• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/Aktualności gospodarcze/Lokale na Start i Hale do wynajęcia strzałem w (..)

Lokale na Start i Hale do wynajęcia strzałem w dziesiątkę!

2017-10-30
 

Dwa programy realizowane przez Urząd Miasta Racibórz: „Lokale na Start” i „Hale do wynajęcia” od samego początku cieszą się dużym powodzeniem. Oba przedsięwzięcia powstały jako odpowiedź na zgłaszane przez przedsiębiorców potrzeby, wynikające z chęci rozwijania biznesu na terenie miasta!

Przypomnijmy: Program „Lokale na Start” powstał w celu promocji i wspierania rozwoju przedsiębiorczości na terenie Raciborza, w szczególności wspierania rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Lokale stanowią wsparcie przede wszystkim dla nowo powstałych przedsiębiorstw o dużym potencjale wzrostu, tworzących nowe miejsca pracy, istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Miasta Racibórz.

www.raciborz.pl/dla_inwestorow_i_przedsiebiorcow/Lokale_na_Start

Program umożliwia młodym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą przez okres do 3 lat wynajęcie lokali usytuowanych w Ośrodku Współpracy Gospodarczej (OWG) bez obowiązku ponoszenia opłat czynszowych przez okres 18 m-cy oraz lokali usytuowanych na terenie miasta przez okres 24 m-cy.

Na cele programu zostały wyznaczone pomieszczenia biurowe oraz inne powierzchnie użytkowe wchodzące w skład zasobu Miasta Racibórz, natomiast uproszczona procedura ich najmu, a przede wszystkim zwolnienia z opłat czynszowych znalazły się z dużym odzewem ze strony raciborskiego młodego biznesu.

W roku 2016 w ramach programu „Lokale na start” udostępniono 22 lokale (5 w OWG i 17 na terenie miasta). Szeroka promocja programu, a przede wszystkim ścisła współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy oraz możliwości pozyskania przez nowo powstałe podmioty środków zewnętrznych na rozwój działalności spowodowały, że w zaledwie rok od jego wdrożenia wynajętych było ponad 80% wszystkich przeznaczonych na ten cel lokali.

 Wśród obecnych najemców „Lokali na Start” są osoby m.in. z branży: kosmetycznej, usługowej, rozrywkowej, sklep czy też producent rowerów.

W chwili obecnej tylko dwa lokale oczekują na wynajem, tj. lokal na ul. Ogrodowej i ul. Stalmacha. Bardzo pozytywny odbiór młodych przedsiębiorców oraz efektywność programu Lokali na start spowodowały podjęcie prac nad zwiększeniem bazy poprzez włączenie kolejnych lokali do programu !

Ponadto miasto w odpowiedzi na zapotrzebowanie raciborskich przedsiębiorców umożliwia  im skorzystanie z większych  powierzchni do prowadzenia swojego biznesu pod produkcję, usługi czy magazyny. W tym celu, w ramach współpracy z Przedsiębiorstwem Komunalnym Sp. z o.o., realizuje program „Hale do wynajęcia”, które udostępniane są na preferencyjnych warunkach. W 2016 r. w ramach programu  udostępniono 3 hale pod wynajem zlokalizowane przy ul Adamczyka 10.

www.raciborz.pl/invest_in_raciborz/Hale_produkcyjne_do_wynajecia

Wirtualna wycieczka po halach

I ten program okazał się wielkim sukcesem, ponieważ szybko znaleźli się chętni na hale pod wynajem. Jak mówi Stanisław Mucha Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego – większość hal udostępnionych w ramach programu zostało wynajętych, a w bazie pozostała jedynie hala warsztatowa o powierzchni 170 m².

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się skorzystać z hal pod wynajem otrzymają nie tylko dogodnie usytuowane pomieszczenia pod produkcję i usługi w atrakcyjnych cenach, do których prowadzi droga dostosowana do transportu ciężkiego. Dużym atutem jest także utwardzony plac na terenie, na którym hale są zlokalizowane, umożliwiający prowadzenie działalności związanej z logistyką lub spedycją. Teren przy ul Adamczyka 10 jest ogrodzony i monitorowany, co daje spokój i bezpieczeństwo, inwestującym tam przedsiębiorcom i niewątpliwie wpłynęło na zlokalizowanie przez przedsiębiorców tam swojego biznesu.

Największą jednak satysfakcją z podjętych przez Miasto działań jest fakt, że działania te są zauważalne i naśladowane prze inne samorządy. Program „Lokale na Start”  wzorowany na raciborskim od niedawna również funkcjonuje u naszego sąsiada –  Wodzisławiu Śląskim.

Zapraszamy do dalszego korzystania z oferowanych przez Miasto programów oraz przypominamy, że aktualnie w ofercie pozostały dwa Lokale na Start oraz jedna Hala!  Więcej informacji zawsze można uzyskać na stronie www.raciborz.pl oraz w Referacie Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Racibórz  ul. Króla Stefana Batorego 6,tel. 32 7550 720, 721 pok. 321

do góry