Strona główna Invest in Raciborz Aktualności gospodarcze
02 Marzec 2021
kategoria:
Aktualności Gospodarcze
Marcin Baron i Luk Palmen  w trzech rundach poprowadzili Radę Liderów w ramach prac nad strategią Miasta Racibórz.ed którymi stoi Racibórz w perspektywie roku 2030 w zakresie
Marcin Baron i Luk Palmen w trzech rundach poprowadzili Radę Liderów w ramach prac nad strategią Miasta Racibórz

Warsztaty liderów

We wtorek 1 marca odbyły się warsztaty z udziałem prezesów i kierownictwa instytucji, spółek i organów państwowych, szefów formacji mundurowych, służb, inspekcji, przedstawicieli zarządów i właścicieli największych raciborskich firm, prezydentów Raciborza, kierowników jednostek organizacyjnych miasta i przedstawicieli 3-ciego sektora. Dwugodzinny panel dyskusyjny to drugie, po przeprowadzonych w połowie lutego konsultacjach z mieszkańcami, wydarzenie, które jest pomocne w zidentyfikowaniu potrzeb, wyzwań i oczekiwanych kierunków rozwoju Miasta. Zebrane opinie po zestawieniu ich z innymi informacjami diagnostycznymi – posłużą stworzeniu założeń strategii.

- Nie znaleźliśmy się tutaj przez przypadek. Współtworzymy strategię Raciborza - miasta na dobru którego wszystkim nam zależy. Razem wsiadamy do tego rollercoastera i to od nas zależy którą trasą pojedziemy i jak wysokich wzniesień po drodze doświadczymy. Jako miasto mamy wiele atutów po które musimy sięgnąć, które należy wykorzystać! - zachęcał do aktywnego udziału uczestników spotkania prezydent Raciborza Dariusz Polowy.


Uczestnicy wczorajszego spotkania prowadzonego przez zewnętrznych ekspertów: Marcina Barona i Luka Palmena w trzech rundach odpowiadali na wyzwania, przed którymi stoi Racibórz w perspektywie roku 2030 w zakresie:
•    życia społecznego, kultury i spędzania czasu wolnego, edukacji, zdrowia oraz polityki społecznej
•    polityki przestrzennej i środowiskowej, transportu i mieszkalnictwa
•    rozwoju gospodarczego i rynku pracy

- To wyjątkowo cenne spotkanie. Każdy z państwa wniósł dzisiaj swój bagaż doświadczenia, ekspercką wiedzę, spostrzeżenia i pomysły na rozwój Raciborza. Dziękuję za to zaangażowanie i proszę o więcej. Zachęcam do wypełnienia ankiety, udziału w kolejnych warsztatach i spotkaniach. – tak wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zwrócił się do obecnych na sali liderów.

Rada Liderów

2 marzec 2021 11 zdjęć

W spotkaniu liderów udział wzięli m.in. prezesi i dyrektorzy Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wód Polskich, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółek PKP Nieruchomości i PLK, dyrektorzy instytucji powiatowych: Powiatowego Urzędu Pracy i Szpitala Rejonowego, Rektor PWSZ, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych, prezesi i właściciele największych raciborskich firm, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta oraz przedstawiciele 3-go sektora.

Przyjdź na warsztaty


Do współpracy nad tym kluczowym dla Miasta dokumentem w dalszym ciągu zapraszamy chętnych mieszkańców i reprezentantów różnych grup społecznych i środowisk. Przed nami warsztaty branżowe i spotkania w dzielnicach.


•    Warsztaty branżowe:
­    Społeczeństwo i życie miasta - 12 kwietnia
­    Przestrzeń, ekologia, transport, mieszkania - 14 kwietnia
­    Gospodarka, biznes, nauka - 19 kwietnia

•    Warsztaty w dzielnicach:
­    Stara Wieś / Proszowiec / Miedonia / Łąkowa / Wandy / 1-go Maja / Polna / Pomnikowa / Opawska-koniec - 10 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
­    Ocice / Nowe Zagrody - 15 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Raciborzu Ocicach
­    Ostróg / Centrum - 17 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
­    Płonia / Obora / Brzezie / Markowice - 22 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu
­    Sudół / Studzienna - 7 kwietnia 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Raciborzu

Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy się zgłosić wysyłając maila na

Ankieta


Do 8 marca każdy zainteresowany może wypełnić elektroniczną ankietę i w ten sposób podzielić się opinią dotyczącą rozwoju Raciborza oraz pomysłami na przyszłość miasta. Jak dotąd przesłano już 700 formularzy. To duży odzew, ale liczymy na więcej! Wyniki badania ankietowego będą jedną z podstaw definiowania zapisów strategii Raciborza do 2030 r.

Wypełnij ankietę tutaj.

Za każdy głos serdecznie dziękujemy!

Co dalej?

Druga połowa roku poświęcona zostanie konsultacjom z: gminami sąsiednimi, regionem oraz urzędami państwowymi. Przeprowadzone zostaną również konsultacje społeczne – podczas których każdy będzie mógł wnieść swoje rekomendacje do projektu dokumentu. Równolegle będzie realizowana ocena oddziaływania planowanych przedsięwzięć na środowisko. U progu zimy skonsultowana strategia będzie przedmiotem obrad Rady Miasta Raciborza.

Po co nam strategia?

Do niedawna Racibórz posługiwał się dokumentem strategicznym obejmującym lata 2013-2020. Obecnie miasto stoi przed nowymi wyzwaniami, z którymi musi się zmierzyć. Rok 2021 to czas opracowania strategii rozwoju miasta na bieżące dziesięciolecie. Prace nad strategią pozwolą uzgodnić kluczowe dla raciborzan kierunki rozwoju. Nowa strategia posłuży również zdobywaniu środków unijnych i rządowych na inwestycje oraz nowatorskie projekty społeczne.


Najważniejsze w tworzeniu i wdrażaniu strategii jest zaangażowanie mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji społecznych działających w Raciborzu; a także wszystkich miłośników miasta, przyjeżdżających tu do pracy czy aby spędzać wolny czas. Stąd też najczęściej o strategii mówi się jako o najważniejszym dla miasta procesie partycypacyjnym.

Jednak jednocześnie strategia jest oficjalnym dokumentem samorządu miasta. Musi spełniać odpowiednie rygory, aby mogła zostać uchwalona przez radę miasta. Między innymi musi bazować na wiarygodnych danych, pokazywać relacje miasta w większej przestrzeni, definiować czytelne cele – własne i ambitne, jednak zgodne z celami rozwoju regionu i kraju. Każda strategia lokalna w Polsce podlega obowiązkowym konsultacjom społecznym i ocenie oddziaływania na środowisko.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H