Strona główna/Urząd/Aktualności/Komunikat Prezydenta Miasta w odniesieniu do zarzutów (..)

Komunikat Prezydenta Miasta w odniesieniu do zarzutów "Silnego Raciborza"

2026-02-06

W odniesieniu do zarzutów, które zostały zawarte w oświadczeniu radnych „Silnego Raciborza”, chciałbym przedstawić kilka faktów:

  1. Taryfę dla Wodociągów Raciborskich Sp. z o.o. ustala Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie Prezydent Miasta ani Rada Miasta.
  2. Pierwsza propozycja, przewidująca znacznie wyższą podwyżkę cen wody i ścieków, przyjęta przez Wody Polskie oddział Gliwice, została przeze mnie zaskarżona do Prezesa Wód Polskich w Warszawie i w konsekwencji uchylona.
  3. Dzięki temu obecna podwyżka jest znacznie mniejsza niż pierwotnie planowano. Przykładowo koszt przeciętnej kąpieli w wannie wzrośnie jednorazowo o około 9 groszy.
  4. Dziwić może histeria ze strony opozycji, ponieważ za kadencji Dariusza Polowego również miały miejsce podwyżki cen wody, na przykład abonament za ścieki w roku 2022 wzrósł o dokładnie 100 % (z 4,21 na 8,42 zł za m3).
  5. Pomimo tej decyzji Wód Polskich, ceny metra sześciennego wody i ścieków w Raciborzu pozostają najniższe w porównaniu do okolicznych miejscowości. Jako bazę porównawczą przyjmujemy okoliczne miasta wielkością porównywalne z Raciborzem.

 

Cena metra sześciennego wody w Raciborzu w porównaniu z podobnej wielkości okolicznymi miastami, jest jedną z najniższych.

w

 

W odniesieniu do zarzutów o drogich kosztach usług komunalnych w Raciborzu, warto również wspomnieć na przykład o opłatach za śmieci, które na tle okolicznych miasta, są również jednymi z najniższych.

a

 

Cała ta narracja „Silnego Raciborza” ma na celu jedynie wprowadzenie mieszkańców w błąd i służy wyłącznie realizacji politycznych interesów opozycyjnej grupy radnych.

do góry