• Język migowy
  • BIP
Strona główna/UrbanLab/Aktualności/RewitalizujeMY - pierwsza runda konsultacji zakończona!

RewitalizujeMY - pierwsza runda konsultacji zakończona!

2022-05-09

Na przełomie marca i kwietnia odbyły się konsultacje społeczne projektu Uchwały Rady Miasta Racibórz w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz.

Po co wyznacza się te obszary?

Samorządy lokalne mają możliwość szczególnego skupienia się na tych częściach miast, które borykają się z dużymi problemami społecznymi. Miejsca, o których mowa są również niejednokrotnie zaniedbane i mało atrakcyjne gospodarczo. Narzędziem służącym ich odnowie jest gminny program rewitalizacji.

Aby go opracować, miasto musi w pierwszej kolejności zestawić dane statystyczne i opinie mieszkańców, a w konsekwencji wskazać racjonalne przesłanki co do wyboru terenów, które uznawane są za problemowe. Ustawa (z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji) nakazuje w takiej sytuacji wskazanie obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji (gdzie problemy występują najbardziej intensywnie). Na realizację działań dotyczących tych przestrzeni samorządy lokalne mogą między innymi starać się o wsparcie z funduszy zewnętrznych.

Jak wyznaczono obszary?

W wyniku prac koordynowanych przez Wydział Rozwoju Urzędu Miasta przygotowano dokument diagnozy. Posłużono się różnymi wskaźnikami społecznymi, gospodarczymi i przestrzennymi, aby zaproponować zasięg obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji.

Następnie Prezydent Miasta ogłosił konsultacje społeczne tak zarysowanej koncepcji. Dwie osoby złożyły uwagi szczegółowe, a ponad sto dwadzieścia innych osób (głównie mieszkańców Raciborza) odpowiedziało na zaproszenie do wypełnienia ankiety dotyczącej najważniejszych zagadnień związanych z rewitalizacją. Zdaniem respondentów, najpilniejszej interwencji wymagają: Centrum, Stara Wieś, Proszowiec , Miedonia oraz Mała Płonia. W szczegółach wskazywano, na potrzebę rewitalizacji placu Długosza, otoczenia dworca kolejowego w Raciborzu, terenu po żwirowni, terenu po rzeźni, a także otoczenia ulic: Rybnickiej, Fabrycznej, Głubczyckiej, Londzina i Reymonta. Obszary te znajdują się w obrębie wyznaczonego obszaru zdegradowanego.

Odbył się również spacer badawczy, w którym mieszkańcom towarzyszyli wiceprezydent Dawid Wacławczyk, Miejska Konserwator Zabytków, Architekt Miejska i Dyrektor Miejskiego Zarządu Budynku w Raciborzu, a także przedstawicielki Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz i autorzy wspomnianej wcześniej diagnozy. Trasa wiodła ulicami: Dąbrowskiego, Kopernika, Spółdzielczą, Głubczycką, Londzina i Stalmacha.

Co wobec tego?

Szczegółowe wnioski i rekomendacje zebrane w ankietach oraz podczas spaceru można znaleźć w raporcie. Konsultacje społeczne potwierdziły zasadność wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji, których zasięg ilustruje mapa. Skonsultowany projekt uchwały trafi pod obrady Rady Miasta, która rozpatrzy go na majowym posiedzeniu.

Kategoria: Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 [4]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 2024-01-17 Aktualna informacja dla notariuszy.pdf
ilość pobrań: 13
Aktualna informacja dla notariuszy.pdf 271.88KB zobacz
pdf 2024-01-17 Wniosek o wydanie zaświadczenia położeniu nieruchomości w obszarze rewitalizacji_957396-1.pdf
ilość pobrań: 14
Wniosek o wydanie zaświadczenia położeniu nieruchomości w obszarze rewitalizacji_957396-1.pdf 120.73KB zobacz
pdf 2023-07-13 Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030
ilość pobrań: 169
Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 30.01MB zobacz
pdf 2022-09-16 Obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji
ilość pobrań: 330
Obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji 60.65MB zobacz
do góry