• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Medale im. ks. prałata Stefana Pieczki przyznane

Medale im. ks. prałata Stefana Pieczki przyznane

2019-11-18
Laureaci medali im. Pieczki
Laureaci medali im. Pieczki

Po raz 18. wręczono medale im. ks. prałata Stefana Pieczki "Unitas in Veritate" (Zjednoczeni w Prawdzie). W tym roku medale przyznano pięciu osobom.

Laureatami są:

Siostra Dolores – 20 lat służyła na misjach w Afryce pomagając chorym na AIDS, trąd oraz sierotom. Życie z ludźmi w Afryce stało się dla niej sensem i największą pasją życia. W  2015 roku została wybrana Przełożoną Prowincjalną Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu

Mateusz Kłosek - właściciel Eko-Okien, nagrodzony zarówno za aktywność biznesową jak i promowanie chrześcijańskich wartości. Laureat otworzył niedawno w Raciborzu księgarnio-kawiarnię "Niebo w mieście", buduje Dom Rekolekcyjny w Gródczankach, wybudował Kaplicę Wieczystej Adoracji. ( medal odebrany w zastępstwie )

Marzena Korzonek – sędzia, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, działaczka społeczna, pomysłodawczyni cyklu edukacyjnego „Mam prawo do...”, w ramach którego odbywają się bezpłatne wykłady dla mieszkańców, w których zagadnienia prawne przedstawiane są w sposób przystępny i praktyczny. Jest propagatorką idei mediacji, organizuje bogaty program obchodów Tygodnia Mediacji. Wraz z sędziami i pracownikami sądu organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jak również wychodzi do szkół. W tym roku wyróżniona została w plebiscycie "Obywatelski Sędzia Roku 2019"

Wiesław Janicki - działacz społeczny, kulturalny i sportowy Ziemi Głubczyckiej, zaangażowany w inicjowanie i organizację wielu akcji religijnych, obywatelskich i patriotycznych, m. in. „Różańca Do granic” „Emaus”, rocznic smoleńskich, biegów „Tropem Wilczym”, akcji „Biegamy dla Niepodległej”, a także aktywnej  działalności  w Stowarzyszeniu Odra -Niemen, które pomaga Polakom na Kresach; organizuje biegi pilegrzymkowe, jest aktywnym animatorem kultury – jest współzałożycielem i prezesem Głubczyckiego Towarzystwa Kulturalnego „Kresowiak” (lata 90.), współzałożycielem i wieloletnim redaktorem„ ”Kalendarza Głubczyckiego” i „Głosu Głubczyc”,; uhonorowany został m.in. Medalem Edukacji Narodowej, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pośmiertnie medal im. ks. Stefana Pieczki przyznano również śp. Władysławowi Płonce.(medal odebrała małżonka)

Władysław Płonka - z zawodu nauczyciel historii, dziennikarz regionalista, pisał głównie w prasie lokalnej, redaktor portalu krzanowice.pl. Był autorem lub współautorem licznych książek i publikacji, autorem opracowań poświęconych historii Raciborza, współautorem monografii Racibórz (1981), szkiców w zeszytach Strzechy. W 2001 roku wydał przewodnik „Krótkie vademecum piwosza”, a w 2004 przewodnik po Jeruzalem. Dla Wydawnictwa Scriba napisał przewodnik po Raciborzu i okolicy. Działacz TMZR. Za swoją pracę i działalność otrzymał wiele nagród, ale jak mówił, największą satysfakcję sprawiła mu nagroda „Zasłużonemu działaczowi Ziemi Raciborskiej”.

 Pomysłodawca Dni im. ks. prałata Stefana Pieczki oraz medali "Unitas in Veritate" Ryszard Frączek odczytując laudację o śp. Władysławie Płonce powiedział: Chodząc raciborskimi ulicami, zaglądając do zaułków, parków, nad Odrę, dotkniemy tych miejsc, które dzisiaj są żywą historią, a zarazem świadkiem ludzi, którzy stąpali po naszej ziemi, świadkami zdarzeń radosnych i tragicznych, pożarów, epidemii, powodzi. Dotkniemy miejsc jego radosnego rozwoju. Jestem przekonany, że w każdej wędrówce będzie obok Władek Płonka. Bowiem Władek to dobry duch, który w swoim mieście pozostał na zawsze.


Uroczystość zwieńczył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Olgi Szomańskiej. Gala oraz koncert są współorganizowane przez Miasto Racibórz.

do góry