terminarz dnia 20.09.2014

PLAKAT MUZEALNY I OCHRONY ZABYTKÓW - wystawa

miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data: 8. 08. 2014 do 30. 09. 2014
kategoria: Ogólne
Otwarcie wystawy - 80.08.2014 r - godz. 17:00

Wystawa czasowa „Rozchmielmy się, czyli o tradycji piwowarstwa na Śląsku” oraz wystawa stała „Beczka piwa i antałek wina”

miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data: 13. 09. 2014 do 30. 11. 2014
kategoria: Ogólne
Wystawa czasowa ze zbiorów: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Muzeum w Rybniku, Galerii „Pod Manekinem” w Rybniku, Muzeum w Raciborzu oraz prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa uzbrojenia, narzędzi tortur oraz celi więziennej

miejsce: Raciborska Baszta ul. Basztowa
data: 19. 09. 2014 do 21. 09. 2014
godzina: 12:00-18:00
kategoria: Ogólne
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04141 „Racibórz i Opava – Miasta Historyczne” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.

Mała Akademia Sztuki - Warsztaty tworzenia ozdób z filcu

miejsce: MiPBP, Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży ul. Kasprowicza
data: 20. 09. 2014
godzina: 10:00
kategoria: Ogólne
Zapisy przyjmowane są osobiście w EURECE - Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży lub telefonicznie 32/415 35 88. Serdecznie zapraszamy!

Artystycznie na temat filcu

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
data: 20. 09. 2014
godzina: 10:00 - 12:00
kategoria: Biblioteka
Za oknami króluje już jesień, a w Bibliotece przy ul. Kasprowicza nadal panuje lato. Wszystko to, za sprawą sobotnich warsztatów Małej Akademii Sztuki, podczas których uczestnicy pod okiem zdolnych wolontariuszek wytwarzali przepiękne ozdoby z filcu.  Bajecznie kolorowe kwiaty, biedronki, motyle, słońce i błękitne chmurki, wychodziły spod palców dzieci i dorosłych, jak gdyby wszyscy chcieli zatrzymać lato na dłużej, chociaż na materiale. Pani Marta Głogowska wraz z córką Emilią pokazywały jak kształtować filc i misternie go ozdabiać, aby powstałe cuda mogły służyć, jako prezenty dla najbliższych lub po prostu cieszyć nasze oko.  Tych, którzy złapali twórczego bakcyla serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty, już w najbliższą sobotę 27 września, o godzinie 10:00. Tym razem wolontariuszki wprowadzą nas w tajniki decoupage’u Zapraszamy serdecznie na warsztaty organizowane w ramach programu „Wolontariat Rodzinny” prowadzonego przez Fundację PZU oraz Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce) 27 września, godzina 10:00 – Warsztaty decoupages  Galeria - Filc

