Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Informacje dla Mieszkańców/Prezydent Dariusz Polowy z marszałkiem Kałużą, senator (..)

Prezydent Dariusz Polowy z marszałkiem Kałużą, senator Ewą Gawędą i samorządowcami o drodze Racibórz Pszczyna

2021-05-06
Uczestnicy spotkania poświęconego RDRP zorganizowanego 5.05 w Rydułtowskim Domu Kultury.
Uczestnicy spotkania poświęconego RDRP zorganizowanego 5.05 w Rydułtowskim Domu Kultury.

Jeszcze w maju odbędzie się pierwsze spotkanie reaktywowanej grupy roboczej d/s Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna przy marszałku województwa śląskiego. Wicemarszałek Wojciech Kałuża będzie pełnił osobisty nadzór nad pracami grupy. Senator Ewa Gawęda z poziomu centralnego będzie lobbować o środki na budowę kolejnych etapów drogi, a jedną z szans na ich pozyskanie ma być Krajowy Plan Odbudowy. To tylko niektóre z ustaleń wczorajszego (5.05) spotkania grupy interesariuszy budowy RDRP. Spotkanie odbyło się Rydułtowach, a udział w nim oprócz marszałka Wojciecha Kałuży, senator Ewy Gawędy, prezydenta Dariusza Polowego i starosty raciborskiego Grzegorza Swobody wzięli także burmistrzowie i wójtowie: Rydułtów, Gaszowic, Lysek, Kornowaca i Rudnika.

Regionalna Droga Racibórz Pszczyna – ETAPY


Trwająca budowa raciborskiego niespełna ośmio kilometrowego odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu to tylko jeden z kilku etapów pozostałych do realizacji w ramach większego zadania jakim jest budowa Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.
Budowa naszego odcinka, będącego jednocześnie wschodnią obwodnicą Raciborza zakończy się już w lutym przyszłego roku. Wartość zadania to niemal 300 mln zł.
Co dalej?
Kolejnym przewidzianym do realizacji etapem ma być ponad 2 kilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy). Następnie odcinek do ul. Pstrązkiej ( gm. Kornowac), a w ostatniej kolejności niespełna 10 km odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu.
Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla tych odcinków. Wykonano już m. in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze.
Rozwiązania wymaga m. in. problem kolizji przebiegu drogi z linią kolejową 176 relacji Markowice - Olza.
Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację szacuje się na blisko 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania. Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej o której reaktywacji postanowiono w czasie wczorajszego spotkania. Marszałek Wojciech Kałuża przyjął także zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego do Raciborza. Celem planowanego w najbliższym czasie spotkania będzie wizytacja na budowie raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.


 

do góry