terminarz dnia 10.12.2014

Wystawa UNIKATOWA TKANINA DRUKOWANA - MACIEJ MESZNIK

miejsce: Galeria RCI ul. Długa 2
data: 12. 11. 2014 do 10. 12. 2014
kategoria: Ogólne
Maciej Mesznik - artysta plastyk, Urodził się 23.05.1973r. w Gliwicach. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Krystyny Jaguczańskiej – Sliwińskiej, na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2003r.) Od 2003r. jest członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, grafiką, rysunkiem, ubiorem i dekoracją teatralną. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (Łódź, Kraków, Krosno, Gdynia, Wrocław, Poznań, Słowacja, Ukraina...) Nagrody: 2003 - Nagroda firmy Inter – Mar – w konkursie Projekt 2003. 2003 - Nagroda firmy MT Trade Company z Meksyku – w konkursie Projekt 2003. 2010 - Laureat Etnodizajn Festiwal. 2012 - Wyróżnienie - 7.M.B.A.T.L. Z krosna do Krosna 2012. 2014 - Srebrny medal - 10th International Biennial on Contemporary Textile Art “Scythia 10” 2014 - Nagroda Fundacji AKAPI - 8 M.B.A.T.L. Z krosna do Krosna 2014.

Wystawa prac Gurgena Gadachika

miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej ul. Chopina 21
data: 2. 12. 2014 do 10. 01. 2015
kategoria: Ogólne
Gurgen Gadachik Mieszkaniec Raciborza. Urodził się w stolicy Armenii, Erywaniu. Tam też ukończył studia na wydziale reżyserskim Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Teatru. Reżyser, operator filmowy, artysta. Gurgen Gadachik stworzył nowy nurt w sztuce – „gugizm”. Charakterystyczne dla niego „obrazy” są malowane nie farbami ale płynnym metalem. Potocznie nazywamy je "gadacziki". Tematycznie w jego pracach przewija się kilka wątków: balet, taniec, znaki zodiaku, Cyganka, błazen, koło fortuny, aktorzy i maski, muzyka, los, kosmos, jak również scenki rodzajowe. ,,Wielkość w małym’’ te łacińska mądrość można zastosować opisując sztukę autora: różnorodność, wielobarwność treści i sensów, zawierającej się w maleńkiej, precyzyjnej formie z nastrojem kameralności i intymności.

Wystawa KUCHNIA RACIBORSKA

miejsce: Muzeum ul. Gimnazjalna 1
data: 5. 12. 2014 do 13. 03. 2015
kategoria: Ogólne
KUCHNIA RACIBORSKA Wystawa „Kuchnia raciborska” ukazuje zmiany wystroju kuchni, mebli i sprzętów kuchennych od XIX wieku do poł. XX w. Zwiedzający mogą zobaczyć malowane meble z XIX w., byfyj z pocz. XX w. oraz solidny zestaw mebli kuchennych wykonany przez miejscowego stolarza z poł. XX w. Na wystawie jest bardzo duża ilość narzędzi kuchennych używanych w gospodarstwach domowych. Część wystawy prezentuje tradycyjne narzędzia do wypieku chleba – słomionki do chleba, dzieże, pociosła, łopaty do wsadzania bochenków do pieca. W jednej z części pokazujemy narzędzia do przechowywania i przeróbki mleka m.in. do wyrobu sera – prasy do sera, masła – różne typy masielnic i śmietany - centryfugi. Zwiedzający mogą podziwiać piękne formy do pieczenia ciast – formy do bab, do ciastek, do marcepana itp. Jedna część wystawy poświęcona jest tradycjom piernikarstwa raciborskiego. Przedstawiamy XVIII i XIX- wieczne formy piernikarskie, odlewy gipsowe wykonane z tych form, przepisy na tradycyjne ciasto piernikowe. Wnikliwy odbiorca może zapoznać się z tradycyjnymi recepturami potraw śląskich na wodzionkę, żur, mouczkę, siemieniotkę, kołocz śląski, krupnioki, kreple i wiele innych. Wszystkie prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z terenu raciborskiego.

Wystawa PODZIEMNY RACIBÓRZ

miejsce: Muzeum w Raciborzu ul. Gimnazjalna 1
data: 7. 12. 2014 do 28. 02. 2015
kategoria: Ogólne
Ekspozycja prezentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych w mieście Racibórz podczas ostatnich czterech lat. Przedstawia zabytki pozyskane podczas wykopalisk prowadzonych na terenie m. in. dawnego klasztoru dominikanek przy ul. Gimnazjalnej, na obszarze dawnego cmentarza miejskiego przy ul. Ludwika oraz Skweru Pieczki, ul. Chopina, ul. Zamkowej i ul. Solnej. Na wystawie można oglądać liczne fotografie dokumentujące zabudowę średniowiecznego miasta, m.in. konstrukcję średniowiecznych fortyfikacji miejskich.

Wystawa fotografii ,,10 lat ALMANACHU PROWINCJONALNEGO’’

miejsce: Galeria RCI ul. Długa 2
data: 10. 12. 2014 do 7. 01. 2015
kategoria: Ogólne

Mikołajkowe spotkanie w Klubie Malucha

miejsce: Filia Nr 2 Ostróg
data: 10. 12. 2014
godzina: 10:00
kategoria: Biblioteka
Grudniowe spotkanie Klubu Malucha na Ostrogu było zgodnie z obietnicą złożoną dzieciom poświęcone Mikołajowi. Niestety prawdziwy Mikołaj odleciał już do Laponii, ale za to pani bibliotekarka wcieliła się w postać Śnieżynki - pomocnicy Mikołaja. Przybyłe maluchy zaakceptowały jej strój i coraz bardziej zaznajomione ze sobą i z biblioteką czuły się bardzo swobodnie. Już nie są takie nieśmiałe jak na początku naszych spotkań i coraz aktywniej uczestniczą we wspólnych zabawach i pląsach. A okazji do tego było tym razem bardzo dużo, bo grudniowy czas sprzyja radości i zabawie przy choince. Dzieci bawiły się w odgadywanie zwierzątek, naśladowały ich odgłosy, a potem wspólnie malowały. Zdobiły także choinkę i postać Mikołaja.  Dzięki pani Basi - sponsorce i wielkiej przyjaciółce biblioteki, każde dziecko zostało obdarowane małą paczuszką, w której oprócz książeczki były owoce i słodycze. I tym razem nie zabrakło również bajki. Maluchy w skupieniu słuchały opowieści „Prezent dla św. Mikołaja”. Ola, Jaś i Hubercik czują się u nas bardzo dobrze i gdy trzeba było kończyć zabawę z wielką niechęcią opuszczały bibliotekę. Tylko obietnica ponownego spotkania w styczniu, tym razem na balu przebierańców troszkę osłodziła im chwilę rozstaniaGaleria - Klub Malucha - grudzień
do góry