Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Gala wręczenia nagród "Zabytek Zadbany"

Gala wręczenia nagród "Zabytek Zadbany"

2025-10-02

Wśród laureatów tegorocznej, jubileuszowej – 50. edycji konkursu "Zabytek Zadbany" organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków – znalazł się wyjątkowy obiekt z Raciborza: zabytkowy spichlerz chłopski z dzielnicy Sudoł. Spośród 67 zgłoszeń z całej Polski uhonorowano jedynie 22 realizacje. W tym elitarnym gronie doceniono również nasz lokalny zabytek, który – dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim – odzyskał swój historyczny charakter i dawną świetność. Gala wręczenia nagród odbyła się w dniu 1 października w Żyrardowie podczas której pani Aleksandra Frydrychowicz Miejska Konserwator Zabytków odebrała wyróżnienie w imieniu Prezydenta Jacka Wojciechowicza.

Uznanie na szczeblu krajowym stanowi potwierdzenie, że Racibórz skutecznie łączy współczesne potrzeby z troską o przeszłość. Działania podejmowane na rzecz ochrony zabytków przynoszą nie tylko wymierne efekty, ale również zdobywają uznanie wśród ekspertów oraz instytucji odpowiedzialnych za opiekę nad dziedzictwem narodowym.

gala 2

gala

 gala1

 

Spichlerz

do góry