Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/OSP Miedonia gościła u siebie strażaków z CIS (..)

OSP Miedonia gościła u siebie strażaków z CIS Terminiers z Francji

2023-05-04
 

W dniach 28 kwietnia – 1 maja br. Ochotnicza Straż Pożarna w Raciborzu Miedoni przy współudziale Miasta Racibórz podjęła u siebie gości z CIS Terminiers z Francji. Wizyta odbyła się za sprawą raciborzanki pani Beaty Repetowskiej, która aktywnie działa w tamtejszym OSP.

Przed przyjazdem do Raciborza, strażacy z Francji mieli okazję zobaczyć rynek i zamek w Krakowie, ponieważ to właśnie na tamtejszym lotnisku w Balicach wylądował ich samolot. W sobotę 29 kwietnia strażacy CIS Terminiers w towarzystwie Kierownika Biura Zarządzania Kryzysowego odwiedzili strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. W trakcie tego spotkania mogli zobaczyć sprzęt i wyposażenie będące na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej, a także zapoznać się z zasadami prowadzenia działań ratowniczych i wymienić się doświadczeniami. W godzinach popołudniowych goście z Francji odwiedzili między innymi Rynek, Browar Zamkowy oraz Zbiornik Racibórz Dolny. Niedziela 30 kwietnia była okazją do oficjalnych spotkań strażaków oraz wizyty w jednostce OSP Racibórz Markowice. Tutaj również goście z Francji mogli zapoznać się z funkcjonowaniem jednostki, zobaczyć sprzęt i samochody pożarnicze oraz wymienić się doświadczeniami w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych. W godzinach popołudniowych strażacy z Francji przeprowadzili pokazowe działania ratownicze z zastosowaniem ich procedur ratowniczo – gaśniczych. W poniedziałek 1 maja goście z Francji w towarzystwie strażaków z Miedoni zwiedzili Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, gdzie mieli okazje poznać historię i rozwój pożarnictwa na ziemiach polskich. W godzinach popołudniowych udali się w drogę powrotną do Francji.

Wizyta strażaków z CIS Terminiers odbyła się w bardzo przyjaznej atmosferze. Dzięki wspaniałej pracy Pani Beaty Repetowskiej, która pełniła również role tłumacza, spotkania pełne humoru i zabawy trwały do późnych godzin wieczornych.

Por. Joel Boussac, który jest szefem jednostki CIS Terminiers na zakończenie wizyty podziękował Zarządowi OSP Miedonia za umożliwienie przyjazdu do Polski i ugoszczenie, oraz  oficjalnie zaprosił strażaków z OSP Miedonia do odwiedzenia ich jednostki we Francji.

do góry