Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Lista projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego

Lista projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego

2023-08-16

Już jest! Pojawiła się lista projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie rozpocznie się już 11 września 2023 r. o godzinie 9.00 i potrwa do 25 września, również do godziny 9.00. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z projektami. 

Oddaj swój głos i miej realny wpływ na zagospodarowanie miasta!

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://bo.raciborz.pl/

Lista projektów znajduje się na dole w załączniku.

ulotka BO

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet obywatelski to mechanizm partycypacyjny, w ramach którego mieszkańcy miasta mają prawo zgłaszać projekty zadań do realizacji z wydzielonej części budżetu, a następnie wybierać w trybie głosowania te projekty, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji.

Podstawowe regulacje związane z budżetem obywatelskim określone zostały w ustawie o samorządzie gminnym (art. 5a), która mówi, że Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych, a zasady i wymagania co do realizacji zadań publicznych w ramach budżetu obywatelskiego określa Rada Miasta w drodze uchwały.

Budżet obywatelski powstał w Raciborzu w 2015 roku i od początku miał na celu zaangażowanie mieszkańców Raciborza w sprawy miasta. Każdy pełnoletni mieszkaniec (który ukończył 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych) może w ramach tej procedury zgłosić swój pomysł do realizacji, a co za tym idzie mieć realny wpływ nie tylko na wydatki budżetowe, ale przede wszystkim na to co się w jego mieście dzieje.

Corocznie na realizację budżetu obywatelskiego z budżetu Miasta Racibórz wydzielane jest 1.500.000,00 zł, a o rozdysponowaniu tej kwoty decydują wyłącznie Raciborzanie.

Mieszkańcy Raciborza od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego wykazali się bardzo dużą aktywnością zarówno na etapie naboru projektów, jak i również w procesie wyłaniania tych najlepszych w ramach głosowania. Wszystkie te projekty wybrane przez mieszkańców i zrealizowane dotychczas w ramach Budżetu Obywatelskiego można zobaczyć na MAPIE PROJEKTÓW, a jeśli interesuje kogoś konkretna edycja BO - zapraszamy na zakładkę POPRZEDNIE EDYCJE.

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2023-08-16 projekty zakwalifikowane do głosowania w VIII edycji BO.pdf
ilość pobrań: 68
projekty zakwalifikowane do głosowania w VIII edycji BO.pdf 277.27KB zobacz

do góry