Europejskie Dni Dziedzictwa w Rudach Wielkich

miejsce: Rudy Wielkie
data: 20. 09. 2014
godzina: 11:00
kategoria: Biblioteka
 Biblioteka w Raciborzu już od kilku lat jest organizatorem imprez podczas Europejskich Dni Dziedzictwa, które mają na celu edukację historyczną i kulturalną. W tym roku postanowiliśmy wybrać się do Rud Wielkich, aby zwiedzić Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe ze szczególnym uwzględnieniem systemu hydrograficznego przepływających rzek. Jest to obecnie najważniejszy w Polsce południowej pomost ekologiczny przebiegający między dolinami Wisły i Odry. Kopalnią wiedzy okazała się nasza przewodniczka, pani Elżbieta Skrzymowska, która wprowadziła nas w historię powstania Opactwa Cystersów i wszystkich podlegających mu obiektów, a także z zapałem opowiadała uczestnikom wycieczki o przyrodniczych perełkach znajdujących się na terenie parku. Park, obejmujący tereny od Odry poprzez Orzesze i rzekę Bierawkę, został utworzony w 1993 r. w celu ochrony kulturowego dziedzictwa i ochrony przyrody. W obrębie ponad44 hektarowego Parku znajduje się przypałacowy park leżący bezpośrednio przy kompleksie klasztorno-pałacowym w Rudach, jak i rezerwat przyrody „Łężczok”, który jest największym pod względem powierzchni parkiem krajobrazowym w Polsce. Bezpośrednio w samym parku znajdują się 52 pomniki przyrody. Oczywiście najbardziej znanym drzewem jest tutaj 450-letni szypułkowy dąb „Cysters” o wysokości 32 metrów i obwodzie 720 centymetrów. Udało nam się także przyjrzeć z bliska jesionowi wyniosłemu, lipie drobnolistnej, platanowi klonolistnemu, a także dębom Benedykta i Jana Pawła II. Przy pierwszym zetknięciu z przyrodą tego miejsca można odnieść wrażenie, że jest tu trochę dziko. Pani Elżbieta Skrzymowska opowiedziała nam, że jest to celowy zabieg. Układ kompozycyjny parku: drogi, aleje i nasadzenia z pięcioma, rozchodzącymi się promieniście osiami widokowymi nadaje mu charakter parku angielskiego. Spacerując po parku zwracaliśmy dużą uwagę na układ wodny. Zdecydowanie króluje tu rzeka Ruda, która przecina park i zasila znajdujące się tam trzy stawy (Staw Parkowy, Staw Szwajcarski i Staw Peickera). Jak się okazało w grupie zwiedzających znalazło się wielu pasjonatów, którzy zasypywali nas ciekawostkami i legendami związanymi z tym miejscem. Dzięki uprzejmości jednego z panów, mieliśmy do dyspozycji mapę z pierwotnym układem parku.  Mimo porannego deszczu, który sprawił, że ziemia stał się grząska uznaliśmy wszyscy wycieczkę za bardzo udaną. Wielu przybyłych czytelników przyznało, że nie spodziewali się, iż blisko Raciborza znajdują się tak bogate w historię i ciekawe przyrodniczo miejsca.Galeria - Rudy

Finał Festiwalu Zespołów Młodzieżowych

miejsce: Rynek w Raciborzu
data: 20. 09. 2014
godzina: 18:00
kategoria: Ogólne
Finał Festiwalu Zespołów Młodzieżowych już wkrótce! 20 września o godz. 18.00 na raciborskim rynku odbędzie się koncert finałowy w ramach Festiwalu Zespołów Młodzieżowych - projektu realizowanego przez Raciborskie Centrum Kultury we współpracy z Opavską Kulturni Organizace. W koncercie wezmą udział dwa zespoły z Czech oraz dwa zespoły z Polski: Totalni Skrat (Czechy), Come And Play (Czechy), Dźwięki Kolorów Retro (Polska) oraz Agent Purple (Polska). Zespoły te są laureatami koncertów półfinałowych, które odbyły się w Raciborzu i Opawie. Brały one również udział w dwudniowych warsztatach prowadzonych przez członków zespołu Big Cyc - Jacka Jędrzejaka (Dżej Dżej), Romana Lechowicza (Piękny Roman), Piotra Sztajdel oraz managera zespołów Big-Cyc i Czarno-Czarni - Katarzynę Wydrę-Chrąchol, realizatora dźwięku - Jarka Toifl, wokalistę zespołu Czarno-Czarni – Jarka Janiszewskiego. - Celem projektu jest przegląd aktualnego środowiska muzycznego, ale także prezentacja dorobku artystycznego polskich i czeskich zespołów, promocja twórczości muzycznej na pograniczu, rozwijanie zainteresowań muzyczno - wokalnych, wymiana doświadczeń pomiędzy artystami po obu stronach granicy oraz promocja talentów - wylicza Alicja Ploch-Burda z Raciborskiego Centrum Kultury, koordynatorka projektu. Projekt pt. „Festiwal Zespołów Młodzieżowych” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.
do góry