terminarz dnia 21.08.2014
Wystawa uzbrojenia, narzędzi tortur oraz celi więziennej
miejsce: Baszta w Raciborzu ul. Basztowa
data:
23.
06.
2014
do
31.
08.
2014
godzina: 11:00-19:00
kategoria: Ogólne
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04141 „Racibórz i Opava – Miasta Historyczne” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.
Lato w mieście
miejsce: Racibórz
data:
28.
06.
2014
do
31.
08.
2014
kategoria: Ogólne
Szczegółowa oferta zajęć - https://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/Lato_w_miescie.html
Latynoamerykańskie Lato z Biblioteką
miejsce: Eureka - ul. Kasprowicza 12
data:
1.
07.
2014
do
28.
08.
2014
godzina: 11:00 - 14:00
kategoria: Biblioteka
Bienvenido a la biblioteca!
Chcesz nauczyć się tańczyć Punto Guanacasteco, skosztować tradycyjnych przysmaków kuchni latynoskiej, a może zdobyć złoto na Bibliotecznym Mundialu? Wybierz się do Biblioteki i podróżuj po Ameryce Łacińskiej! Przekrocz bramy Meksyku w Tijuanie, by wyruszyć w dół południowoamerykańskiego kontynentu - przez parną dżunglę, ostre grzbiety Andów, aż po surowe ostępy Patagonii. Razem z bibliotekarkami poznasz kulturę, język, kuchnię oraz obyczaje odległych krajów.
W programie m.in.:
Pintamos! Letnia Akademia sztuki
Como te llama? Letnia Akademia Języków
Bailamos! Letnia Szkoła Tańca
Copa de la Biblioteca – Biblioteczny Mundial
Wycieczki:
Lipiec – Zamek w Ogrodzieńcu
Sierpień - „Wioski świata” w Krakowie
Zapraszamy w lipcu i sierpniu, w każdy wtorek i czwartek od godz. 11.00 – 14.00
do EUREKI – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12.
Zapisy na zajęcia przyjmują wszystkie filie i oddziały MiPBP w Raciborzu.
Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Wystawa prac absolwentów PWSZ
miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej ul. Chopina 21
data:
11.
07.
2014
do
31.
08.
2014
kategoria: Ogólne
W piątek 11 lipca o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej na I piętrze Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbył się wernisaż wystawy prac dyplomowych absolwentów kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych raciborskiej PWSZ.
Prace malarskie powstały w licencjackiej pracowni artystycznej Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu pod kierunkiem prof. Kazimierza Cieślika. Ich autorami są: Adam Kała, Iwona Kozioł, Karolina Lewosz, Alicja Nowrot, Roksana Oleś, Michalina Prus, Wiesława Sobczak-Skaba, Dorota Weihser i Aneta Zwolińska.
Prace dyplomowe z zakresu fotografii i projektowania graficznego autorstwa: Patrycji Cichy, Katarzyny Czaplickiej, Katarzyny Flach i Jakuba Krzyżeka powstały pod kierunkiem prof. Aleksandra Ostrowskiego.
Sztuka próbowania. Malarstwo i ikony - wystawa
miejsce: Zamek Piastowski ul. Zamkowa
data:
5.
08.
2014
do
31.
08.
2014
kategoria: Ogólne
Autorem ekspozycji jest Grzegorz S. Tomasiak
Ikona teraz…
W dzisiejszych czasach bez cienia wątpliwości zauważyć można swoisty, dynamiczny i duchowy renesans ikony. Dzisiaj ikona - jej głębia i moc plastyczna staje się na nowo aktualna. Różnorodność, wielomówstwo, niezrozumienie, w pewnym sensie krzyk współczesności staje w obliczu milczenia ikony. Można powiedzieć, że dzisiejsze zainteresowanie ikoną, bierze się z jednej strony z przesytu przekazu form w sztuce współczesnej, a z drugiej strony brakiem dotykania rzeczywistości, autentyczności Ducha w tejże sztuce.
Zainteresowanie ikoną, na różnych poziomach kultury i w różnych kręgach społecznych i geograficznych, znacznie przekracza granice wyznaniowe ortodoksji i granice kultury Bizancjum. Człowiek będący w ciągłej pogoni za sukcesem ma możliwość zatrzymania się właśnie przed ikoną.
