Strona główna Urząd Aktualności Wiadomości Urzędu Miasta
27 Maj 2019
kategoria:
Wiadomości i wydarzenia
 


W sobotnie przedpołudnie 1 czerwca w godz. 11.00-13.00 przy ul. Kasprowicza 12 odbędzie się piknik pełen atrakcji. Jak zwykle będzie wesoło, kolorowo i…oczywiście książkowo - tym razem dzieci spędzą miło czas w Akademii Detektywów. Tegoroczna impreza będzie związana z literaturą detektywistyczną, dlatego biblioteka zaproponuje swoim najmłodszym czytelnikom udział w tematycznych zabawach i warsztatach plastycznych.

Od godziny 15:00 do 20:00 zapraszamy wszystkie dzieci na Raciborski Rynek, gdzie rozpoczną się Animacje  z Ciocią Klocią. To jedna z wielu atrakcji, które wywołają uśmiech na twarzach naszych pociech. Będą rozgrywki sportowe takie jak:

- przeciąganie liny
- wyścig w workach
- tor przeszkód
- zabawy z chustą animacyjną i tunelem.
- strzelanie z mega proc oraz ćwiczenie zręczności łapiąc rybki.

Dla wszystkich milusińskich również balonowe cuda i puszczanie dużych baniek mydlanych (chętni zamykani będą w bańce).
Nie zabraknie malowania twarzy i robienia zwierzątek balonowych.

O letnie orzeźwienie w trakcie imprezy zadba tradycyjnie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu.

Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka ma ponad 50 lat. Obchodzony głównie w byłych krajach socjalistycznych, dziś znany jest już tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich. Reszta świata świętuje Dzień Praw Dziecka 20 listopada.

Zainicjowany 1949 roku przez Światową Federację Kobiet Demokratycznych 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka miał być świętem ochrony dzieci przed wojną, krzywdą i głodem. Podchwycony przez komunistyczne władze krajów bloku wschodniego początkowo miał wyraźne konotacje polityczne. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan i dziś święto to ma ciepły, rodzinny charakter.
Tak jak różne są daty obchodzenia Dnia Dziecka, różne są również zwyczaje z nim związane. Np we Francji 6 stycznia świętuje się Dzień Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają wówczas do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z "wróżbami".

W Japonii Dniem Dziecka jest 5 maja, choć świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią wówczas z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach.

Dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. Dzieci ubrane w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H