, bohater akcji pod Arsenałem, z dużym poczuciem humoru, przez wszystkich kochany. Jego śmierć do dzisiaj pozostaje niewyjaśnioną zagadką.

Tajemnica śmierci Anody to nie jedyna czarna karta polskiego stalinizmu, o którym usłyszeli zebrani w bibliotece goście. Reporter przybliżył historię Piątej Komendy WiN (Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość), o której już wkrótce przeczytamy w jego najnowszej książce. A będzie to historia równie zagmatwana jak dobra powieść szpiegowska – Piąta Komenda była bowiem największą prowokacją komunistycznego kontrwywiadu w Polsce.

Podczas spotkania nie zabrakło pytań publiczności, które skierowały dyskusję na temat odpowiedzialności za zbrodnie i tego, czy Polska poradziła sobie z rozliczeniem najważniejszych architektów terroru lat 1948-1956. Specjalizujący się w historii polskiego stalinizmu Lipiński opowiedział jak w latach 90 obserwował nieudolność wymiaru sprawiedliwości w wymierzeniu kar.

 

Zapraszamy do wypożyczania w bibliotece reportaży Piotra Lipińskiego.

Galeria - 02.03.2020 Piotr Lipiński
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H