- Moje głębokie zainteresowanie tematem ikonopisarstwa zaowocowało otwartym cyklem interpretacji na deskach w swojej pracy dyplomowej, wpierw na Instytucie Sztuki PWSZ w Raciborzu a następnie na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (UAM w Poznaniu). Od obrony dyplomów, które miały miejsce 2008 i 2010 sukcesywnie realizuję cykle nawiązujące tematycznie do malarstwa ikonowego. Swoje prace opieram na własnych przemyśleniach i postrzeganiu ikony oraz wzorach oryginalnych ikon greckich, prawosławnych i bizantyjskich. Wyobrażenia ikon staram się przedstawić pod wpływem tekstów Nowego Testamentu oraz licznych opracowań w swojej pracy twórczej – mówi autor wystawy.
Czym jest QR Code w Ikonie?
Alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy kod kreskowy – modularny i stałowymiarowy, jako czynnik wymiaru perspektywy w ikonie.
Wpatrując się w ikonę w układzie QR zadać można pytanie, dlaczego właśnie w taki sposób została przedstawiona? W momencie, kiedy to sztuka intermediów, która to ostatniej dekadzie w dużej mierze generując jawną fałszywość coraz to mniej urealnia rzeczywistość wypaczając istotę wartościowych informacji. To, co dla większości jest tak płytko lansowane i fałszywie wygenerowane, coraz to mniej odnosi się do realnej rzeczywistości, w przypadku zastosowania w ikonie nabiera głębszego znaczenia.
Prawie 1/2 ikony jest zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający główne wydarzenie jest zasłonięte kodem. Kotem będącym formą ukazującą na pierwszy rzut niezrozumiały układ biało czarnych kwadratów. Połączone ze sobą kwadraty kryją w sobie zapisaną informację. Przeciwieństwie do twórczości Ryszarda Winiarskiego są to precyzyjnie wygenerowane układy czarnych i białych kwadratów.
Skonstruowane formy zawierają treść tematu ikony. Wygenerowany kod na ikonie daje się odczytać w pełni przez aplikację na smartfonie. Dzięki takiej aplikacji możliwe jest bezpośrednie odczytanie informacji i zarazem podzielenie się przez sms’a, e-mail’a lub portal (www).
W dobie cyfryzacji i dojściu do coraz szerszej grupy odbiorców stoimy przed możliwością połączenia środków wypracowanych przez kanon ikonograficzny z interaktywnymi środkami przekazu. Potencjalność odczytania przez QR Code - informację zapisaną z fragmentami inskrypcji z Pisma Świętego - daje perspektywę dotarcia do każdego odbiorcy w krótkim czasie z dobrą (ewangeliczną) nowiną.
Medytując taką ikonę również dotknąć istoty ludzkich pragnień, takich jak możliwości widzenia niestworzonego światła, które daje pewność eschatologicznego oglądania Boga nawet i takiej przedstawionej formie.
- Moja działalność plastyczna opiera się właściwie na poszukiwaniu łączności między ikoną a malarstwem, łączności z perspektywą i obiektywnym wejściem w sferę tego, co nie zauważamy w życiu codziennym - dopowiada autor wystawy.
Więcej informacji o autorze na www.grzegorztomasiak.eu
PLAKAT MUZEALNY I OCHRONY ZABYTKÓW - wystawa
miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data:
8.
08.
2014
do
30.
09.
2014
kategoria: Ogólne
Otwarcie wystawy - 80.08.2014 r - godz. 17:00
Ćwierćfinały czas zacząć!
miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
data:
21.
08.
2014
kategoria: Biblioteka
W deszczowe przedpołudnie zakończyliśmy ostatnie mecze w fazie grupowej Bibliotecznego Mundialu. Zagrały ze sobą drużyny Włoch i Peru oraz Japonii i Polski. Z minuty na minutę publiczność rozszerzała oczy ze zdziwienia, gdy zawodnicy grający dziś pod flagą bohatera dnia, strzelali gol za golem kończąc spotkanie ze spektakularnym wynikiem 17:0. Trzeba tu wspomnieć, że aż 10 goli strzelił Maksymilian Musioł, a końcowy rezultat pomogli mu osiągnąć Klaudiusz Puszka, Błażej Banach-Gębski i Szymon Pejkert. Po drugiej stronie murawy również mocne zwycięstwo zapewnili sobie gracze z Japonii deklasując tym samym drużynę z Polski, która pożegnała się już z mistrzostwami.
