terminarz dnia 28.06.2014
Wystawa czasowa „PIELGRZYMKI POLSKIE” - fotografie Adama Bujaka
miejsce: Muzeum - budynek ekspozycyjny ul. Gimnazjalna 1
data:
25.
04.
2014
do
30.
06.
2014
kategoria: Ogólne
"Pielgrzymki Polskie” to wzruszająca kronika wspólnej drogi Wielkiego Duszpasterza i Polaków przez 25 lat Pontyfikatu. Pokazuje miejsca, które bł. Jan Paweł II odwiedzał pielgrzymując do swojej Ojczyzny.
Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest Adam Bujak, fotograf papieski, który towarzyszył Karolowi Wojtyle - bł. Janowi Pawłowi II z aparatem fotograficznym przez blisko 40 lat.
Przygody Koziołka Matołka - wystawa
miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data:
26.
05.
2014
do
30.
06.
2014
kategoria: Biblioteka
Eksponaty udostępnione przez Witolda Tchórzewskiego - kustosza wystawy zorganizowanej z okazji 80-lecia Koziołka Matołka, w Muzeum Techniki w Warszawie.
Galeria Gawra (I piętro biblioteki) Biblioteka, ul. Kasprowicza 12 od 26 maja do 30 czerwca (w godzinach otwarcia biblioteki)
Wystawa uzbrojenia, narzędzi tortur oraz celi więziennej
miejsce: Baszta w Raciborzu ul. Basztowa
data:
23.
06.
2014
do
31.
08.
2014
godzina: 11:00-19:00
kategoria: Ogólne
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04141 „Racibórz i Opava – Miasta Historyczne” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.
Lato w mieście
miejsce: Racibórz
data:
28.
06.
2014
do
31.
08.
2014
kategoria: Ogólne
Szczegółowa oferta zajęć - https://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/Lato_w_miescie.html
Mała Akademia Sztuki - decoupage
miejsce: Eureka - ul. Kasprowicza 12
data:
28.
06.
2014
godzina: 10:00 - 13:00
kategoria: Biblioteka
28 czerwca już po raz ósmy w Bibliotece odbyły się warsztaty w ramach „ Małej Akademii Sztuki”.
Wszystkie zajęcia z cyklu realizowane są w ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” prowadzonego przez Fundację PZU i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Tym razem uczestniczki pod czujnym okiem wolontariuszki Katarzyny Lampki i jej córki Martyny uczyły się oryginalnej sztuki decoupage.
Technika decoupage prawdopodobnie wywodzi się ze wschodniej Syberii, gdzie plemiona Nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich bliskich. Dopiero stamtąd technika zawędrowała do Chin i aż do XII wieku stanowiła główny sposób zdobienia lampionów, pudełek, a nawet okien. W XVII wieku decoupage stał się popularny w Europie i stanowił alternatywę zdobienia wyrobów stolarskich, wobec dużo droższych chińskich lakierowanych mebli (stąd przydomek „sztuka dla biedaków”).
Sztuką decoupage zainteresowały się także rzesze kobiet, które w ten sposób ozdabiały przedmioty codziennego użytku.
Mając do wyboru setki wzorów można stworzyć efektowną ozdobę lub prezent dla kogoś bliskiego. Tym razem uczestniczki warsztatów wykonały oryginalne pudełka. Wykorzystały do tego serwetki w bardzo różnym stylu i z niezwykłą pomysłowością dodawały swoim małym arcydziełom osobistego charakteru. Powstały pudełka w stylu retro, a także nieco bardziej nowoczesne. W miłej sobotniej atmosferze, dzięki radom i wskazówkom wolontariuszek wszystkie panie mogły z dumą zabrać do domu pięknie zdobione pudełka.
Ze względu na duże zainteresowanie warsztatami, biblioteka zdecydowała się powtórzyć cały cykl warsztatów. Zapraszamy już we wrześniu.
Warsztaty z techniki quillingu, tworzenia ozdób z filcu i krepiny będą się odbywać również w ramach Lata z Biblioteką w każdy wtorek i czwartek.Galeria - MAS - decoupage - czerwiec