Strona główna Invest in Raciborz Aktualności gospodarcze
02 Styczeń 2020
kategoria:
Aktualności Gospodarcze
Czym żył Racibórz w 2019 roku?
Czym żył Racibórz w 2019 roku?

Co wydarzyło się w zeszłym roku? Zobaczcie podsumowanie 2019 roku przygotowane przez Przedsiębiorczy Racibórz.

Kolejne tereny inwestycyjne

  •  Otwarte zostały pierwsze zakłady produkcyjne przy ul. Bartka Lasoty: Steel Wings, Elektrolex, TechControl, Kreha Stystem.
  • Sprzedano kolejne tereny inwestycyjne:


  -  przy ul. 1 Maja – przetarg na nieruchomość o pow. niemal 2 ha wygrała firma Polska Ekologia sp. z o.o., która jest czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii.

 -  przy ul. Cecylii/Gospodarczej – nieruchomość o pow. 0,32 ha zakupił Adrian Głombik, przedsiębiorca reprezentujący branżę motoryzacyjną. Działkę o powierzchni 0,6189 ha nabył Śląski Akcelerator Przedsiębiorczości (wkrótce Metalio). Na zakupionym terenie przedsiębiorca zamierza wybudować dwie hale wraz z zapleczem administracyjno-biurowym, gdzie zlokalizowana zostanie działalność produkcyjno-usługowa w branży spawalniczo-ślusarskiej. Kolejną działkę o pow. blisko 0,2 ha nabyła firma NEOMAX Sp. z o.o., która zajmuje się dostarczaniem szerokiej gamy produktów motoryzacyjnych. Przedsiębiorstwo zajmuje się również inwestycjami budowlanymi i nieruchomościami. Na zakupionym terenie przedsiębiorca zamierza wybudować halę wysokiego składowania.


Inwestycje drogowe


– Rozpoczęto prace przy budowie Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna. Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag Infrastruktura Południe. Inwestorem Zarząd Dróg Wojewódzkich. Budowa raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna pochłonie prawie 300 mln zł (296 106 050 zł), z czego 146 mln pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Droga ma zostać oddana do użytku w lutym 2022 r.

– Pozyskano środki na budowę ul. Chorwackiej oraz przebudowę ul. Bojanowskiej (Funduszu Dróg Samorządowych).

– Zmodernizowano ul. Wierzyńskiego. Dofinansowanie na tę inwestycję przyznano ze środków budżetu Województwa Śląskiego na budowę dróg transportu rolniczego w ramach Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

– Formalnie rozpoczęto inwestycję przebudowy skrzyżowania DW935 z DW919 z sygnalizacją świetlną na rondo turbinowe – tj. budowę ronda koło Mechanika i przebudowę Drogi Wojewódzkiej 935 do Rzuchowa. Prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej 935 do Rzuchowa ruszyły z końcem października.

Mieszkania i nowe  działki budowlane


– Kontynuowano budowę nowych mieszkań przy ul. Łąkowej. Już na wiosnę do nowo budowanego osiedla wprowadzą się lokatorzy pierwszych 48 mieszkań wykonanych w wysokim standardzie „pod klucz”.

– Miasto przygotowało do sprzedaży działki budowlane położone w dzielnicy Ocice przy ul. Koszalińskiej. Przetargi zostaną ogłoszone w 2020 r. Trwają prace związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży przy tzw. ul. Chorwackiej bis. Tereny dotychczas uprawiane były rolniczo.

Wydarzenia gospodarcze


– Przedstawiciele Miasta uczestniczyli w wielu wydarzeniach promujących przedsiębiorczość, wśród najważniejszych należy wymienić: Festiwal Przedsiębiorczości, InspiratON, Galę – Filary Ziemi Raciborskiej,  Kongres Program dla Śląska w Katowicach, Forum Biznesu organizowanego przez PAiH w Warszawie.

– Raciborskie tereny inwestycyjne promowano podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Stoisko propagowało lokalne marki i wydarzenia.

– Władze Miasta uczestniczyły w 4. edycji Kongresu 590. To ważne wydarzenie gospodarcze, podczas którego dyskutowano o przyszłości polskiej ekonomii w obecności przedstawicieli biznesu, administracji rządowej i samorządowej.

– Podpisano memorandum o współpracy przez dwudziestu dwóch przedstawicieli samorządów subregionu zachodniego województwa śląskiego, aglomeracji ostrawsko-karwińskiej i polskich oraz czeskich organizacji gospodarczych. Celem memorandum jest poszerzenie wzajemnej współpracy gmin i instytucji zlokalizowanych na terenach Kraju Morawsko-Śląskiego i Subregionu Zachodniego w zakresie: ochrony środowiska, spadku liczby ludności i starzenia się populacji oraz współpracy gospodarczo-biznesowej.

/PrzedsiębiorczyRacibórz/

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H