terminarz dnia 04.06.2014

Wystawa czasowa „PIELGRZYMKI POLSKIE” - fotografie Adama Bujaka

miejsce: Muzeum - budynek ekspozycyjny ul. Gimnazjalna 1
data: 25. 04. 2014 do 30. 06. 2014
kategoria: Ogólne
"Pielgrzymki Polskie” to wzruszająca kronika wspólnej drogi Wielkiego Duszpasterza i Polaków przez 25 lat Pontyfikatu. Pokazuje miejsca, które bł. Jan Paweł II odwiedzał pielgrzymując do swojej Ojczyzny. Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Adam Bujak, fotograf papieski, który towarzyszył Karolowi Wojtyle - bł. Janowi Pawłowi II z aparatem fotograficznym przez blisko 40 lat.

Wystawa NIEZNANY MODERNIZM - Architektura Raciborza w okresie międzywojennym

miejsce: Raciborskie Centrum Informacji ul. Długa 2
data: 14. 05. 2014 do 11. 06. 2014
kategoria: Ogólne

Przygody Koziołka Matołka - wystawa

miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data: 26. 05. 2014 do 30. 06. 2014
kategoria: Biblioteka
Eksponaty udostępnione przez Witolda Tchórzewskiego - kustosza wystawy zorganizowanej z okazji 80-lecia Koziołka Matołka, w Muzeum Techniki w Warszawie.   Galeria Gawra (I piętro biblioteki) Biblioteka, ul. Kasprowicza 12 od 26 maja do 30 czerwca (w godzinach otwarcia biblioteki)

Czytanie i kóz podkuwanie w Bibliotece

miejsce: Filie i oddziały Biblioteki
data: 1. 06. 2014 do 8. 06. 2014
kategoria: Biblioteka
XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (1 - 8 czerwca) przebiegał w raciborskiej bibliotece pod hasłem „Czytanie i kóz podkuwanie”. Z okazji 130-tej rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego bohaterami Tygodnia były postacie z jego książek czyli Koziołek Matołek i Małpka Fiki-Miki.  W EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przedszkolaki z okolicznych przedszkoli miały okazję poznać dokładnie przygody Mądrej Głowy w czerwonych spodenkach poprzez prezentację multimedialną, głośne czytanie i zajęcia plastyczne przy dźwiękach muzyki Marka Sewena. W trakcie spotkań powstało wiele oryginalnych podobieństw Koziołka Matołka. W Filii Publiczno – Szkolnej Nr 1 Studzienna, przedszkolaki usłyszały, jak się okazało po raz pierwszy, o Fiki Miki i jej najlepszym przyjacielu Goga Goga. Po tym spotkaniu maluchy wykonały serię wybryków inspirowanych ruchem zwierząt, które spotkał na swojej drodze Matołek szukając Pacanowa. Filie Publiczno-Szkolne na Płoni i w Ocicach gromadziły w swoich progach najmłodszych czytelników, którym przygody Koziołka Matołka czytali ich starsi koledzy np. uczniowie klasy IV. Członkinie Klubu Przyjaciół Bibliotek na Ostrogu zabrały „Smerfy” z Przedszkola Nr 11 na wędrówkę do miejsca gdzie kozy kują, a maluchy z Przedszkola Nr 24 wspólnie z bibliotekarkami wzięły udział w „Awanturze o Basię”. 120 przygód Koziołka Matołka poznali najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 18 w Raciborzu dzięki członkom tamtejszego szkolnego kółka teatralnego pod kierunkiem Tomasza Hetmana. Wędrówkę młodych aktorów, po klasach I prowadziła bibliotekarka Filii Publiczno-Szkolnej Nr 8. Natomiast w Brzeziu - Filii Nr 9 Koziołek Matołek spotkał się z przedszkolakami za pośrednictwem Julii Maślanki i Kamila Bauera – uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz pana Waldemara Świerczka  - przyjaciela biblioteki, rodzica oraz muzyka. W Filii Publiczno-Szkolnej Nr 10 w Markowicach dzieci podążały śladami Koziołka Matołka wspólnie z animatorami z Centrum Bajki Europejskiej im. Koziołka Matołka w Pacanowie. W roku bieżącym do XIII Tygodnia Czytania Dzieciom dołączyła również Filia Nr 4 w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Tam najmłodszych pacjentów Oddziału Dziecięcego odwiedziły wolontariuszki z fundacji Dr Clowna. Dr Nutka i Dr Dusia  przygody Koziołka Matołka przeczytały tylko jednemu pacjentowi – Kasi. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym odbywało się czytanie można by rzec aż jednemu.   Raciborska Biblioteka czyta dzieciom od lat codziennie 20 minut dzienne zgodnie z hasłem kampanii Fundacji ABC XXI nie tylko w Tygodniu Czytania Dzieciom.  Galeria - Czytanie i kóz podkuwanie

