Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Informacje turystyczne/Atrakcje turystyczne/Pomniki przyrody Raciborza/DĄB BIAŁY - Quercus alba - odmiana łyżkowata 'Elongata' (..)

Pomniki przyrody Raciborza - DĄB BIAŁY - Quercus alba - odmiana łyżkowata 'Elongata' - nr 332

Lokalizacja

przy ul. Londzina, na działce nr 4355/8, między budynkiem supermarketu a stacją paliw, w pobliżu pomnikowego jesionu wyniosłego
50°05′45,88″N 18°12′48,52″E

Opis obiektu

Drzewo rzadko spotykane w Polsce, rośnie przy ul. Londzina 21. Występuje w lasach mieszanych wschodniej części Ameryki Północnej, w naszym kraju jest niewątpliwą rzadkością . Okaz raciborski posiada pień, którego obwód pierśnicowy wynosi 336 cm, a jego wiek to około 120 lat i prawdopodobnie jest najgrubszym dębem białym w Polsce. Dąb ma wysokość - 24 m. Posiada biało - szarawą, płytko spękaną korę oraz charakterystyczne wygięte blaszki liściowe na kształt odwróconej łyżki, które zmieniają ubarwienie w zależności od pory roku - od jasno zielonej wiosną do purpurowo - fioletowej jesienią. Stąd jego nazwa dąb białym odmiany łyżkowatej. Drzewo corocznie owocuje i wydaje kuliste owoce w postaci żołędzi, które kiełkują wkrótce po opadnięciu na ziemię przed nastaniem zimy.

Objęto go ochroną w celach naukowo-dydaktycznych, ze względu na atrakcyjny pokrój drzewa oraz budowę morfologiczną liści i kory, a także ze względu na pokaźne rozmiary.

5 zdjęć

DĄB BIAŁY - Quercus alba - odmiana łyżkowata 'Elongata' - nr 332

5 zdjęć
do góry