Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Tekst urywa się... Niecodzienny teatralny poniedziałek w (..)

Tekst urywa się... Niecodzienny teatralny poniedziałek w RCK

2023-10-25

23 października Raciborskie Centrum Kultury gościło legendarny Teatr Ósmego Dnia z Poznania, znany na scenie teatru alternatywnego od 60 lat. Dzięki uczestnictwu RCK w programie Teatr Polska raciborska publiczność mogła zobaczyć spektakl "Kafka [tekst urywa się...]".

Było to poruszające przedstawienie, zainspirowane mniej znanymi tekstami Franza Kafki, odnoszącymi się do tematów ostatecznych. Zachwycała nie tylko gra aktorska, ale też bezkompromisowe środki wyrazu, z których Teatr Ósmego Dnia słynie.

Wraz z aktorami przyjechała do Raciborza ciężarówka skomplikowanej scenografii scenicznej, której montaż trwał cały dzień. Przestrzenne metalowe konstrukcje przemontowywane w trakcie spektaklu, nadawały kolejne wymiary poruszanym tematom. Na uwagę zasługuje również projekcja multimedialna, która zawierała rysunki samego Kafki.
Widać było niesamowite zespojenie scenografii z aktorami, a także ich doskonałe zgranie ze sobą na scenie. Wynika to również z tego, że zarówno za scenariusz, jak i reżyserię oraz wykonanie odpowiadają sami aktorzy.

Specjalnie przygotowana na potrzeby spektaklu widownia na scenie, która również posłużyła jako część scenografii, wypełniona była do ostatniego miejsca. Dlatego też część widzów musiała oglądać spektakl z górnych balkonów.

Po przedstawieniu we foyer RCK odbyło się spotkanie ze znawcą Franza Kafki i tłumaczem jego tekstów prof. Łukaszem Musiołem, który jako konsultant literacki współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia. Przedstawił on mniej znane fakty z życia Kafki, odkodował tytuł „tekst urywa się”, wyjaśnił, czym jest „kafkometr” i podkreślił, że po Kafkę sięga się zawsze w trudnych momentach dziejowych — stąd pisarz ten przeżywa ponownie renesans swojej twórczości. Do rozmowy dołączył też jeden z aktorów — Tadeusz Janiszewski, związany z Teatrem Ósmego Dnia od ponad 50 lat, który opowiedział o historii i arkanach pracy Teatru. Panowie wspomnieli również, że w 2024 roku przypada setna rocznica śmierci Franza Kafki.

Kolejnym spektaklem w ramach programu Teatr Polska będzie „Last Minute” zrealizowany przez Teatr Naumiony i Fundację Szafa Gra, który odbędzie się 5 listopada o godzinie 18.00. Więcej o spektaklu przeczytać można pod linkiem: https://tiny.pl/cpk86

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

12 zdjęć

Tekst urywa się... Niecodzienny teatralny poniedziałek w RCK

do góry