terminarz dnia 27.06.2024
Olimpijskie Lato z Biblioteką
miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, Kasprowicza 12
data:
25.
06.
2024
do
29.
08.
2024
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
Przygotuj się na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu! Raciborska biblioteka zaprasza na tematyczne zajęcia w klimacie sportowym – czekają na Was profesjonalne treningi, spotkania ze sportowcami i trenerami, zajęcia plastyczne i literackie oraz całe mnóstwo beztroskiej zabawy! Ponadto biblioteka zaprasza na warsztaty ClassVR które przeniosą Was wprost na olimpijski stadion oraz dwie wycieczki: do Bajki Pana Kleksa w Katowicach oraz Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej (bo nie samym sportem człowiek żyje!). Dodatkową atrakcją będą warsztaty tworzenia tradycyjnych słowiańskich laleczek-motanek. Pamiętaj! Wakacje w mieście nie muszą być nudne gdy spędzasz je z raciborską biblioteką!
Zajęcia od 25 czerwca do 29 sierpnia w każdy wtorek i czwartek w godz. 11.00-14.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.
WARSZTATY
10.07 i 21.08 Warsztaty ClassVR- wirtualne laboratorium przedmiotowe
Ponad 1500 modeli 3D, 600 scen, 1000 pokoi… Skocz na spadochronie i wyląduj w środku naczyń krwionośnych, potem weź w dłoń model 3D ludzkiego serca, żeby stamtąd przenieść się pod Burdż Khalifa czy na nowojorski Times Square, a następnie przenieś się na gorące piaski Bora – Bora…
Zajęcia dla dzieci od 7 lat. Koszt: 50 zł
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
15.07 MOTANKI – warsztaty tworzenia lalek
Stwórz krok po kroku własną motankę – tradycyjną słowiańską laleczkę spełniającą życzenia! Warsztaty poprowadzi ukraińska artystka Nina Burnevich.
Warsztaty w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinansowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.
Zajęcia dla dzieci od 9 lat. Udział bezpłatny!
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
WYCIECZKI
25.07 Bajka Pana Kleksa w Katowicach
KLEKS. MAGIA KINA to jedyna w swoim rodzaju multimedialna wystawa filmowa odkrywająca tajniki produkcji filmowej oraz niezwykłe ciekawostki z planu zdjęciowego nowej Akademii Pana Kleksa. Dzieci będą mogły m.in. zbliżyć się na wyciągnięcie ręki do głównych bohaterów obecnych na ekspozycji w postaci wiernie oddających rzeczywistość figur, zobaczyć oryginalne rekwizyty filmowe, zasiąść na tronie Króla Wilków, czy skłonić mechatroniczne wilkusy do oddania pokłonu.
Wycieczka dla dzieci od 7 lat. Koszt: 120 zł
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
27.08 Szkoła Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej
Zapraszamy wszystkich chętnych adeptów magii, oraz wszystkich fanów książek o młodym czarodzieju na zwiedzanie Polskiej Szkoły Magii i Czarodziejstwa na Zamku w Mosznej. Za pomocą naszej Tiary Przydziału odnajdziesz swój dom oraz nowych przyjaciół! Na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie zamkowych komnat w szacie jednego z domów oraz zapierająca dech w piersiach lekcja magii i eliksirów.
Wycieczka dla dzieci od 7 lat. Koszt: 120 zł
Zapisy: EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany”
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data:
26.
06.
2024
do
21.
09.
2024
kategoria: Biblioteka
Kryminał z Raciborzem w tle
XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany” pod Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu.
Do udziału w konkursie zakwalifikowane zostaną prace pisane prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron znormalizowanego maszynopisu), zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną zlokalizowaną w Raciborzu.
Prace konkursowe opatrzone godłem literowym / pseudonimem (bez danych osobowych) należy przesłać na adres Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Racibórz prozą zaczarowany”.
W odrębnej zaklejonej kopercie opatrzonej tym samym godłem należy dołączyć formularz zgłoszeniowy zawierający: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz jegowiek, dane kontaktowe teleadresowe. W przypadku gdy uczestnikiem Konkursu jest osoba niepełnoletnia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz wyróżnienia książkowe.
Termin nadsyłania prac: 21 września 2024
Ogłoszenie wyników nastąpi 11 października 2024 w trakcie Kryminalnej Nocy Bibliotek.
Regulamin i formularze zgłoszenia poniżej.
Zrobione w domu, pokazane w bibliotece
miejsce: Filia Publiczno-Szkolna nr 8, Żorska 2
data:
27.
06.
2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy na spotkanie pasjonatek rękodzieła, które w domowym zaciszu tworzą dzieła, a następnie prezentują je na forum biblioteki.
Jeśli tworzysz i szukasz miejsca, w którym mógłbyś je zaprezentować, to zapraszamy! Nasze spotkania to również dobra kawa i ciekawe książkowe dyskusje.
Dyskusyjny Klub Książki
miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data:
27.
06.
2024
godzina: 16:30
kategoria: Biblioteka
Jeśli po dobrej lekturze lubisz podyskutować o książce z innymi. Jeśli jesteś ciekawy jak opisany w książce świat zinterpretowali inni to rozgość się w naszym bibliotecznym Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych. To miejsce dla wszystkich, którzy lubią rozmawiać i dzielić się z innymi swoimi opiniami.
Książka na czerwiec: „Ma być czysto” Anna Cieplak.
Mieć piętnaście lat to jak cierpieć na nieuleczalne zaburzenia urojeniowe. Każdą uwagę na swój temat analizuje się po sto razy, kompleks wyrasta na kompleksie, a wszystko, co fajne, jest zabronione.
Przejmująca powieść Anny Cieplak opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci. I dzieciach, które muszę dźwigać odpowiedzialność dorosłych. Jakby życie nie było wystarczająco trudne, nad losem ich wszystkich czuwa zmęczony kurator, wielkie państwo polskie.