Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
01 Grudzień 2020
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
 Nowe lodowisko - inwestycja z myślą o aktywnych

 

Prezydent miasta Racibórz Dariusz Polowy rusza z programem Racibórz – Czas na inwestycje. Inwestycje z myślą o mieszkańcach. Każdy raciborzanin znajdzie w nim element, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Pierwszą prezentowaną inwestycją jest lodowisko.

 „Zapowiadałem je w moim programie wyborczym już w 2018 r., ale także nie tak dawno pod koniec września tego roku przedstawiłem główne założenia mojego projektu. Teraz przyszedł czas na prezentację większej ilości szczegółów. Dysponujemy Programem Funkcjonalno Użytkowym w skrócie PFU, czyli dokumentem będącym zbiorem fachowych wytycznych dla projektu budowlanego i przyszłego wykonawcy czego, jako inwestor, od niego oczekujemy. Dokument ten oprócz wizualizacji elewacji pokazuje również dokładny plan lodowiska i wszystkich pomieszczeń” informuje prezydent Dariusz Polowy.

Po wizji lokalnej, analizach i dyskusjach z projektantem, uwzględniając specyfikę lokalizacji oraz potrzeby mieszkańców prezydent podjął decyzję o powiększeniu tafli w stosunku do lodowiska w Ostrowie Wielkopolskim do rozmiarów 20x50m oraz powiększeniu powierzchni budynku obsługi klientów.

„Przesuniemy lokalizację płyty lodowiska bliżej granicy działki, dzięki czemu uzyskamy dużo więcej miejsca na parking. Dodatkowo ułatwimy komunikację pieszych od strony bulwarów i planowanej kładki nad Odrą. Dzieci będą mogły szybko i bezpiecznie przejść z Rynku na lodowisko. Zyskujemy bardzo duży parking znacznie większy niż pierwotnie planowałem, który oprócz lodowiska zabezpieczy potrzeby: aquaparku, stadionu (na który wydano 13 mln zł na przełomie 2017/2018 roku), całego kompleksu OSiR ale również sąsiadującego Zamku Piastowskiego” dopowiada prezydent.

PFU zawiera wszystkie elementy, o których prezydent Polowy mówił we wrześniu:
- budynek z punktem obsługi, w którym będzie można zakupić bilety i wynająć łyżwy,
- system rozliczania czasu korzystania z lodowiska i innych usług w oparciu o opaskę elektroniczną - nie będzie sztywnych godzin wejścia, jak to jest na innych lodowiskach,
- ta sama opaska będzie służyła również do otwierania i zamykania szafek na ubrania,
- wypożyczalnia z dużą ilością par łyżew z nowoczesnymi suszarkami i ostrzarnią do łyżew,
- szatnia z automatycznym dostępem dzięki opasce elektronicznej - nie będzie problemów z pilnowaniem
  kluczyka,
- węzły sanitarne w tym również dla osób niepełnosprawnych,
- pomieszczenia techniczne i garaż wraz z elektryczną bezemisyjną rolbą,
- sala na organizację uroczystości połączonych z jazdą na łyżwach,
- przeszklona, ogrzewana antresola, która umożliwi osobom towarzyszącym obserwowanie z góry osób jeżdżących po tafli lodowiska,
- trybuna przy lodowisku z miejscami siedzącymi
- ogólnodostępne wifi
- tafla lodowiska będzie całkowicie obudowana dachem i ścianami o konstrukcji lekkiej kratownicy stalowej i półokrągłym kształcie dachu, pokrytego tworzywem,
- po sezonie zimowym miejsce na salę zabaw i rekreacji dla dzieci,
- duży plac parkingowy (59 miejsc).

PFU zawiera również kosztorys przedsięwzięcia. Wynosi on 5,7 mln zł. Jest to kwota ostrożnościowa, w ostatnim czasie kwoty po przetargach są zazwyczaj niższe od planowanych w kosztorysie PFU. 

„Jako przykład przytoczę bulwary lewobrzeżne, gdzie kosztorys opiewał na kwotę 3 mln zł, a po przetargu cena wyniosła tylko 2 mln zł, a więc 33% taniej. Jestem przekonany, że w przypadku planowanego lodowiska sytuacja będzie podobna. Kwota z przetargu będzie niższa od kosztorysowej w PFU o co najmniej  15%, wtedy cena końcowa będzie oscylowała w okolicy 4,8 mln zł” - wyjaśnia Dariusz Polowy  

Przedstawiana inicjatywa stanowi odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców, którzy muszą korzystać z tego typu obiektów sportowych w okolicznych miastach, np. w Pszowie.  „Dlatego proszę Raciborzan o pełne wsparcie tej inicjatywy, jednocześnie informuję, że decyzja o budowie lodowiska będzie musiała być przegłosowana przez Radę Miejską. Szanowni raciborzanie uprzejmie proszę o dopingowanie swoich radnych, tak aby ten znaczący projekt został zatwierdzony w budżecie na rok 2021” - apeluje prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Prezentacja Lodowisko.pdf 20-12-01 11:02 3.3MB pobierz plik: Prezentacja Lodowisko.pdf

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H