terminarz dnia 11.07.2014
Wystawa uzbrojenia, narzędzi tortur oraz celi więziennej
miejsce: Baszta w Raciborzu ul. Basztowa
data:
23.
06.
2014
do
31.
08.
2014
godzina: 11:00-19:00
kategoria: Ogólne
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04141 „Racibórz i Opava – Miasta Historyczne” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.
Lato w mieście
miejsce: Racibórz
data:
28.
06.
2014
do
31.
08.
2014
kategoria: Ogólne
Szczegółowa oferta zajęć - https://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/Lato_w_miescie.html
Latynoamerykańskie Lato z Biblioteką
miejsce: Eureka - ul. Kasprowicza 12
data:
1.
07.
2014
do
28.
08.
2014
godzina: 11:00 - 14:00
kategoria: Biblioteka
Bienvenido a la biblioteca!
Chcesz nauczyć się tańczyć Punto Guanacasteco, skosztować tradycyjnych przysmaków kuchni latynoskiej, a może zdobyć złoto na Bibliotecznym Mundialu? Wybierz się do Biblioteki i podróżuj po Ameryce Łacińskiej! Przekrocz bramy Meksyku w Tijuanie, by wyruszyć w dół południowoamerykańskiego kontynentu - przez parną dżunglę, ostre grzbiety Andów, aż po surowe ostępy Patagonii. Razem z bibliotekarkami poznasz kulturę, język, kuchnię oraz obyczaje odległych krajów.
W programie m.in.:
Pintamos! Letnia Akademia sztuki
Como te llama? Letnia Akademia Języków
Bailamos! Letnia Szkoła Tańca
Copa de la Biblioteca – Biblioteczny Mundial
Wycieczki:
Lipiec – Zamek w Ogrodzieńcu
Sierpień - „Wioski świata” w Krakowie
Zapraszamy w lipcu i sierpniu, w każdy wtorek i czwartek od godz. 11.00 – 14.00
do EUREKI – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12.
Zapisy na zajęcia przyjmują wszystkie filie i oddziały MiPBP w Raciborzu.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Mała Akademia Sztuki - wakacyjnie
miejsce: Eureka - ul. Kasprowicza 12
data:
1.
07.
2014
do
31.
07.
2014
godzina: 14:00 - 15:00
kategoria: Biblioteka
W wakacje Mała Akademia Sztuki otwiera – wyjątkowo - swoje podwoje w tygodniu. Do wspólnej zabawy w rękodzieło zapraszamy wszystkie chętne dzieci, które pragną w te wakacje spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób z filcu, kwiatów z krepiny oraz kartek dekorowanych techniką quillingu.
Warsztaty są częścią projektu realizowanego w ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” prowadzonego przez Fundację PZU oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Zapraszamy w każdy wtorek (oprócz 15 lipca) i czwartek lipca, w godzinach od 14.00 do 15.00
do Eureki – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kasprowicza 12
Warsztaty są bezpłatne
Wystawa prac absolwentów PWSZ
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej ul. Chopina 21
data:
11.
07.
2014
do
31.
08.
2014
kategoria: Ogólne
W piątek 11 lipca o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbył się wernisaż wystawy prac dyplomowych absolwentów kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych raciborskiej PWSZ.
Prace malarskie powstały w licencjackiej pracowni artystycznej Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu pod kierunkiem prof. Kazimierza Cieślika. Ich autorami są: Adam Kała, Iwona Kozioł, Karolina Lewosz, Alicja Nowrot, Roksana Oleś, Michalina Prus, Wiesława Sobczak-Skaba, Dorota Weihser i Aneta Zwolińska.
Prace dyplomowe z zakresu fotografii i projektowania graficznego autorstwa: Patrycji Cichy, Katarzyny Czaplickiej, Katarzyny Flach i Jakuba Krzyżeka powstały pod kierunkiem prof. Aleksandra Ostrowskiego.
Mundial na Orliku, czyli emocji ciąg dalszy!
miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
data:
11.
07.
2014
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
Za nami kolejny tydzień rozgrywek Bibliotecznego Mundialu. Emocje rosną z każdym meczem, a także z każdą porażką. Powitaliśmy w drużynie Kogutów kolejną dziewczynę i choć początkowo chłopcy byli sceptycznie nastawieni, na koniec musieli przyznać, że ich koleżanka radzi sobie na murawie niczym rasowy piłkarz.
Małymi kroczkami zbliżamy się do wielkiego Finału, mamy już faworytów, którzy niezmordowanie walczą o miano króla strzelców. Atmosfera staje się coraz gorętsza, bo choć mecze rozgrywamy na Orliku, to czujemy się jak na prawdziwych, światowej klasy mistrzostwach.
Zanim zabrzmiał pierwszy gwizdek miała miejsce zbiorowa profesjonalna rozgrzewka, która przygotowała piłkarzy do ciężkiej walki i dużego wysiłku fizycznego.
Pierwszy mecz pokazał druzgocącą przewagę Japończyków, którym nie straszny był nawet żar lejący się z nieba. W rozgrywkach między Włochami i Meksykiem sędzia podjął kontrowersyjną decyzję, w wyniku której El Tri odnieśli zwycięstwo.
