• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/"Polski uczony a Wieża Eiffla - warsztaty druku 3D w (..)

"Polski uczony a Wieża Eiffla - warsztaty druku 3D w raciborskiej bibliotece"

2021-10-12
 

Czy wiesz co polski uczony, Julian Ochorowicz, miał wspólnego z Paryżem i jak udało mu się ocalić Wieżę Eiffela?

7 października uczestnicy projektu „Polski DaVinci” spotkali się na pierwszych warsztatach w Sali Kolumnowej raciborskiej biblioteki przy ulicy Kasprowicza 12. Głównym tematem warsztatów było projektowanie i druk 3D. Młodzież dowiedziała się na czym polega drukowanie 3D, jak działa taka drukarka, oraz w jakich programach można projektować wydruki 3D. Na przykładzie przygotowanego przez bibliotekarkę przykładu wieży Eiffel zobaczyli jak wygląda proces od projektu do wydruku.

Uczestnicy zajęć z pomocą programu ThinkerCad stworzyli autorskie projekty, które na koniec warsztatów mogli wydrukować wykorzystując drukarkę UP mini 2. Wśród projektów pojawiły się miedzy innymi wieloryby, konie i choinki.

Tylko co z tym Paryżem?

W trakcie zajęć „Polski uczony a Wieża Eiffela” przedstawiona została postać Juliana Ochorowicza, którego dotyczy projekt „Polski DaVinci”. Uczestnicy dowiedzieli się, że w latach 1882-1892 Ochorowicz przebywał w Paryżu, gdzie zasłynął jako wynalazca i człowiek wielu talentów. W tym czasie Wieża Eiffela nie cieszyła się popularnością wśród mieszkańców Paryża. Zbudowana w 1889 roku specjalnie na wystawę światową, raziła w oczy paryżan (większość domagała się jej rozebrania, a niektórzy wręcz wyprowadzali się z Miasta Miłości, aby nie musieć jej oglądać!). Decyzją konstruktora wieża miała więc po 20 latach zostać rozebrana. I tu pojawia się Julian Ochorowicz, niczym prawdziwy super bohater. Był on na tyle ceniony wśród paryżan, że gdy umieścił na szczycie Wieży Eiffela swój innowacyjny telegraf bezprzewodowy, zrezygnowali z rozbiórki na rzecz innowacji. Dzięki Ochorowiczowi Paryż stał się pierwszym miastem komunikującym się bezprzewodowo.

Podczas kolejnego spotkania w ramach projektu „Polski DaVinci” uczestnicy dowiedzą się co wspólnego miał XIX-wieczny wynalazca z (bardzo współczesną) telewizją.

Jeśli zaciekawiła cię postać Ochorowicza zapraszamy do Filii nr 8 przy ul. Żorskiej 2. Ciągle istnieje możliwość zapisania się na warsztaty!

do góry