Przez kilka tygodni drużyny walczyły zaciekle o awans do ćwierćfinału. Chłopcy bardzo poważnie podchodzili do gry i z pełnym profesjonalizmem rozstrzygali wszelkie spory i niejasne sytuacje. W historii całego bibliotecznego mundialu zdarzyła się tylko jedna czerwona kartka i z całą pewnością możemy mówić o grze fair play. Nie straszne im były upały, deszcze i wiatry. Chłopcy sukcesywnie poprawiali swoje rezultaty zgodnie ze starą zasadą, że trening czyni mistrza. W najbliższy czwartek, 21 sierpnia rozegramy wszystkie mecze ćwierćfinałowe. Zapraszamy!
Do ćwierćfinału awansowały drużyny:
Grupa A
Brazylia, Japonia
Grupa B
Meksyk, Peru
Grupa C
Holandia, Francja
Grupa D
Hiszpania, Niemcy
Tabela rozgrywek ćwierćfinałowym przedstawia się następująco:
Brazylia - Peru
Japonia – Meksyk
Holandia – Niemcy
Francja – Hiszpania
Galeria - Mundial - podsumowanie
SAFARI 3D
miejsce: Kino Przemko RDK ul. Chopina 21
data:
21.
08.
2014
godzina: 11:00
kategoria: Ogólne
BILETY-5 ZŁ
Uciekając przed zombie w rytmie reggae!
miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
data:
21.
08.
2014
godzina: 11:00-14:00
kategoria: Biblioteka
U kresu podróży po Ameryce Południowej zawitaliśmy na Jamajkę i Haiti. To dwa bardzo ciekawe kulturowo kraje, nie zawsze bezpieczne i przyjazne dla turystów, ale swoim położeniem, klimatem i pięknem krajobrazu przyciągające jak magnes. Jamajka to stolica reggae i ojczyzna Boba Marleya. Rzesze jego fanów przybywa, by poczuć klimat tego miejsca i zwiedzić muzeum piosenkarza w Kingston. Z Jamajki pochodzi także słynny lekkoatleta Usain Bolt, który właśnie dziś obchodzi swoje dwudzieste siódme urodziny, a świętuje je w Warszawie, przygotowując się do jutrzejszego biegu. Dzieci doskonale znają kolejną sławę pochodzącą z Jamajki, a mianowicie wokalista Shaggy, który do dziś porywa ludzi do tańca w takt rytmicznego przeboju „Boombastic”.
Haiti, to najstarsze niepodległe państwo w Ameryce Środkowej oraz pierwsza na świecie wolna republika murzyńska. Jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Hispaniola – wyspa, na której leży swoją nazwę zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który dodarł do jej brzegów w 1492 roku. W XVI wieku ludność autochtoniczna zamieszkująca te ziemie, czyli południowoamerykańscy Karaibowie oraz rdzenni Arawakowie, została całkowicie wyniszczona. Kraj ten słynie z religii voodoo, któraoprócz katolicyzmu oficjalną religią w państwie. Dla mieszkańców jest także doskonałym chwytem marketingowym. Haiti i Jamajka to jedne z najbardziej zaludnionych krajów Ameryki Środkowej, gdzie dużą grupę stanowią Afrykanie sprowadzeni niegdyś do niewolniczej pracy ze swojego kontynentu
Mimo biedy, na ulicach można spotkać wiele kolorowych akcentów. Barwne stroje i bajecznie wzorzyste tap-tapy, czyli taksówki przerobione z pikapów to znak rozpoznawczy Haiti. Podczas zajęć plastycznych, chłopcy z zapałem tworzyli własne wozy, ozdabiając je wycinkami z gazet. Dziewczynki zaś zamieniły salę biblioteczną w ogród pełen kwiatów z krepiny, które niczym morze zdobiły cały dywan.
Najważniejszą częścią dzisiejszego dnia były jednak mundialowe ćwierćfinały. Jeszcze wczesnym rankiem padał deszcz i do końca nie byliśmy pewni czy gracze wybiegną na murawę. Na szczęście pogoda nam sprzyjała i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Chłopcy byli bardzo podekscytowani i każdy chciał, aby to właśnie jego drużyna awansowała do półfinału. We wtorek zagrają więc Meksykanie, Brazylijczycy, Francuzi i Niemcy, którzy strzelili dziś czternaście goli. Zapowiada się naprawdę emocjonujące widowisko, na które zapraszamy już w najbliższy wtorek!Galeria - Haiti i Jamajka