Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 04 marzec 2020

„Julia Anna Maluje Racibórz” –wystawa Julii Parzonki w Galerii OBOK!

Miejsce:
Galeria OBOK przy RCI, ul.Długa 2
Godzina:
18:00
Data:
2020-03-04 do 2020-03-04

Wernisaż odbędzie się już 4 marca o godz. 18.00 w RCK RCI przy ul. Długiej 2. Zapraszamy wraz z autorką, która o wystawie pisze:

„Od kiedy pamiętam - kocham Racibórz. Czuję się Raciborzanką. To moje miejsce na ziemi. Tutaj jest mój dom, moja rodzina, moja firma, moi przyjaciele.
Jakiś czas temu zaczęłam rysować Racibórz takim, jakim go widzę: jego magiczne miejsca, nietypowe budynki, ciekawe pomniki, ważnych dla mnie ludzi, wydarzenia, które mają tu miejsce. Chciałam mieć Racibórz zawsze przy sobie. Chciałam zostawić taki Racibórz mojemu dziecku, pokazać gdzie prowadziliśmy wózek, kiedy jeszcze nie potrafił chodzić, gdzie chodziliśmy do sklepu, jak wyglądał nasz zamek, po którego dziedzińcu biegał jak tylko zaczął chodzić, a gdzie znajdowało się muzeum. Zdaję sobie sprawę, że nic co nas otacza nie jest wieczne, a chciałabym, żeby chociaż w części, takie właśnie było.

Podczas wystawy chciałabym się podzielić kawałkiem mojego Raciborza, narysowanego w prosty sposób, bo w prostocie siła, bez dopracowania i wykończenia kreski, bo nasze miasto też takie nie jest, tutaj cały czas coś się dzieje, coś się zmienia. W niewielu kolorach, bo nasze miasto też jest spokojne. Z herbem w tle, bo historia i czas mają tutaj znaczenie.

Na grafikach znajdziecie miejsca, które mnie fascynują, budynki, przed którymi mogę, albo mogłam siedzieć godzinami i myśleć o tym, jakie są piękne: raciborska cegielnia, stary szpital, stajnie. Są też miejsca, które odstają, nie pasują do tego miasta np. nasz dworzec. To ważny dla mnie skrawek mojego miasta, mojej historii i mojej miłości do ziemi, która mnie kształtowała.

Cały projekt zawiera 50 grafik, podzielonych na budynki, ludzi i wydarzenia. 4 marca będzie można podziwiać tylko wybraną część prac, która ma dla mnie największe znaczenie”.  

 

Wstęp wolny

Spotkanie motywacyjne z Przemysławem Sobieszczukiem - Człowiekiem Motylem

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
18:00
Data:
2020-03-04 do 2020-03-04

Człowiek bez barier. Dziecko Motyl. Motyl z Żelaza… W ramach projektu „Biblioteka bez barier”, raciborzanie mieli okazję spotkać się z Przemysławem Sobieszczukiem - coachem, społecznikiem, człowiekiem, który mimo swej niezwykle ciężkiej choroby pomaga, inspiruje i motywuje innych.

Często nazywany jest Człowiekiem Motylem, gdyż jego skóra jest niespotykanie delikatna i narażona na najmniejsze urazy. Dłonie nie mają wykształconych palców, są zrośnięte w pięści. Jego znakiem rozpoznawczym są opatrunki i bandaże na całym ciele. A mimo to, jego życiową pasją stało się pomaganie innym, dzielenie się doświadczeniami oraz wiedzą. Dlatego, gdy dostał zaproszenie do raciborskiej biblioteki nie wahał się długo i skorzystał z kolejnej szansy na spotkanie. Jak sam twierdzi, już dawno zdecydował, że  jeśli tylko będzie taka możliwość, to chętnie będzie mówił różnym życiowym sytuacjom: TAK!

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji na temat choroby. Przemysław Sobieszczuk opowiadał o swoim dzieciństwie, sytuacji w szkole, przebytych terapiach medycznych, trudnościach w znalezieniu pracy. Nie zabrakło również barwnych historii z codziennego życia, okraszonych niezwykłym humorem i ogromnym dystansem do siebie a przede wszystkim do choroby. Publiczność była szczerze wzruszona niesamowitą siłą i energią bijącą od gościa! Z niezwykłą historią „Człowieka bez barier” można się zapoznać także dzięki książce „Siła w EB. Historia człowieka ze szkła” dostępnej w bibliotece.

Już teraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na kolejne spotkanie motywacyjne. 29 kwietnia gościem projektu „Biblioteka bez barier” będzie Aneta Mazur - „Jednooka Wojowniczka”.

Spotkania odbywają się w ramach projektu „Biblioteka bez barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

baner_logo

Galeria - Przemysław Sobieszczuk 4.03
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H