W czwartek, 10 lipca do ostatniej chwili nie wiedzieliśmy, czy mundial się odbędzie, gdyż pogoda była bardzo kapryśna. Na szczęście z kłębiących się chmur nie spadła ani jedna kropla deszczu, a przyjemny wietrzyk dodawał naszym piłkarzom energii. W wyniku zaciętej walki Francja zremisowała z Australią, a chłopcy z Die Mannschaft pokazali klasę strzelając do bramki przeciwnika aż cztery gole. Honor Kolumbii uratował Dawid Sobota, który w ostatniej minucie trafił do bramki przeciwnika.
W lipcu czekają nas jeszcze cztery mecze, w których między innymi zobaczymy drużynę Brazylii. Miejmy nadzieję, że w Bibliotecznym Mundialu pokaże większą klasę niż na prawdziwych Mistrzostwach Świata.
08.07
Japonia – Nigeria 3:0
Włochy – Meksyk 1:2
Bramki strzelili:
Oliwer Mróz – Japonia - 1
Maksymilian Musioł – Japonia - 2
Szymon Pejkert – Włochy - 1
Błażej Banach-Gębski – Meksyk - 2
10.07
Francja – Australia 3:3
Niemcy – Kolumbia 4:1
Bramki strzelili:
Jakub Sulski – Francja - 1
Filip Czenstochowski – Francja - 2
Michał Błaszczyk – Australia - 3
Sebastian Trond – Niemcy - 2
Mateusz Waniczek – Niemcy - 1
Szymon Pejkert – Niemcy - 1
Dawid Sobota – Kolumbia - 1
Galeria - Mundial
„Małe, wielkie ludzkie sprawy” – recital Roksany Lewak
miejsce: Biblioteka, ul.Kasprowicza 12
data:
11.
07.
2014
godzina: 19:00
kategoria: Biblioteka
Letni, lipcowy i na szczęcie słoneczny wieczór w Bibliotece uświetnił recital Roksany Lewak, aktorki i piosenkarki, absolwentki Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, ale przede wszystkim raciborzanki z pochodzenia, która choć od lat mieszka w stolicy artystów, to z chęcią wraca do rodzinnego miasta. Przyznaje, że występy na rodzimej scenie są trudne, bo chciałoby się pokazać z jak najlepszej strony, a publiczność tutaj jest bardzo wymagająca.
Roksana Lewak została wokalnie wykształcona przez Elżbietę Biskup, która stworzyła muzykę do recitalu „Walc serca”, a dzisiejszego wieczoru również wspierała artystkę z widowni. Aktorka od 2010 roku współpracuje z Radiem Opole, użyczając swojego głosu w radiowym kabarecie „TeKa”. Jest absolwentką Szkoły Aktorskiej Doroty Pomykały "Art - Play" w Katowicach i filologii polskiej na Uniwersytecie Opolskim. Swój warsztat aktorski szlifowała między innymi pod okiem Jana Peszka, Teresy Pawłowicz, Doroty Pomykały, Doroty Zięciowskiej, Andrzeja Głowackiego, Małgorzaty Szczerbowskiej oraz Mirosława Bednarka.
Dzisiejszy występ Roksany Lewak podzielony został na dwie części. W pierwszej artystka zaśpiewała utwory z recitalu „Walc serca”. Autorką słów do piosenek jest nieżyjąca już poetka Irena Trojanek – Szmidtowa, muzykę skomponowała Elżbieta Biskup, a autorem scenariusza jest Andrzej Biskup. Spektakl miał swoją premierę w kwietniu 2010 roku i raciborska publiczność miała już okazję go podziwiać. Został także zarejestrowany i wyemitowany przez Polskie Radio. Nie można zapomnieć o elektryzującym akompaniamencie Pawła Harańczyka, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, który na stałe współpracuje z Teatrem Nowym.
Motywem przewodnim pierwszej części była szeroko pojęta miłość, ta spełniona, dodająca skrzydeł jak i nieszczęśliwa przynosząca cierpienie i śmierć. Idealnie wpasowała się tu poezja Haliny Poświatowskiej, która wszak o miłości potrafiła pisać jak nikt inny. Aktorka wraz z każdym utworem zmieniała się nie do poznania i to nie tylko za sprawą stroju. Emocje kipiały, a publiczność witała na scenie femme fatale, artystkę cyganerii, kobietę zakochaną i zdruzgotaną przez odchodzącą miłość.
W drugiej części zebrani goście usłyszeli utwory krakowskie z niemieckiego kabaretu, które Roksana Lewak ma w swoim repertuarze występując w Piwnicy pod Baranami.
Publiczność, która tłumnie przybyła na recital z zachwytem wpatrywała się w młodą i jakże utalentowaną artystkę przeżywając coś w rodzaju zbiorowego katharsis. Jej silny głos wywoływał gęsią skórkę, a monologi, którymi przetykała muzyczne wątki recitalu pozwoliły zebranym podziwiać jakże dojrzały talent aktorski Roksany Lewak. Dzisiejszy Teatr na schodach na długo pozostanie w naszej pamięci.Galeria - „Małe, wielkie ludzkie sprawy” – recital Roksany Lewak