terminarz dnia 18.06.2014
Wystawa czasowa „PIELGRZYMKI POLSKIE” - fotografie Adama Bujaka
miejsce: Muzeum - budynek ekspozycyjny ul. Gimnazjalna 1
data:
25.
04.
2014
do
30.
06.
2014
kategoria: Ogólne
"Pielgrzymki Polskie” to wzruszająca kronika wspólnej drogi Wielkiego Duszpasterza i Polaków przez 25 lat Pontyfikatu. Pokazuje miejsca, które bł. Jan Paweł II odwiedzał pielgrzymując do swojej Ojczyzny.
Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Adam Bujak, fotograf papieski, który towarzyszył Karolowi Wojtyle - bł. Janowi Pawłowi II z aparatem fotograficznym przez blisko 40 lat.
Przygody Koziołka Matołka - wystawa
miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data:
26.
05.
2014
do
30.
06.
2014
kategoria: Biblioteka
Eksponaty udostępnione przez Witolda Tchórzewskiego - kustosza wystawy zorganizowanej z okazji 80-lecia Koziołka Matołka, w Muzeum Techniki w Warszawie.
Galeria Gawra (I piętro biblioteki) Biblioteka, ul. Kasprowicza 12 od 26 maja do 30 czerwca (w godzinach otwarcia biblioteki)
Pomniki przyrody w Raciborzu
miejsce: Biblioteka, Rynek 12
data:
18.
06.
2014
kategoria: Biblioteka
18 czerwca 2014 roku w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla gościliśmy panią dr Gabrielę Habrom-Rokosz z PWSZ w Raciborzu, która poprowadziła prelekcję na temat pomników przyrody znajdujących się na terenie Raciborza.
Prelegentka posługując się bogatą dokumentacją fotograficzną przedstawiła uczniom raciborskich szkół okazy takie jak: dąb biały przy ul. Londzina, dąb błotny w Parku Zamkowym, platan na terenie cmentarza żołnierzy radzieckich, cypryśnik, bluszcz, jesion i grab w Parku Roth oraz cis na Płoni u Franciszkanów. Prowadząca dyskutowała z młodzieżą także na temat samego fotografowania przyrody i szczegółów technicznych związanych z procesem wywoływania zdjęć w ciemni.
Prelekcja została zorganizowana w ramach działalności Centrum Edukacji Ekologicznej.
Jestem bezpieczny
miejsce: Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2
data:
18.
06.
2014
kategoria: Biblioteka
18 czerwca 2014 r. zaprosiliśmy do naszej filii zaprzyjaźnionego policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Raciborzu, aspiranta sztabowego, Grzegorza Mederskiego. Zbliżające się wakacje to bardzo dobry pretekst do rozmów z dziećmi na temat bezpiecznego spędzania wakacji oraz uświadomienia ich, na jakie niebezpieczeństwa są w tym czasie narażone. Na spotkanie przybyli uczniowie z dwóch klas IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Raciborzu. Z racji tego, że dzieci niedawno zdawały egzamin na kartę rowerową na początku spotkania sprawdziły swoją wiedzę o znakach drogowych i prawidłowym poruszaniu się na drodze. Następnie policjant pouczył uczniów jak należy zachowywać się podczas podróży różnymi środkami transportu i przestrzegał przed zawieraniem pochopnych znajomości.
Korzystając z ilustrowanych materiałów, pan Grzegorz poinstruował uczniów jak bezpiecznie zażywać kąpieli słonecznych stosując wszelkie możliwe środki ostrożności (kąpiel w dozwolonych miejscach, przygotowanie organizmu na kontakt z zimną wodą, używanie kremów ochronnych).
Dzieci brały czynny udział w spotkaniu i wykazały się dużą wiedzą i pomysłowością. Zostały dobrze przygotowane na spotkanie z wakacyjną przygodą, a na koniec każde z nich otrzymało światła odblaskowe do roweru.
Galeria - Jestem bezpieczny