Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Zagospodarowanie Dworca PKP/PorozmawiajMy - spotkania z mieszkańcami

PorozmawiajMy - spotkania z mieszkańcami

Materiały podsumowujące poniższe spotkania oraz prezentacja ze spotkania otwartego i podsumowującego z Radą Miasta dostępne są w tabeli z plikami do pobrania u dołu strony.

Wstępne spotkania i rozmowy

W 2022 r. pracownicy Urzędu Miasta Racibórz intensywnie pracowali w terenie, rozmawiając z mieszkańcami i przyjezdnymi w ramach prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030. Rozmowy z mieszkańcami prowadzone były w trakcie spacerów studyjnych oraz m.in.:

  • 28 maja 2022 r. na otwarciu lewobrzeżnych bulwarów Odry,
  • 9 i 10 czerwca z uczniami w raciborskich szkołach średnich,
  • 9 czerwca w Akademii Nauk Stosowanych - spotkanie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  • 11 czerwca 2022 r. na Placu Księżnej Eufemii Piastówny w trakcie Festiwalu Muzealnego będącego częścią obchodów Dni Raciborza,
  • 20 czerwca 2022 r. spotkanie w Urzędzie Miasta z Radą Seniorów Miasta Racibórz,
  • 13 i 14 lipca - 4 warsztaty z mieszkańcami,
  • 23 września 2022 r. w Ogródku Jordanowskim w trakcie Święta Dyni.

Z rozmów jasno wynikały potrzeby mieszkańców związane m.in. z brakiem przestrzeni lub miejsca w mieście dla osób młodych, odnową niatrakcyjnego Dworca PKP, brakiem miejsca do coworkingu, słabą współpracą na linii samorząd - NGO'sy - przedsiębiorcy, brakiem nowoczesnej poczekalni na dworcu, niedoborem kawiarni i restauracji w tym miejsc na spotkanie się z partnerem biznesowym. Zdjęcia z powyższych spotkań prezentujemy poniżej.

9 zdjęć

Spotkania z mieszkańcami - wstępne rozmowy dot. zagospodarowania dworca PKP

 

Pierwsze spotkanie informacyjne

Podstawą prac nad zagospodarowaniem dworca jest poznanie szczegółowo, czego chcą mieszkańcy. To oni bowiem będą w głównej mierze korzystać z przestrzeni dworca. W celu zgłębienia potrzeb i uszczegółowieniu wizji mieszkańców oraz chcąc przedstawić mieszkańcom, jakie są wstępne pomysły i jakimi przestrzeniami na dworcu będzie dysponować miasto, w dniu 28.02.2023 r. zostało zorganizowane spotkanie otwarte w Hotelu Racibor. W spotkaniu udział wziąć mógł każdy mieszkaniec Raciborza i osoba zainteresowana zagospodarowaniem dworca PKP.

29 zdjęć

Spotkanie ws. dworca PKP

Otwarte spotkanie dla mieszkańców, które odbyło się 28.02.2023 r.

 

Warsztaty

Kolejnym etapem prac było zorganizowanie trzech warsztatów (w dn. 15, 20 i 28.03.2023 r.) z mieszkańcami w Urzędzie Miasta Racibórz. W trakcie spotkań mieszkańcy Raciborza, a także przedstawiciele różnych raciborskich środowisk, w tym świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, osoby pracujące z ludźmi wykluczonymi społecznie, pracownicy różnych szczebli od dyrektorskich poprzez kierownicze po pracowników produkcji, nauczycieli czy  prezesów, intensywnie pracowali nad wspólnym wypracowaniem koncepcji dworca. Wszelkie uwagi, zarówno pozytywne jak i negatywne były mile widziane. Każdy miał możliwość wypowiedzenia się w tematyce dworca oraz przestrzeni wokół.

20 zdjęć

Warsztaty z mieszkańcami - zagospodarowanie dworca PKP

Zdjęcia przedstawiają przebieg 3 warsztatów z mieszkańcami, które odbyły się w dniach 15, 20 i 28 marca w Urzędzie Miasta Racibórz.

 

Warsztat z młodzieżą w MiPBP

W dniu 22.03.2023 r. został zorganizowany warsztat z młodzieżą w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Część przestrzeni na dworcu planowana bowiem jest do przeznaczenia pod "Stację Młodych", czyli miejsce dedykowane wyłącznie młodzieży. Niezwykle ważne stało się zatem wysłuchanie młodych ludzi i poznanie ich szczegółowych potrzeb w zakresie funkcjonalności i aranżacji wnętrza.

13 zdjęć

Warsztaty z uczniami szkół średnich w MiPBP

Warsztaty odbyły się dn. 22.03.2023 r. warsztatach udział wzięli uczniowie TEB Edukacja Racibórz, Zespół Szkół Ekonomicznych W Raciborzu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, ZSOMS Racibórz, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta.

 

Spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta oraz Radą Miasta Racibórz

W listopadzie zostało zorganizowane spotkanie z Młodzieżową Radą Miasta. Przedstawiono wypracowane koncepcje oraz pokazano wstępne wizualizacje zarówno Stacji Młodych jak i Urban Labu. młodzi Radni z aprobatą oglądali prezentację i wyrazili chęć współtworzenia przestrzeni. Koloejno 20 listopada  wypracowane koncpecje przedstawiono Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów, zaś 6 grudnia 2023 odbyła się prezentacja dla Rady Miasta Racibórz. Zdjęcia ze spotkań przedstawiamy poniżej.

6 zdjęć

Spotkanie z Radą Miasta Racibórz oraz Młodzieżową Radą Miasta

6 zdjęć

 

 

 

Kategoria: Powiązane pliki [6]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2023-03-30 Racibórz dworzec mapa z warsztatów.pdf
ilość pobrań: 17
Racibórz dworzec mapa z warsztatów.pdf 215.86KB zobacz
docx 2023-03-30 Spotkanie 28-02 podsumowanie.docx
ilość pobrań: 10
Spotkanie 28-02 podsumowanie.docx 33.52KB -
pdf 2023-03-30 prezentacja otwierająca spotkanie informacyjne 28 02 2023.pdf
ilość pobrań: 19
prezentacja otwierająca spotkanie informacyjne 28 02 2023.pdf 6.58MB zobacz
pdf 2023-12-07 Dworzec.pdf
ilość pobrań: 56
Dworzec.pdf 11.29MB zobacz
docx 2023-12-08 podsumowanie warsztatów projektowych.docx
ilość pobrań: 7
podsumowanie warsztatów projektowych.docx 4.81MB -
docx 2023-12-08 podsumowanie warsztatów z liderami.docx
ilość pobrań: 8
podsumowanie warsztatów z liderami.docx 6.27MB -
do góry