Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
22 Grudzień 2020
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
 

Pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią

Mieszkańcy naszego miasta mają niezaspokojoną od wielu lat potrzebę dostępu do boiska piłkarskiego ale całorocznego, czyli ze sztuczną nawierzchnią. Boisk trawiastych w naszym mieście jest wystarczająca ilość, mamy kilka klubów piłki nożnej, niestety w naszym klimacie boiska te nie mogą być używane szczególnie wczesną wiosną, późną jesienią i zimą. Na boisku naturalnym od listopada do marca kiedy temperatura spada w okolice 0° C treningu przeprowadzać nie można. Boisko pełnowymiarowe jest konieczne do rozgrywania meczów ligowych, meczów sparingowych i do prawidłowej realizacji jednostek treningowych. Niewystarczające w tym zakresie są boiska typu orlik znajdujące się w naszym mieście. Oficjalne mecze piłki nożnej muszą się odbywać na boiskach tzw. pełnowymiarowych, tych meczów nie można rozgrywać na orlikach. Drużyny chcące odnosić sukcesy w meczach oficjalnych powinny trenować i odbywać sparingi na boiskach o takich samych wymiarach jak mecze o punkty.

Startując w wyborach na prezydenta Raciborza zapowiadałem w „10-tce Polowego” budowę nowego pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią umożliwiającego całoroczne korzystanie niezależnie od warunków pogodowych. Po licznych analizach środowisko sportowe zaproponowało najlepszą lokalizację tego obiektu na terenie stadionu przy ul. Srebrnej w Raciborzu. - mówi Dariusz Polowy Prezydent Raciborza.

Lokalizacja boiska na OSiR okazuje się niewłaściwa. Zresztą o tym mówił również Mirosław Lenk gdy był jeszcze prezydentem Raciborza. Wskazywał, że na terenie OSIR jest depresja terenu i potrzeba specjalnego odwodnienia, które wtedy kosztowało ponad milion złotych.

Budowa takiego nowego boiska umożliwi pracę szkoleniową wg jednakowych i jasno określonych zasad, podniesie poziom gry i motywacji zawodników.

Szczególnie leży mi na sercu umożliwienie prawidłowego szkolenia dzieci i młodzieży z naszego miasta. Nie bez znaczenia jest również budowa lepszej piłki nożnej w Raciborzu. - dodaje prezydent Dariusz Polowy.

Takie boisko ułatwi raciborskim klubom utrzymanie formy przez cały rok i umożliwi awanse na wyższe poziomy rozgrywkowe. Osiąganie sukcesów w szkoleniu piłkarskiego narybku nie powiedzie się bez odpowiedniej infrastruktury, niestety orliki to za mało. Mamy stadion na ul. Zamkowej ale cóż z tego skoro z uwagi na warunki pielęgnacji jego murawy, nie można korzystać z niego więcej niż 6 godzin tygodniowo i to tylko od maja do września, a w pozostałym okresie najwyżej 3 godziny na tydzień. Problemem na boisku OSiR jest również brak optymalnego oświetlenia co powoduje, że praktycznie od października nie ma już możliwości trenowania. Baza szkoleniowa w Raciborzu jest niekompletna przez brak odpowiedniego boiska i nie pozwala na realizację całorocznego procesu szkolenia. Tracą na tym piłkarze, traci Racibórz.

Jest szansa na przerwanie tego wieloletniego pasma obietnic i niespełnionych nadziei. Jest szansa na  porządne i funkcjonalne boisko do piłki nożnej, pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią już w 2021 roku. Dokumentacja projektowa jest już gotowa, środowisko piłkarskie nanosi obecnie swoje poprawki i uwagi. Boisko będzie profesjonalnie oświetlone wg norm stawianych przez oficjalne struktury piłkarskie, aby umożliwiało odbywanie przy sztucznym świetle rozgrywanie meczów o punkty.

Budowa takiego boiska nie będzie kosztował ponad 32 mln zł jak aquapark, ani 13 mln zł jak rozbudowa stadionu OSiR. Szacuję koszty budowy na 3,5 mln zł. - wskazuje prezydent Dariusz Polowy.

