• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Ruszyły przygotowania do programu „Ciepłe Mieszkanie”

Ruszyły przygotowania do programu „Ciepłe Mieszkanie”

2023-09-28

Miasto Racibórz przygotowało deklaracje chęci uczestnictwa w programie dla mieszkańców zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania na wymianę źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej. Dzięki weryfikacji ilości chętnych osób gmina Racibórz będzie mogła przygotować się do złożenia wniosku o dofinansowanie z programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Jaki jest cel programu?

Głównym założeniem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Kto może skorzystać z programu?

Program skierowany jest do osób fizycznych posiadających tytuł prawny do lokalu (własność, spółdzielcze własnościowe prawo, najem lokalu z zasobu gminnego) oraz małych wspólnot mieszkaniowych (od 3 do 7 lokali).

Jakie inwestycje podlegają dofinansowaniu?

W ramach kosztów kwalifikowanych dla osób fizycznych przewiduje się dofinansowanie na demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) oraz zakup i montaż ekologicznego źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Po wykonaniu tego zadania dopuszczalne jest również sfinansowanie zakupu wraz z montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacja obejmie demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu. Ponadto umożliwi dokonanie zakupu oraz montażu nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi bądź bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).

Deklaracja chęci udziału służy badaniu poziomu zainteresowania programem i nie jest formalnym zgłoszeniem się do projektu. Po otrzymaniu gwarancji dofinansowania Miasto Racibórz planuje uruchomić nabór wniosków o dotację dla mieszkańców.

Osoby zainteresowane dofinansowaniem z programu „Ciepłe Mieszkanie” prosimy o wypełnienie znajdującej się w załączniku deklaracji, a następnie złożenie jej w terminie do dnia 15 października bieżącego roku w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Racibórz. W związku z dużym zainteresowaniem termin składania deklaracji został przedłużony do 26 października bieżącego roku.

Więcej informacji w załączniku „Program Priorytetowy Ciepłe Mieszkanie”.

UWAGA! Program „Ciepłe Mieszkanie” nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wymiana stolarki możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. „kopciuchów”) służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.

 

Kategoria: Powiązane pliki [3]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2023-09-28 Program Priorytetowy Ciepłe Mieszkanie.pdf
ilość pobrań: 55
Program Priorytetowy Ciepłe Mieszkanie.pdf 450.47KB zobacz
pdf 2023-10-04 DEKLARACJA CHĘCI PRZYSTAPIENIA DO PROGRAMU PRIORYTETOWEGO.pdf
ilość pobrań: 44
DEKLARACJA CHĘCI PRZYSTAPIENIA DO PROGRAMU PRIORYTETOWEGO.pdf 600.29KB zobacz
odt 2023-10-04 DEKLARACJA CHĘCI PRZYSTAPIENIA DO PROGRAMU PRIORYTETOWEGO.odt
ilość pobrań: 42
DEKLARACJA CHĘCI PRZYSTAPIENIA DO PROGRAMU PRIORYTETOWEGO.odt 53.45KB -

do góry