Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Stwórz z nami raciborski szlak azalii i różaneczników

Stwórz z nami raciborski szlak azalii i różaneczników

2022-04-04
 

 Na Teneryfie podziwiać możemy szlak kwitnących migdałowców, Cieszyn ma swój szlak kwitnącej magnolii, a Racibórz ma szansę zasłynąć ze szlaku azalii i różaneczników. Przeprowadziliśmy już pierwsze nasadzenia tych pięknych, ozdobnych krzewów. Plan na kolejne jest już gotowy. Aby jednak to nowe przedsięwzięcie Miasta Racibórz i Arboretum Bramy Morawskiej zakończyło się pełnym sukcesem liczymy na Państwa udział. Dlatego apelujemy! Planując nowe nasadzenia przy swoich posesjach wybierzcie azalie i różaneczniki. Sprawmy wspólnie, aby stały się one wiosenno - letnim wyróżnikiem Raciborza – takim słowem wstępnym wiceprezydenta Dawida Wacławczyka opatrzony jest poradnik edukacyjno - informacyjny Arboretum Bramy Morawskiej i Miasta Racibórz, który kierujemy do mieszkańców, wspólnot, zarządców i właścicieli nieruchomości w Raciborzu.

Wychodząc naprzeciwko nowym trendom ekologicznym i estetycznym, a także aspiracjom samych mieszkańców oczekujących życia w pięknym i zielonym otoczeniu, zamierzamy wzbogacić naszą miejską przestrzeń w oryginalny, kwitnący szlak. Te zjawiskowo kwitnące, różnokolorowe, nieco egzotyczne i zielone przez cały rok rośliny staną się ozdobą skwerów, zieleńców, zabytków i ulubionych traktów spacerowych raciborzan.

- Marzymy, aby proces tworzenia szlaku stał się udziałem zarówno Urzędu Miasta Racibórz, jego jednostek, innych instytucji publicznych mających siedzibę na terenie miasta, a przede wszystkim samych mieszkańców. Zwracamy się do Państwa z propozycją, by w roku 2022 w naszym mieście pojawiło się jak najwięcej krzewów, które w przyszłości stworzą piękny kwitnący szlak. Najbardziej zależy nam na tym, by rośliny te cieszyły wszystkich mieszkańców i turystów, a zatem pojawiały się w miejscach dostępnych powszechnie. Chcemy by były widoczne z chodnika i ulicy.  – informuje i zachęca do nowych nasadzeń pomysłodawca akcji wiceprezydent Dawid Wacławczyk

Kompozycje z wykorzystaniem azalii i różaneczników zostaną też od przyszłego uroku ujęte w nowej kategorii miejskiego konkursu „Zielono Mi” promującego dbałość o zieloną przestrzeń swojego miejsca zamieszkania czy pracy.

Zachęcamy, by o zrealizowanych nasadzeniach (miejsce i gatunek) informowali nas Państwo mailowo (promocja@um.raciborz.pl). W przyszłości sporządzimy mapę szlaku i będziemy go promować wśród gości odwiedzających Racibórz. Niech azalie i różaneczniki na stałe zagoszczą w krajobrazie naszego miasta!

W załączeniu publikujemy broszurę informacyjną, która pomoże Państwu dobrać odpowiednie rośliny do warunków panujących na wyznaczonym przez Was miejscu, w którym rośliny mają być posadzone.


 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności - rzecznik
pdf 2022-04-04 szlak azalii i różaneczników PRZEWODNIK.pdf
ilość pobrań: 319
szlak azalii i różaneczników PRZEWODNIK.pdf 4.32MB zobacz

do góry