• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/W wodociągach zabrzmiała muzyka. Dni Raciborza 2022

W wodociągach zabrzmiała muzyka. Dni Raciborza 2022

2022-06-10
 

Magia muzyki, magia miejsca tymi słowami można spróbować określić to, czego wczoraj byliśmy świadkami podczas niezwykłego koncertu „Muzyki epickiej” w starych wodociągach.

Filtry pochodzące z XIX wieku, w których do lat 80-tychXXX w filtrowano jeszcze wodę z Odry, wczoraj przemieniły się w salę koncertową za sprawą pięknych wariacji muzycznych wykonanych przez duet: Elżbieta Skrzymowska (skrzypce) i Stanisław Pielczyk (organum). Koncert uroczyście otworzyli Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy wraz ze swoim zastępcą Dawidem Wacławczykiem, a w historię miejsca, w którym się znajdowaliśmy wprowadził nas prezes Wodociągi Raciborskie Michał Ziółkowski. Podczas koncertu obecne były również delegacje z miast partnerskich Raciborza.

Koncert podzielony był na cztery bloki muzyczne wypełnione muzyką dawną i współczesną, klasyczną i instrumentalną, operową i musicalową, pojawił się nawet muzyczny wątek raciborski. Na początek duet zaprezentował nam utwory J. S. Bacha oraz F. Haendla z opery „Xerxes” i „Rinaldo”, następnie Elżbieta Skrzymowska wykonała fantazję na temat opery ”Tosca” Pucciniego. Drugi blok muzyczny rozpoczął Stanisław Pielczyk na organum miniaturami organowymi, a następnie usłyszeliśmy niezwykle zróżnicowany stylistycznie „Kaprys polski” G. Bacewicz, która jako jedna z nielicznych kobiet kompozytorów zapisała się w annałach wybitnych światowych twórców muzyki współczesnej. Były także melodie raciborskie w bardzo ciekawej aranżacji na organum. Na koniec tej części wybrzmiał piękny „Łabędź” C.Saint-Saensa z „Karnawału zwierząt”. Trzecia część koncertu to hołd złożony muzyce filmowej, a dokładnie zmarłemu 2 lata temu kompozytorowi E. Morrricone. Usłyszeliśmy utwory z filmu „Misja”, „La Califfa” i „Cinema Paradiso”. Ostatnia cześć koncertu przywołała wspomnienia musicalowe, wybrzmiały: słynny motyw wiodący z opery „Upiór w operze” oraz „Pamięć” z musicalu „Koty”. Na bis artyści wykonali kanon D- dur j. Pachelbela.

Ten koncert z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, ze względu na nietypowość miejsca i jego wspaniałą akustykę, ale przede wszystkim to co się w nim wczoraj muzycznie wydarzyło. Magia miejsca dała odpowiednią oprawę do uczty jaka przygotowali dla nas Elżbieta Skrzymowska i Stanisław Pielczyk, idealnie dobierając dania muzyczne na wczorajszą wieczerzę. Serdecznie dziękujemy!

Dzisiaj zapraszamy do wspólnej zabawy z South Silesian Brass Band i Swing City Katowice podczas „Dancingu pod Tęczową”. Przypomnimy sobie złote lata swingu.

Widzimy się o 21:00 na Placu Ofki!

do góry