Strona główna/Urząd/Aktualności/Oddaj krew i zasadź sadzonkę życia!

Oddaj krew i zasadź sadzonkę życia!

2026-03-11

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się już 25 marca 2026 roku. Spotykamy się w przestrzeni Urban Lab Racibórz przy Placu Dworcowym 1.

Czeka na Was bogaty program łączący pomaganie z edukacją i ekologią:

Program wydarzenia:

  • 9:00–13:00 – Akcja poboru krwi: Pod hasłem „Oddaj krew – zasadź sadzonkę życia”.
  • 9:00–13:00 – Stoisko Nadleśnictwa Rudy Raciborskie: Każdy, kto odda krew, otrzyma w podziękowaniu sadzonkę drzewa.
  • 9:00 – Wręczenie odznak: Uroczyste nadanie wyróżnień „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”
  • 10:00 – Pogadanka profilaktyczno-edukacyjna: Spotkanie z funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Głubczycach.
  • Punkt Fundacji SAMI: Prezentacja rękodzieła „Od serca dla krwiodawców”

Kawowa Przystań

Dla wszystkich odznaczonych oraz uczestników akcji krwiodawstwa przygotowaliśmy strefę „Kawowa przystań i wracająca energia za dobro”, gdzie będzie można odpocząć i zregenerować siły.

Kto może oddać krew?

Osoby od 18. do 65. roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł,
  • które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Jak przygotować się do oddania krwi?

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym osobę kwalifikującą).

Przed oddaniem krwi  należy zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty, oraz ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi

Oddawanie krwi:

  • nie boli,
  • jest bezpieczne,
  • nie grozi zarażeniem żadną chorobą,
  • nie uzależnia,
  • trwa ok. 7-10 minut,
  • daje satysfakcję!

Oddaj krew i zasadź sadzonkę życia!

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
png 2026-03-11 plakat 25.03.2026.png
ilość pobrań: 12
plakat 25.03.2026.png 4.18MB zobacz

do góry