• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Kultura i sport/Kalendarium imprez

terminarz dnia 06.03.2023

Moja Biblioteka - ogólnopolski konkurs plastyczny

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 02. 2023 do 13. 04. 2023
kategoria: Biblioteka
Jak wygląda biblioteka Twoich marzeń? Czy podobna do tej, którą odwiedzasz i do której masz zawsze blisko? Biblioteka w Raciborzu świętuje w tym roku 75-lecie i z tej okazji ogłasza ogólnopolski konkurs plastyczny „Moja Biblioteka”. Przesłane prace mogą przedstawiać zarówno rzeczywiste biblioteki, jak i te wymarzone. W konkursie plastycznym raciborskiej biblioteki mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek. Prace będą oceniane w pięciu kategoriach wiekowych: do lat 6, od 7 do 10 lat, od 11 do 14 lat, powyżej 15 lat i w kategorii rodzinnej (prace wykonane przez dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i ich rodziców lub prawnych opiekunów). Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej przedstawiającej „swoją” bibliotekę, czyli zarówno tę znajdującą się w miejscu zamieszkania, jak również bibliotekę marzeń. Termin nadsyłania prac mija 30 marca. Prace należy dostarczyć osobiście do dowolnego oddziału i filii raciborskiej biblioteki lub do biblioteki powiatu raciborskiego. Adres do przesyłek pocztowych: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12, 47-400 Racibórz, z dopiskiem: KONKURS PLASTYCZNY „Moja Biblioteka” . Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenia nagród nastąpi 13 kwietnia o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Szachy w Bibliotece

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 03. 2023 do 8. 03. 2023
godzina: 16:00-17:00
kategoria: Biblioteka
Klub szachowy dla dzieci w wieku 6-10 lat. Klub jest kierowany do dzieci, które nigdy nie grały bądź miały z szachami styczność, ale nie znają zasad gry. Na spotkaniach klubowych zapoznają się z podstawami gry w szachy.

BASTION Raciborski Klub Fantastyki

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 2. 03. 2023 do 30. 03. 2023
godzina: 15:00 – 19:00
kategoria: Biblioteka
Klub Bastion zaprasza wszystkich amatorów fantastycznej literatury czy filmu, gier planszowych i komputerowych, sesji RPG oraz larpów na spotkania, które odbywają się w czwartki od godziny 15.00 do 19.00 w Sali Kolumnowej biblioteki.

"Kroków siedem do końca" ostatnie dni antykomunistycznego podziemia. Spotkanie z Piotrem Lipińskim

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 6. 03. 2023
kategoria: Biblioteka
Spotkanie autorskie związane z przypadającym 1 marca NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. O powojennym podziemiu antykomunistycznym opowie PIOTR LIPIŃSKI, autor książkowych reportaży historycznych, opublikowanych przez wydawnictwo "Czarne". ŻOŁNIERZE WYKLĘCI I ŻOŁNIERZE... PRZEKLĘCI. W książce "Raport Rzepeckiego" (Prószyński i s-ka) Piotr Lipiński opisał powstanie zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W "Kroków siedem do końca" (wydawnictwo "Czarne", nominacja do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza) przedstawił operację Urzędu Bezpieczeństwa, która doprowadziła do zniszczenia antykomunistycznego podziemia. "Kroków siedem do końca" to historia ostatnich dni antykomunistycznego podziemia, sprawiająca wrażenie szpiegowskiego thrillera. Pomiędzy 1945 a 1948 rokiem istniały cztery komendy konspiracyjnej organizacji "Wolność i Niezawisłość". Jej żołnierzy zwalczał Urząd Bezpieczeństwa, a stalinowskie sądy skazywały na kary śmierci. W 1948 roku powstała V Komenda, której udało się przetrwać aż do roku 1952. Wydelegowała na Zachód kurierów, których przeszkoliło CIA. Tak przygotowywano się do wybuchu III wojny światowej. Kilkadziesiąt lat później okazało się, że V Komenda była mistyfikacją. Prowokację - największą w historii tajnych służb Polski Ludowej - przeprowadzili funkcjonariusze i agenci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Co zaskakujące, wśród prowokatorów znaleźli się byli żołnierze Armii Krajowej. Dlaczego przeszli na stronę komunistów? V Komenda to największa tajemnica powojennego podziemia.   Spotkanie poprowadzi Beno Benczew - pracownik Archiwum IPN w Katowicach. Regionalista, magister historii. Specjalizuje się w tematyce historii lokalnej ziemi raciborskiej w XX wieku. Autor bloga www. ratibor-raciborz.blogspot.com.   Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Warsztaty na ,,5’’ Obrazek

miejsce: Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
data: 6. 03. 2023
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7 do 13 lat, mające na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych, jak również zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi i materiałami, m.in. filcem, pianką dekoracyjną. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

English Conversation Club

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 6. 03. 2023 do 13. 03. 2023
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy na konwersacje w języku angielskim. Cotygodniowe spotkania w kameralnej grupie to świetny sposób na rozwinięcie umiejętności językowych. Konwersacje będą prowadzone na różne tematy i nie trzeba perfekcyjnie znać języka angielskiego, by dołączyć do English Conversation Club.     Want to improve your English? Want to learn how to speak with confidence? How to share your thoughts? In our Conversation Club you will have a chance to talk, read, learn in an informal, friendly environment – it’s a matter of time before you get even better at English along the way.All levels are welcome, we will do our best to make the lessons as inclusive as possible. You will however need to have a basic knowledge of English.   6, 13, 20, 27 March  
do góry