Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Racibórz

Wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz samorządami, zacieśnienie współpracy pomiędzy partnerskimi miastami, a do tego spora dawka sportowych emocji oraz dobra zabawa najmłodszych piłkarzy. Wszystko to odbyło się w Budapeszcie w ramach realizowanego przez Racibórz i Zugló projektu pn. „SPORT4U”. Inicjatywa jest finansowa w ramach programu CERV „Partnerstwo miast” Komisji Europejskiej. Na ten cel samorządy pozyskały ponad 28 tys. euro.

 

Projekt obejmuje dwa kluczowe elementy: wymianę doświadczeń i dobrych praktyk samorządowych oraz program sportowy dla młodych piłkarzy.

W dniach 22-24 września do Raciborza przybyła delegacja z partnerskiego Zugló (XIV dzielnica Budapesztu), by wspólnie kontynuować realizację projektu Sport4you. To dalsza wymiana doświadczeń pomiędzy urzędami, jednostkami miejskimi oraz organizacjami. Programowi oficjalnemu towarzyszy ten sportowy – rozgrywki i zabawa dzieci i młodzieży. Inicjatywa jest finansowa w ramach programu CERV „Partnerstwo miast” Komisji Europejskiej.

Projekt obejmował dwa podstawowe komponenty: wymianę dobrych praktyk i doświadczeń pomiędzy jednostkami miejskimi oraz sportową rywalizację młodych piłkarzy.

W ramach programu dla dorosłych odbyło się study tour po zaangażowanych w projekt instytucjach. W trakcie wizytacji partnerzy poznali cel, misję i podstawowe zadania jednostek, analizowali strukturę organizacji i zatrudnienia, zostali zaznajomieni z bieżącą działalnością i realizowanymi projektami oraz trwającymi i planowanymi inwestycjami. Informacje te uzupełnili zwiedzając bazę i najważniejsze pomieszczenia. W trakcie wizyty Węgrzy odwiedzili Raciborskie Centrum Kultury, Muzeum w Raciborzu, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Arboretum Bramy Morawskiej. Wiedzą i informacjami dzielili się dyrektorzy lub przedstawiciele tych jednostek. Akcentem kulturalnym był spacer historyczno-krajoznawczy po mieście, możliwość udziału w spływie kajakowym organizowanym przez OSiR oraz udział w trwającym w mieście Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym OFF-ka. Delegacja spotkała się także z prezydentem Dariuszem Polowym podczas końcowej fazy rozgrywek piłkarskich, które zorganizowano na stadionie Klubu Unia Racibórz przy ul. Srebrnej.

Z kolei młodzi piłkarze z Zugló nie tylko mogli zmierzyć się i pograć z rówieśnikami z Raciborza (Unia Racibórz, LKS Ocice, Klub LKS 07 Markowice), ale także skorzystać z oferty sportowej miasta: wizyta w Aquaparku H2O, rywalizacja na kręgielni oraz gry i zabawy na terenie Kempingu „Obora”. Dzieci i trenerzy zwiedzili także Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Przypomnijmy, w pierwszej kolejności to grupa polska odwiedziła w maju Węgry.

Kategoria: Powiązane pliki [6]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności - rzecznik
pdf 2023-10-10 Prezentacja Punktu Informacji Turystycznej Visit Racibórz
ilość pobrań: 31
Prezentacja Punktu Informacji Turystycznej Visit Racibórz 20.45MB zobacz
pdf 2023-10-10 Prezentacja Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu
ilość pobrań: 38
Prezentacja Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu 59.08MB zobacz
pdf 2023-10-10 Prezentacja Muzeum w Raciborzu 2022
ilość pobrań: 28
Prezentacja Muzeum w Raciborzu 2022 4.91MB zobacz
pdf 2023-10-10 Prezentacja Muzeum w Raciborzu 2023
ilość pobrań: 28
Prezentacja Muzeum w Raciborzu 2023 5.1MB zobacz
pdf 2023-10-20 Prezentacja Biblioteka
ilość pobrań: 30
Prezentacja Biblioteka 27.72MB zobacz
pdf 2023-10-25 Prezentacja Ośrodek Sportu i Rekreacji
ilość pobrań: 21
Prezentacja Ośrodek Sportu i Rekreacji 2.33MB zobacz
do góry