Po wybudowaniu boiska będzie możliwe jego wynajmowanie dla licznych klubów spoza Raciborza. Koszt wynajęcia boiska w Nieboczowach na mecz z szatniami i oświetleniem to aż 660 zł. Boisko takie po jego wybudowaniu będzie również przynosić przychody dla miasta. Profesjonalnie przygotowany, oświetlony obiekt ze sztuczną trawą spełniającą najwyższe standardy to oferta nie tylko dla naszego najbliższego sąsiedztwa, ale również dla klubów z województwa opolskiego, dla których nasz obiekt stanie się najbliżej położonym pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią.

Utrzymanie boiska syntetycznego jest również o 50% tańsze niż utrzymanie boiska naturalnego. Trawa naturalna wymaga nawet 3-krotnego koszenia w tygodniu w okresie największego wzrostu. Wymaga również nawożenia, napowietrzania i piaskowania. Boisko naturalne wymaga również częstego podlewania na które idzie ogromna ilość wody, więc budowa syntetycznego boiska jest również działaniem proekologicznym. Z nowego boiska na ul. Srebrnej  będą mogły korzystać bezpłatnie wszystkie raciborskie kluby. Będzie to dla nich czysty zysk bo nie będą już ponosić zbędnych kosztów na wynajęcie boiska w innych miastach i daleki dojazd.
Zadanie będzie obejmować: budowę płyty boiska o wymiarze 115 mx74 m wraz z montażem systemu drenażowego i odpowiednią podbudową, nawierzchnia będzie z trawy syntetycznej, do tego zostaną wybudowane piłkochwyty i zamontowane będą bramki. Boisko będzie oświetlać 6 słupów z energooszczędnymi lampami o wysokości 16 m.

Inwestycję tę wpisałem do budżetu miasta na 2021 rok. Na ten cel w projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczyłem 3,5 mln zł. Niewykluczone, że po przetargu kwota może być niższa. Teraz będę czekał na zatwierdzenie tej inwestycji przez radnych. Dopingujcie Państwo radnych miejskich, aby zatwierdzili moją propozycję. - mówi Dariusz Polowy Prezydent Raciborza.

Historia boiska ze sztuczną nawierzchnią w Raciborzu

Temat budowy w Raciborzu takiego boiska ciągnie się już od ok. 10 lat. Już w 2011 r. media donosiły, że są plany budowy takiego boiska na terenie OSiR'u.
Ówczesny radny miejski Dariusz Ronin zorganizował spotkanie przedstawicieli piłkarzy (m.in. Dariusz Binek, Łukasz Moneta, Jarosław Rachwalski) z ówczesnym prezydentem Mirosławem Lenkiem na ten temat w dniu 08.05.2013 r. Z tego spotkania pan Dariusz Binek napisał własnoręcznie dokument o tytule: „Zapewnienia oraz obietnice złożone przez prezydenta miasta Raciborza – pana Mirosława Lenka”.

Ówcześni włodarze miasta zapewniali, że zamierzają oddać takie boisko do użytku najpóźniej w 2014 r. Działacze piłkarscy podokręgu byli później zapewniani, że powstanie ono w 2015 r. Ówczesny prezydent Raciborza Mirosław Lenk mówił na początku 2014 r.:  „Z dużym prawdopodobieństwem wpiszemy tę inwestycję do budżetu roku 2015 i zostanie ona zrealizowana.”. Taka wieloletnia nieporadność ówczesnej ekipy rządzącej dziwi w świetle dokonania dwóch wielkich inwestycji na terenie OSiR. Za 32 mln zł wybudowano aquapark, na jego budowę pozyskano tylko 2 mln zł dotacji, pozostała kwota 30 mln zł została wzięta z bieżących budżetów miasta oraz dodatkowo zaciągnięto bardzo duży kredyt bankowy, który spłacamy do dzisiaj. Dlaczego znalazło się 30 mln zł na aquapark a nie znalazło się trochę ponad 2 mln zł na pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią? Nie wiadomo do dzisiaj. W tamtym czasie takie boisko wybudowano w Bytomiu za 1,5 mln zł. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w tle bardzo kosztownej rozbudowy stadionu na OSiR, wykonanej za ok. 13 mln zł. Na tę rozbudowę pozyskano tylko 5 mln zł dotacji. Pozostała kwota 8 mln zł znów została wzięta z bieżącego budżetu miasta. Dlaczego znalazło się 8 mln zł na bardzo kosztowną rozbudowę stadionu z której korzysta niewielka grupa mieszkańców Raciborza, a nie znalazło się trochę ponad 2 mln zł na pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, nie wiadomo do dzisiaj. W 2015 r. do podokręgu Racibórz należały 64 kluby piłkarskie, w których trenowało ponad 5 tys. zawodników. O takie boisko upominali się działacze piłkarscy: Janusz Gałązka, Stefan Ekiert, Andrzej Starzyński, Serafin Jegliczka, Gerard Przybyła i Henryk Majnusz, na lutowym konwencie samorządowców powiatu raciborskiego w 2015 r. Środowisko piłkarskie z Raciborza jest zmuszone obecnie do bardzo kosztownych i czasochłonnych wyjazdów na pełnowymiarowe boiska ze sztuczną nawierzchnią do Wodzisławia, Rybnika, Jastrzębia albo do Czech. Każdy klub rozgrywa kilka lub kilkanaście meczów przed rundą wiosenną, niestety w Raciborzu nie jest to możliwe, gdyż Racibórz nie ma boiska które by to umożliwiało.
O boisko dla piłkarzy walczył również Leszek Szczasny razem z Jackiem Trzeciakiem, gwiazdą piłkarską i trenerską Polonii Bytom.

