• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Jedi, wampiry i zombie w raciborskiej Bibliotece

Jedi, wampiry i zombie w raciborskiej Bibliotece

2023-06-29
 

Żaden konwent nie może się obejść bez prelekcji. Prelekcje pozwolą Ci poszerzyć horyzonty, zyskać nową wiedzę, spojrzeć na róże tematy z innej perspektywy.

Kulisy dubbingu i tajemnice świata fantasy na Goblikonie

Karola Gajosa z kanału Popcornerd. Karol zabierze was za kulisy dubbingu i opowie, jak krok po kroku wygląda proces produkcji polskiej wersji językowej filmów, seriali i gier komputerowych.

Annę Hrycyszyn i Annę Kańtoch z Hardej Hordy. Pierwsza z pań przybliży wam temat kobiet w historii marynistycznej, a druga opowie o Sekcji Literackiej „LORGUS” Śląskiego Klubu Fantastyki.

Dr Dominika Lewińskiego, który wprowadzi was w klimat zombiaków, wampirów i cyborgów. Dziś to poczciwe monstra, do których przywykliśmy, które polubiliśmy, bez których nie wyobrażamy sobie fantastycznej literatury czy kina. Ale skąd ta popularność? Jakie są funkcje tej figuracji Innego we współczesnej kulturze? Co mówią nam one sobą o społeczeństwie, granicach normalności, pęknięciach i nieciągłościach dyskursów? Opowie wam też o Magii i Apokalipsie. Społecznych i kulturowych funkcjach fantastyki. Czy fantastyka to jedynie będąca błahą rozrywką forma ucieczki od rzeczywistości? Czy może za fantastycznym sztafażem pulsują nieświadome problemy i napięcia społeczne? Dlaczego chcielibyśmy chodzić do Szkoły Magii i Czarodziejstwa? I co ma z tym wspólnego czyszczenie basenów? Dlaczego lubujemy się w światach postapo? I co ma z tym wspólnego Jean Jaques Rousseau? Eskapizm i kompensacja — to najczęstsze wyjaśnienie popularności fantastyki. Ale można spróbować innego.

Co ma Vlad Tepes do Draculi i co ma do tego Edward Cullen? Gdzie znajduje się prawdziwy zamek hrabiego wampira? Magdalena „Vader” Wieder opowie o wampirach,
ich miejscu w historii Rumunii i nie tylko.

Reprezentanci Jedi Order — Magdalena „Renoka” Szeremet oraz Lech „Ten-Taaa-Kel” Witek, opowiedzą wam o historii Zakonu Jedi, będziecie też mogli podyskutować o serialu Gwiezdne Wojny: Wizje oraz Gwiezdne Wojny: Opowieści Jedi.

Konwent jest organizowany w ramach projektu "Zakręceni w czasie. Bo literatura może czegoś nauczyć" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji na temat programu Goblikonu- będzie można przeczytać na www.biblrac.pl oraz www.facebook.com/goblikon

 

do góry