terminarz dnia 15.07.2014

Wystawa uzbrojenia, narzędzi tortur oraz celi więziennej

miejsce: Baszta w Raciborzu ul. Basztowa
data: 23. 06. 2014 do 31. 08. 2014
godzina: 11:00-19:00
kategoria: Ogólne
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04141 „Racibórz i Opava – Miasta Historyczne” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.

Lato w mieście

miejsce: Racibórz
data: 28. 06. 2014 do 31. 08. 2014
kategoria: Ogólne
Szczegółowa oferta zajęć - https://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/Lato_w_miescie.html

Latynoamerykańskie Lato z Biblioteką

miejsce: Eureka - ul. Kasprowicza 12
data: 1. 07. 2014 do 28. 08. 2014
godzina: 11:00 - 14:00
kategoria: Biblioteka
Bienvenido a la biblioteca! Chcesz nauczyć się tańczyć Punto Guanacasteco, skosztować tradycyjnych przysmaków kuchni latynoskiej, a może zdobyć złoto na Bibliotecznym Mundialu? Wybierz się do Biblioteki i podróżuj po Ameryce Łacińskiej! Przekrocz bramy Meksyku w Tijuanie, by wyruszyć w dół południowoamerykańskiego kontynentu - przez parną dżunglę, ostre grzbiety Andów, aż po surowe ostępy Patagonii. Razem z bibliotekarkami poznasz kulturę, język, kuchnię oraz obyczaje odległych krajów.    W programie m.in.: Pintamos! Letnia Akademia sztuki Como te llama? Letnia Akademia Języków Bailamos! Letnia Szkoła Tańca Copa de la Biblioteca – Biblioteczny Mundial Wycieczki: Lipiec – Zamek w Ogrodzieńcu Sierpień -  „Wioski świata” w Krakowie Zapraszamy w  lipcu i sierpniu, w każdy wtorek i czwartek od godz. 11.00 – 14.00 do EUREKI – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12. Zapisy na zajęcia przyjmują wszystkie filie i oddziały MiPBP w Raciborzu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Mała Akademia Sztuki - wakacyjnie

miejsce: Eureka - ul. Kasprowicza 12
data: 1. 07. 2014 do 31. 07. 2014
godzina: 14:00 - 15:00
kategoria: Biblioteka
W wakacje Mała Akademia Sztuki otwiera – wyjątkowo - swoje podwoje w tygodniu. Do wspólnej zabawy w rękodzieło zapraszamy wszystkie chętne dzieci, które pragną w te wakacje spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób z filcu, kwiatów z krepiny oraz kartek dekorowanych techniką quillingu.   Warsztaty są częścią projektu realizowanego w ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” prowadzonego przez Fundację PZU oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.   Zapraszamy w każdy wtorek (oprócz 15 lipca) i czwartek lipca, w godzinach od 14.00  do 15.00 do Eureki – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Kasprowicza 12 Warsztaty są bezpłatne

Wystawa prac absolwentów PWSZ

miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej ul. Chopina 21
data: 11. 07. 2014 do 31. 08. 2014
kategoria: Ogólne
W piątek 11 lipca o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbył się wernisaż wystawy prac dyplomowych absolwentów kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych raciborskiej PWSZ. Prace malarskie powstały w licencjackiej pracowni artystycznej Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu pod kierunkiem prof. Kazimierza Cieślika. Ich autorami są: Adam Kała, Iwona Kozioł, Karolina Lewosz, Alicja Nowrot, Roksana Oleś, Michalina Prus, Wiesława Sobczak-Skaba, Dorota Weihser i Aneta Zwolińska. Prace dyplomowe z zakresu fotografii i projektowania graficznego autorstwa: Patrycji Cichy, Katarzyny Czaplickiej, Katarzyny Flach i Jakuba Krzyżeka powstały pod kierunkiem prof. Aleksandra Ostrowskiego.

Szlakiem Orlich Gniazd – wycieczka do Ogrodzieńca

miejsce: Ogrodzieniec
data: 15. 07. 2014
godzina: 08:00-17:00
kategoria: Biblioteka
15 lipca, w upalny poranek wyjechaliśmy na spotkanie z rycerską przygodą, aby zwiedzić Zamek w Ogrodzieńcu oraz Park Miniatur. Podróż minęła nam spokojnie, a dzieci podskakiwały na siedzeniach, nie mogąc się doczekać przyjazdu na miejsce.  Już z parkingu zauważyliśmy wznoszące się wysoko ruiny i skałki, które były jednak tylko zapowiedzią tego, co zobaczyliśmy na miejscu. Na początek ku uciesze wszystkich, zwiedziliśmy Park Miniatur mieszczący się u stóp ruin zamkowych. Znajduje się tam Szlak Orlich Gniazd w skali 1:25, który łączy obiekty od Krakowa aż po Częstochowę. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a samo ich wykonanie poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Wszystkie obiekty parku znajdują się na otwartej przestrzeni, co pozwoliło dzieciakom na swobodne zwiedzanie. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii każdego zamku, o jego najciekawszych zabudowaniach nie szczędząc interesujących legend, których słuchaliśmy z zapartym tchem. Zanim ruszyliśmy w drogę na ruiny zamku, konieczne było zjedzenie drugiego śniadanka w plenerze i figlowanie na „parkowym” placu zabaw.  Zamek w Ogrodzieńcu został zbudowany w latach 1350 – 1370 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, a następnie został nadany Przedborowi H. Zadora, marszałkowi Królestwa Polskiego. Leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, czyli na Górze Zamkowej (515, 5 m n.p.m.). Co ciekawe, nie znajduje się on wcale w Ogrodzieńcu, jak wszyscy przyzwyczaili się sądzić, a we wsi Podzamcze (ok. 2 km od Ogrodzieńca). Zamek był wielokrotnie przebudowywany z racji tego, że miał wielu następujących po sobie właścicieli.  Dziś to, co po nim zostało stanowi nie lada atrakcję dla zwiedzających i nie tylko. W 2001 zamek posłużył jak plan filmowy Andrzejowi Wajdzie, który nakręcił tutaj Zemstę. Dzieci z zachwytem wspinały się na ruiny, oglądając zamek z różnych perspektyw, a także z lekkim wahaniem zajrzały do Sali tortur – tzw. katowni Warszyckiego. Krzesła „ozdobione” ostrymi gwoździami, piły i narzędzia do miażdżenia kości sprawiły, że bardzo szybko zeszliśmy z góry. Dopiero w bezpiecznej odległości od przerażającej sali, dzieci spokojnie przystąpiły do kupowania pamiątek. Największą furorę zrobiły tradycyjnie miecze rycerskie przeróżnej wielkości, a także wachlarze księżniczek. Zadowoleni i głodni wyruszyliśmy na ciepły obiad, po którym dzieci nabrały nowej energii, którą można było zauważyć w czasie podróży powrotnej. W autobusie aż wrzało. Dzieci dzieliły się ze sobą wrażeniami, pokazywały pamiątki i niecierpliwie wyczekiwały tym razem znajomych zabudowań Raciborza… Przypominamy, że w sierpniu czeka nas jeszcze jednak wspaniała wycieczka, tym razem do „Wiosek świata” w Krakowie. Zapraszamy!Galeria - Ogrodzieniec

Zestaw bajek II

miejsce: Kino Przemko D.K. Strzecha ul. Londzina 38
data: 15. 07. 2014
godzina: 11:00
kategoria: Ogólne
bilety - 5,00 zł
do góry