• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Rozwój w zgodzie ze środowiskiem

Rozwój w zgodzie ze środowiskiem

2021-05-21

Prezydent Dariusz Polowy odwiedził w ostatnim czasie siedzibę spółki, będącej jednym z gospodarczych symboli naszego miasta - Tokai Cobex (dawny ZEW) wchodzącej w skład japońskiej firmy Tokai Carbon. Włodarz miasta spotkał się z Prezesem Andrzejem Hotlosiem i Wiceprezesem Jackiem Leśniowskim. Aktualnie firma prowadzi inwestycję związaną z budowaniem instalacji grafityzacji węgla.

 Prezydent Polowy na spotkaniu z przedstawicielami Tokai Cobex

Czysta technologia

Warto podkreślić, że wspomniana instalacja jest najnowocześniejszą pod względem technologicznym instalacją tego typu na całym świecie. Dodatkowo spełnia one bardzo restrykcyjne wymagania związane z ochroną środowiska, wykraczając nawet ponad unijne standardy BAT (Best Available Technology).

-Jesteśmy świadomą ekologicznie spółką, która kładzie duży nacisk na to by przemysł był jak najmniej uciążliwy dla środowiska naturalnego. Dlatego dokładamy wszelkich starań by nasze procesy produkcyjne przebiegały w sposób na tyle czysty na ile tylko pozwala aktualna technologia. Tzw. gazy poprocesowe, które są naturalnym produktem ubocznym naszych działań są oczyszczane, filtrowane i dopalane, a co za tym idzie nie emitujemy szkodliwych dla środowiska substancji. Zdajemy sobie przecież sprawę, że zakład mieści się niedaleko ścisłego centrum miasta. Podobnie nasz zakład w Nowym Sączu, który jest zlokalizowany blisko miejsc atrakcyjnych turystycznie – podkreśla Prezes spółki Andrzej Hotloś.

Prezydent Miasta Racibórz docenia podejście proekologiczne spółki, które idealnie wpisuje się w poprawianie kondycji naszego środowiska i walkę z lokalnymi problemami ekologicznymi.

-Miasto zawsze będzie otwarcie wspierać i promować takie działania. Świadomość tego, że sami jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy obliguje nas do poszukiwania sposobów by minimalizować negatywny wpływ człowieka na otoczenie. Doceniam trud włożony w dostosowywanie procesów produkcyjnych do restrykcyjnych wymagań i głęboko wierzę, że kto wie… Być może w przyszłości w porozumieniu z samorządem Cobexowi uda się w myśl idei efektywności energetycznej dywersyfikować np. dostawy ciepłej wody dla miasta – mówił prezydent.

Kto się nie rozwija ten się cofa

-Musimy się rozwijać, dostosowywać do ciągle zmieniającego się rynku, szczególnie mając na względzie rosnącą konkurencję w zakresie wyrobów węglowych np. w Chinach. Dziś atrakcyjny dla rynku jest grafit i to w tym kierunku zdecydowaliśmy się pójść -dodaje Wiceprezes Jacek Leśniowski.

Firma dostrzega również potrzebę rozwoju w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Dziś dobry pracownik potrzebuje godnych warunków pracy, płacowych a także dodatkowych motywacji. Firma wychodzi naprzeciw tym potrzebom zapewniając standardy dzięki, którym wykwalifikowani specjaliści nie chcą odchodzić.

Aktywność społeczna i współpraca z samorządem

-W ideę naszej spółki wpisana jest apolityczność, nie wspieramy żadnego z ugrupowań politycznych, natomiast zasada ta nie kłóci się z działalnością prospołeczną i współpracą z samorządem. Chcemy pokazywać, że jesteśmy częścią raciborskiego środowiska, że nie jesteśmy na nie obojętni. Dlatego ciągle staramy się działać w tym środowisku, chcielibyśmy w najbliższej przyszłości posadzić znaczną ilość drzew w tym mieście, by podkreślić nasze przywiązanie do spraw ekologii – zaznacza prezes spółki.

Myślenie to podziela prezydent Polowy wskazując, że współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami i spółkami jest dla niego kluczowa, a rozwój miasta i lokalnego rynku pracy w dużej mierze zależy od takich pracodawców jak Tokai Cobex.

-Jestem otwarty na wszelką współpracę, która posłuży Raciborzanom i chętnie wesprę w ramach swoich kompetencji każdą inicjatywę prośrodowiskową, prospołeczną i proraciborską – podsumowuje Dariusz Polowy.

 Prezes Hotloś, Prezydent Polowy i wiceprezes Leśniowski

O Tokai Carbon

Firma założona w 1918 roku od ponad 100 lat jest liderem na rynku w produkcji i sprzedaży szerokiej gamy wysokiej jakości produktów węglowych i grafitowych, obsługując wielu globalnych klientów z różnych gałęzi przemysłu, tj. hutnictwo, przemysł samochodowy, branża półprzewodników oraz komponentów elektrycznych.

Firma ta utrzymuje globalną sieć prowadząc działalność w 42 lokalizacjach w 10 krajach w Azji, Europy i Ameryki Północnej.

do góry