Historia boiska ze sztuczną nawierzchnią w Raciborzu w skrócie:

- 2011 - pierwsze doniesienia medialne o planach budowy boiska na terenie OSiR
- początek 2014 - zapowiedź prezydenta Mirosława Lenka o wprowadzeniu zadania do budżetu 2015
- 2015 - budżet bez boiska
- 2015 wrzesień - porozumienie środowiska piłkarskiego i prezydenta Mirosława Lenka - lokalizacja stadion OSiR
- 2016 grudzień - zapowiedź modernizacji stadionu OSiR pod obiekt typowo lekkoatletyczny; boiska nie będzie
- 2018 - boisko pojawia się w programie wyborczym „10-tka Polowego”
- 2019 styczeń - spotkanie prezydenta Dariusz Polowego ze środowiskiem piłkarskim i wybór lokalizacji przy ul. Srebrnej
- 2019 i 2020 - wiceprezydent Michał Fita analizuje różne lokalizacje: ul. Srebrna, OSiR, stadion PWSZ -ostatecznie powrót do ul. Srebrnej
- 2020 kwiecień - przygotowanie projektu boiska przy ul. Srebrnej
- 2020 listopad - wpisanie zadania przy ul. Srebrnej do projektu budżetu Miasta na 2021 rok
- 2020 grudzień - panel dyskusyjny omawiający aspekty jakościowe i szkoleniowe związane z boiskiem o sztucznej nawierzchni.

W tym czasie prezydent Mirosław Lenk przeznaczył ze środków miejskich pieniądze na budowę:
Aquapark - 32 mln z czego 2 mln dotacji, z kasy miasta 18 mln + 12 mln kredytu, który spłacamy do dzisiaj.
Stadion OSiR – 13 mln z czego 5 mln dotacji, z kasy miasta 8 mln.
Wtedy koszt boiska to 2 do 3 mln, jednak środków nie wystarczyło.

Historia obiektu przy ul. Srebrnej:

Stadion piłkarski przy ul. Srebrnej został wybudowany w 1946 r. Na tym stadionie Unia święciła tryumfy w 1954 r. i w 1956 r. zdobywając mistrzostwo polski juniorów. Stadion ten umożliwił w 1963 r. awans Unii do ekstraklasy, a później przez 2 sezony Unia rywalizowała z najlepszymi drużynami z całej Polski. Od tamtych czasów świetności dzieli nas już ponad 50 lat, więc czas najwyższy na zmiany.

Zalety boiska ze sztuczną nawierzchnią:

- boisko z trawą naturalną można wykorzystywać 6 godzin na tydzień (od maja do września) oraz 3 godziny na tydzień (od października do kwietnia), boisko ze sztuczną nawierzchnią można wykorzystywać prawie 100 godzin na tydzień przez cały rok,
- jest do wykorzystania o każdej porze roku i przy każdej pogodzie,
- mniejsza ilość kontuzji i urazów zawodników,
- niższe koszty utrzymania boiska ze sztuczną nawierzchnią do 50%,
- z boiska będą mogły korzystać bezpłatnie wszystkie raciborskie kluby,
- możliwość odpłatnego wynajmowania klubom spoza Raciborza.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H