terminarz dnia 15.10.2014
Wystawa czasowa „Rozchmielmy się, czyli o tradycji piwowarstwa na Śląsku” oraz wystawa stała „Beczka piwa i antałek wina”
miejsce: Muzeum, ul. Gimnazjalna 1
data:
13.
09.
2014
do
30.
11.
2014
kategoria: Ogólne
Wystawa czasowa ze zbiorów: Muzeum w
Wodzisławiu Śląskim, Muzeum w Rybniku, Galerii „Pod Manekinem” w Rybniku,
Muzeum w Raciborzu oraz prywatnych kolekcjonerów.
Klub Przyjaciół Żółwia Franklina
miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży
data:
1.
10.
2014
do
30.
11.
2014
kategoria: Biblioteka
Od pierwszych dni października w Bibliotece w Raciborzu zaroiło się od przedszkolaków, które przybywają niemal każdego dnia na zajęcia z cyklu „Klub Przyjaciół Żółwia Franklina”. Spotkania zaplanowano aż do czerwca 2015 i każde z nich będzie poświęcone innym przygodom sympatycznego żółwika. Stałym punktem programu jest głośnie czytanie bajeczek, które dzieci bardzo lubią. Tytułem października jest „Franklin czyta kolegom”. Wsłuchują się grzecznie, a potem dzielnie odpowiadają na pytania pani bibliotekarki. Zazwyczaj są to dla nich pierwsze odwiedziny w bibliotece i z zaciekawieniem rozglądają się po półkach z kolorowymi książeczkami, a także poznają Bajeczny Katalog zbiorów bibliotecznych dla dzieci MOLIK. Jako, że dzieci nie potrafią długo wysiedzieć w jednym miejscu, panie bibliotekarki przygotowały dla nich także szereg zajęć plastycznych i ruchowych, w których przedszkolaki z zapałem uczestniczą. Pięknie ozdabiają swoje własne zakładki do książek, rysując na nich bohaterów swoich ulubionych bajek. Wszystkie zgodnie obiecują, że od tej pory będą częstymi gości biblioteki.
Serdecznie zapraszamy nauczycieli do współpracy. Wszelkie informacje można uzyskać w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży EUREKA, na stronie Biblioteki www.biblrac.pl lub telefonicznie: 32 415-35-88
Galeria - Przedszkolaki - Klub Przyjaciół Żółwia Franklina
SPACEREM PO RZYMIE WIECZNE MIASTO W GRAFICE ZE ZBIORÓW MUZEUM
miejsce: Muzeum w Raciborzu ul. Gimnazjalna 1
data:
4.
10.
2014
do
30.
11.
2014
kategoria: Ogólne
Na wystawie prezentowanych jest dwadzieścia dziewięć rycin wykonanych techniką akwaforty pochodzących z XVIII w. autorstwa sztycharzy: G. M. Cassiniego, D. Montagu i M. Puliniego. Niewielkich rozmiarów (15x26 cm) grafiki ukazują zabytkowe budowle Rzymu starożytnego, średniowiecznego i nowożytnego, w większości bramy i pałace. Zbiór uzupełniają widoki kościołów, mostów i fontann.
Najbardziej utalentowanym włoskim rytownikiem był Wenecjanin Giovanni Battista Piranesi, którego cykle graficzne Vedute di Roma Antica e Moderna oraz Antichita Romanae cieszyły się wielką popularnością. Autorzy grafik eksponowanych na wystawie „Spacerem po Rzymie” inspirowali się jednak sztychami mistrza Piranesiego, Giuseppe Vasiego, którego seria około 240 grafik zamkniętych w 10-tomowej publikacji wydanej w latach 1746-1761 stanowiła rodzaj wzornika dla innych artystów. Ryciny eksponowane na wystawie charakteryzują się dobrym opanowaniem warsztatu oraz dbałością o precyzję detalu architektonicznego wyrażonego czystą, pewną kreską decydującą o przejrzystym, czytelnym wyrazie prac graficznych.
Grafiki z wizerunkami miast (weduty) były bardzo popularne w XVIII w., w dobie oświecenia. Ze względu na przystępną cenę kupowano je masowo jako pamiątki z podróży. Spełniały rolę dzisiejszych pocztówek. Przyczyniły się w znacznym stopniu do ukształtowania wyobrażeń Europejczyków o wyglądzie Wiecznego Miasta.
Proponujemy Państwu odbycie symbolicznej wędrówki po mieście śladami dawnych podróżników i artystów. „Poruszanie się” po wystawie ułatwi Państwu współczesna mapa Rzymu, na której zaznaczono zabytki ukazane na grafikach. Przy każdej rycinie zamieszczono kolorową fotografię, na której można zobaczyć aktualny, nieraz bardzo różny, wygląd budowli, ulicy czy placu. Zapraszamy do zwiedzania.
Klub Malucha w Bibliotece na Ostrogu
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Rudzka 38
data:
15.
10.
2014
kategoria: Biblioteka
W Filii nr 2 Ostróg powstał Klub Malucha – gratka dla wszystkich najmłodszych czytelników. Wszystko po to, aby już od małego przyzwyczajać mieszkańców dzielnicy do obcowania z biblioteką i jej zbiorami. Klubowicze będą spotykać się raz w miesiącu w obecności opiekunów.
Inauguracją działalności Klubu było październikowe spotkanie prawie w całości poświęcone jesieni. Oczywiście na początku maluchy były trochę przestraszone nowym miejscem i osobami, które widziały po raz pierwszy w życiu. Na szczęście w miarę upływu czasu coraz bardziej się ośmielały i brały czynny udział we wszystkich zabawach. Hubcio, Krystianek, Ola i Jaś uważnie wysłuchali pani bibliotekarki, która opowiadała o bogatych darach jesieni – jabłkach, gruszkach, śliwkach, kasztanach, żołędziach i szyszkach. Potem wraz ze swoimi opiekunami dzieci tańczyły w takt jesiennych piosenek i bawiły się w kasztankowe zabawy. Z wielką uwagą wysłuchały bajki i obiecały, że przyjdą na kolejne spotkanie wraz ze swoimi ulubionymi misiami, aby razem świętować i bawić się w Dzień Pluszowego Misia.
Zapraszamy już 19 listopada.Galeria - Klub Malucha w Bibliotece na Ostrogu