Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Hotele dla owadów stanęły w kilku miejscach Raciborza

Hotele dla owadów stanęły w kilku miejscach Raciborza

2023-03-23
 

Przy ul. Drzymały, na Placu Konstytucji oraz na bulwarach nadodrzańskich, to w tych miejscach usytuowane są 4 kolejne hotele dla owadów.

W 2021 r. cztery hotele stanęły przy ul. Reymonta na założonych tam łąkach i w parku zamkowym. Wszystkie hotele zostały wykonane przez wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu z materiałów zakupionych przez Miasto Racibórz. O wypełnienie hoteli zadbało Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, a pomalowane zostały przez podopiecznych Stowarzyszenia Persona na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Hotele dla owadów służą przede wszystkim gatunkom z grupy pszczół samotnych, ale mogą też stanowić schronienie dla wielu innych grup stawonogów.

Pszczoły samotne stanowią ok. 90% z ponad 400 gatunków pszczół w naszym kraju, niestety przegrywają konkurencyjnie z pszczołą miodną, mają też coraz mniej miejsc, gdzie mogą znaleźć pokarm, czyli nektar i pyłek kwiatowy. W naszych ogrodach królują trawniki i iglaki, a tam pszczoły nie znajdą pokarmu. Stąd zakładanie miejskich łąk i umieszczanie na nich hoteli. W przeciwieństwie do pszczoły miodnej, samice pszczół samotnych nie żądlą w obronie swoich gniazd, nie stanowią więc zagrożenia dla ludzi przebywających blisko hoteli.

 

 

do góry