Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Laureaci konkursu ZIELONO MI w kategorii "Ogród przy (..)

Laureaci konkursu ZIELONO MI w kategorii "Ogród przy miejscu pracy"

2023-09-20

Niezmiernie cieszy nas to, że kategoria „Ogród przy miejscu pracy” zyskuje popularność. Coraz więcej raciborzan pracuje w zdrowym otoczeniu — nie od dziś wiadomo, że żywa zieleń wpływa kojąco na człowieka i poprawia mikroklimat.

W tym roku w konkursie ZIELONO MI komisja przyznała ex aequo dwa III miejsca: dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących (SOSWNiS) oraz dla Zakładu Poprawczego dla Nieletnich w Raciborzu.

SOSWNiS znajdujące się przy ul. Karola Miarki to sporych rozmiarów obszar wymagający dużych nakładów pracy, ale też cieszący się długą tradycją, której świadkami jest część istniejącego tam zadrzewienia. Zabytkowy budynek szkoły otacza również część funkcjonalna w której pani Beata Jaskot, pani Paulina Jakubowska-Langrzyk i pan Franciszek Pawełek utworzyli szklarnię oraz ścieżkę sensoryczną. Uwagę Komisji zwróciły własnoręcznie zrobione kwietniki i kompostownik. Trzymamy kciuki za wino, które powstanie w przyszłości w winnicy SOSWNiS!

Druga zwycięska realizacja to teren zielony wokół „Poprawczaka”, o który dbają wychowankowie pod czujnym okiem wychowawców Ośrodka. W tym ogrodzie znajduje się kilka „perełek” takich jak kolekcja własnoręcznie ukształtowanych bonsaiów, szpaler wiśni ozdobnych, zrobiony przez chłopców kwietnik ze starego roweru i skrzaty ukryte tu i tam. Warto wspomnieć, że ogród wspomaga również niesienie pomocy — wyhodowane tutaj pomidory przekazywane są do hospicjum, a jabłonki z matecznika rozdawane. Ponadto Wychowankowie Ośrodka spędzają czas w ogrodzie, dbając i rozbudowując oczko wodne oraz sad „Andaluzja”.

W kategorii „Ogród przy miejscu pracy” udało się również wyróżnić Przedszkole nr 16, w którym pan Wojciech Koloska skrupulatnie pielęgnuje ogród, aby przedszkolaki mogły spędzać w nim czas, bawiąc się, uprawiając warzywniki czy też korzystając ze ścieżki sensorycznej. Tutaj znajdują się domek dla jeży i hotele dla owadów. Przestrzeń zyskała również punkty za zbieranie deszczówki.

Gratulujemy i zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród w piątek 22.09.2023 podczas Święta Dyni w Ogródku Jordanowskim!

19 zdjęć

Laureaci konkursu ZIELONO MI w kategorii "Ogród przy miejscu pracy"

do góry