Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Coraz bliżej rozpoczęcia prac budowlanych przy drodze (..)

Coraz bliżej rozpoczęcia prac budowlanych przy drodze Racibórz - Pszczyna

2019-08-20

Wkrótce ruszy budowa Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna

Wkrótce ruszy budowa Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna

Dziś w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Strabag Infrastruktura Południe – wykonawcą Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna. W spotkaniu ze strony wykonawcy robót brali udział Dyrektor oddziału Witold Bembenek oraz kierownik robót Bogdan Skowron. Podczas spotkania omówiono zasady współpracy pomiędzy miastem i wykonawcą oraz przedstawiono proponowane trasy dojazdu do placu budowy.

Umowa z wykonawcą została podpisana 12 sierpnia. Na przyszły tydzień zaplanowano przekazanie placu budowy. Wykonawca prace rozpocznie od wykonania inwentaryzacji nieruchomości przylegających do inwestycji oraz prac geodezyjnych. Na wrzesień zaplanowane jest rozpoczęcie prac polegających na wykonaniu odwiertów kontrolnych w celu pobrania próbek gruntu. Próbki posłużą do wykonania optymalizacji wzmocnienia podłoża pod drogą. Pierwsze prace polegające na wyburzeniu kolidujących obiektów budowlanych ze śladem Drogi Racibórz - Pszczyna ruszą najwcześniej w październiku.

Przypomnijmy, w ramach inwestycji wykonana zostanie nowa droga klasy głównej ruchu przyspieszonego o łącznej długości 7,8 km. Na odcinku od Rudnika do węzła z ul. Gliwicką (DW 919) droga będzie jednojezdniowa, a na odcinku od ul. Gliwickiej do Rybnickiej będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę.  Ponadto wykonawca zbuduje nowy most nad rzeką Odrą o długości ok. 400 m oraz wiadukt nad linią kolejową relacji Chałupki – Kędzierzyn - Koźle.

Budowa raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna pochłonie prawie 300 mln zł ( 296 106 050 zł), z czego 146 mln pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej. Droga ma zostać oddana do użytku w lutym 2022 r.

 

do góry