Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Historyczny chodnik na skwerze Pieczki

Historyczny chodnik na skwerze Pieczki

2022-06-29
 

Wzorem Wrocławia również Racibórz stworzył chodnik historyczny, który w atrakcyjny sposób przybliża najważniejsze wydarzenie z historii miasta. Zdaniem wiceprezydenta Dawida Wacławczyka raciborski chodnik jest o wile ładniejszy niż ten wrocławski. Oceńcie sami!

To kolejny po szlaku Racibórz Retro (tablice przedstawiające fotografie dawnego Raciborza) pomysł na przybliżenie historii naszego miasta zarówno turystom jak i jego mieszkańcom. 14 płaskorzeźb wykonanych z brązu zdobi chodnik na skwerze Pieczki. Całą trasę rozpoczyna tablica informacyjna w pięciu językach przybliżająca przedstawione wydarzenia z historii Raciborza.

Chodnik historyczny powstał w tym miejscu nieprzypadkowo. Jest to z jednej strony ścisłe historyczne centrum naszego miasta, a zdrugiej strony punkt w połowie drogi między pomnikiem Eichendorfa a basztą więzienną. Miejsce to z racji braku wzmożonego ruchu samochodów jest idealne aby przewodnik oprowadzjący turystów mógł przystanąć wraz z grupą i przybliżyć najważniejsze momenty z dziejów Raciborza - mówił podczas otwarcia wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Chodnik powstał dzięki współpracy miasta z wrocławską ASP. Prezentowane dzieła sztuki rzeźbiarskiej są wynikiem pracy studentów tej akademii. Trzech z czternastu twórców szlaku odwiedziło dziś Racibórz wraz ze swoim dziekanem by nieco przybliżyć proces twórczy kierując nimi podczas tworzenia tych prac.

Podczas oficjalnego otwarcia nowej turystycznej atrakcji obecny był również znany i ceniony raciborski historyk Paweł Newerla. Prace wywarły na nim bardzo pozytywne wrażenie a po zapoznaniu się z całokształtem wyraził jako raciborzanin ogromną wdzięczność twórcom i współpracującym z nimi pracownikom Urzędu Miasta jak również wiceprezydentowi za wkład w promowanie historii Raciborza.

do góry