• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Prezydent uhonorował laureatów podczas Raciborskiej Gali (..)

Prezydent uhonorował laureatów podczas Raciborskiej Gali Kultury i Wolontariatu

2023-12-01

Uroczysta Gala Kultury i Wolontariatu, która odbyła się w raciborskim Muzeum, zgromadziła wybitnych twórców, ludzi kultury oraz zaangażowanych wolontariuszy. Wydarzenie stanowiło okazję do uhonorowania osób, które znacząco przyczyniły się do promocji kultury i sztuki, jak również tych, którzy oddają swój czas dla dobra społeczności lokalnej.

W czasie swego przemówienia Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy podkreślił znaczenie kultury i wolontariatu, zaznaczając, że zaangażowanie tych osób stanowi nieocenione bogactwo dla miasta i jego mieszkańców.

Podczas tegorocznej gali szczególne wyróżnienia otrzymali twórcy, którzy mocno przyczynili się do propagowania kultury i sztuki w Raciborzu:

  • Andrzej Rosół - wybitny dyrygent, pianista i kompozytor,

  • Gabriela Habrom-Rokosz - artysta fotografik, doświadczony dydaktyk,

  • Gurgen Gadachik - artysta filmowy i rzeźbiarz,

  • Marek Furmanowicz - artysta malarz, rzeźbiarz, fotografik.

Natomiast nagrodę za szczególne osiągnięcia w 2022 roku w kategorii Twórca otrzymał Ryszard Paurowski - artysta grafik, plastyk, muzyk z zamiłowania, twórca graffiti.

Wyróżnienie Laur Wolontariatu prezydent przyznał Małgorzacie Jańskiej, wolontariuszce związanej od 9 lat ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia SPEKTRUM w Raciborzu.

Niezwykłym akcentem gali było także wręczenie odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Pani Marii Olejarnik - Miejskiej Konserwator Zabytków. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego docenił jej wkład w promocję zachowanego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony zabytków.

Całe wydarzenie zakończył wyjątkowy koncert pt. "Muzyka salonów Polski i Europy", który odbył się przy udziale utalentowanych artystów: Katarzyny Guran (sopran), Pawła Łukasika (altówka), Artura Łukasika (kontrabas) oraz Joanny Błażej-Łukasik (fortepian, słowo wiążące).

Raciborska Gala Kultury i Wolontariatu to nie tylko wyjątkowe wyróżnienie dla osób zasłużonych dla społeczności, lecz także manifestacja siły kultury i zaangażowania społecznego, które są jednym z fundamentów rozwoju miasta.

do góry