Wolność jest w nas - Debiuty 2014

data: 4. 06. 2014
kategoria: Biblioteka
„Wolność jest w nas” Już po raz siódmy Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprosiła do udziału w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Literackiej „Debiuty 2014”, mającym na celu rozbudzenie wyobraźni oraz wrażliwości młodych artystów. W związku z obchodami 25-tej rocznicy zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989  i ogłoszeniem Święta Wolności przez Prezydenta RP, tematem przewodnim tegorocznego Przeglądu było hasło „Wolność jest w nas” zaczerpnięte z tytułu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego. Poniżej prezentujemy utwory nadesłane przez raciborskich gimnazjalistów.   „JAK PTAK”   Oliwia Szymkiewicz Jestem samanikt nie widzinikt mnie nie słyszytrwamrozkoszuję się samotnościąpatrzę w niebounoszę sięmyśli mnie opuszczająjak ptaklecę drogami wolnościwszystko wokół się zmieniatrwam tylko janiebo i chmury***         Dominika Materek Wolność…zdobyta przeze mniebez poklasku, bez pychy,Bez ograniczeń.Wolność…kiedy jestem sobą.Nie ulegając, staję sięLepsza.Wolność…nie ma barier.Los nie jest mym wrogiem.Szczyt, na który się wspinam,jest bliżej lub dalej.Gdy spadam, nie roztrząsam gestów i słów.Idę dalej, wolna.„Wolność jest w nas” Natalia PitryWolność jest w nasto hasło dla masiluzja, złudzenie i kitwolność jest w nasto nadziei blaskżycie i wiary znicz.Ktoś kiedyś powiedział:wolność jest w nastym wzniecił powstanierozpłomienił lasco suchy, osaczony stałkrusząc się w męce na dobry miał.Ktoś później pochwycił:wolność jest w naskłamstwo, podnieta i kita że bardzo władzę zdobycia chciałzrobił z tego reklamowy chwyt.Siedzą wygodnie żrąc wolny czasA ludziom mówią:wolność jest w wasw głupocie i biedzie ciemnych maskpina, pozerstwo i mit.Ty powiedz stop i odwróć wzrokchoć ciężko, pod prąd skieruj swój kroka gdy kolejny osiągniesz szczytz dumą zakrzyknij:Ta wolność jest w nas!To życie i wiary znicz.

Spotkanie z Wiesławem Kotem

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 4. 06. 2014
godzina: 18:00
kategoria: Biblioteka
Rzeczy działy się zbyt szybko Tymi słowami rozpoczął Wiesław Kot spotkanie z czytelnikami w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wykładowca uniwersytecki, publicysta, krytyk filmowy, autor licznych książek odwiedził raciborską książnicę z okazji 25 rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Poza tym okazją ku temu był finał Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Literackiej „Debiuty 2014” pod hasłem „Wolność jest w nas” zaczerpniętym z tytułu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego. Wiesław Kot, świetny gawędziarz na początku przypomniał zgromadzonym szereg absurdów towarzyskich, społecznych i gospodarczych, które miały miejsce w latach 80-tych XX wieku. Bardzo często powoływał się na doniesienia ówczesnych mediów lub rozporządzeń władz w mniejszych lub większych miejscowościach. Jednym z wielu przykładów było to, że w Dorohusku rolnik posiadający kwit świadczący o „oddaniu” państwu 1 sztuki żywca mógł dodatkowo kupić 100 ml wódki przed godz. 13:00.   Przechodząc w następną dekadę czyli lata 90-te, pierwsze lata wolności skupił się z kolei na absurdach związanych z działalnością zarobkową, jaką uskuteczniano na reliktach przeszłego systemu. Opowiadając o tym czym żyło się na przełomie lat 80-tych i 90-tych przytaczał również wiele dygresji dotyczących lat 50-tych i 60-tych. Dla części widowni spotkanie było sentymentalną podróżą w przeszłość, a dla młodszego pokolenia szokującą lekcją historii.  Galeria - Wiesław Kot w Bibliotece
do góry