terminarz dnia 16.06.2015
Człowiek – najlepsza inwestycja
miejsce: Galeria Gawra, ul. Kasprowicza 12
data:
16.
06.
2015
godzina: 09:00
kategoria: Biblioteka
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu zapraszają na wernisaż wystawy prac wychowanków Ośrodka. Prace prezentowane na wystawie wykonane zostały na zajęciach artystycznych w Budynku Mieszkalnym (Internacie) oraz na zajęciach prowadzonych w ramach projektu „Człowiek – najlepsza inwestycja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
16 czerwca 2015r., godz. 9.00
Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
Zapraszamy
Na szkle malowane
miejsce: Eureka, ul. Kasprowicza 12
data:
16.
06.
2015
godzina: 15:00
kategoria: Biblioteka
O tym, że malowanie na szkle to bardzo przyjemna zabawa przekonały się uczestniczki ostatnich przed wakacjami „Warsztatów z wyobraźnią”. Malowanie słoików i wazonów wymagało dużo cierpliwości ale dzięki temu powstały, oryginalne dekoracje o niepowtarzalnym charakterze.
Samo malowanie składa się z kilku etapów. Najpierw przygotowuje się wzór na papierze, który następnie przenosi na szkło (trzeba zaznaczyć na czarno kontury postaci lub przedmiotów). Malowanie zaczynamy od małych szczegółów a na samym końcu tworzymy tło.
Już dzisiaj zapraszamy na wakacyjne „Warsztaty z wyobraźnią” do Eureki w sierpniu.
W programie różne techniki i materiały: quilling, filc, krepina, tektura falista, decoupage i ozdoby z gipsu.
Zapisy na bezpłatne warsztaty przyjmuje Eureka – Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12, nr telefonu 32 4153588.Galeria - Malowane na szkle
O powieści historycznej w KPB Ostróg
miejsce: Filia nr 2 Ostróg, ul. Rudzka 38
data:
16.
06.
2015
godzina: 16:15
kategoria: Biblioteka
Tym razem spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu poświęcone było powieści historycznej. Przyglądając się twórczości Kena Folletta, Philippy Gregory, Iny Lorentz, Jacka Komudy i Elżbiety Cherezińskiej, próbowaliśmy odkryć receptę na historyczny bestseller.
Powieść historyczna jest dla pisarza nie lada wyzwaniem, musi on bowiem przekonywująco odmalować tło społeczne i kulturowe minionych epok. Jednocześnie autor musi pamiętać, że czytelnicy oczekują nie tylko faktów historycznych, ale także wartkiej akcji i wyrazistych bohaterów, cenią sobie pierwiastek przygodowy zawarty w tych powieściach. Tylko najlepszym pisarzom udaje się zachować równowagę między prawdą historyczną a fikcją literacką.
Tę trudną sztukę perfekcyjnie opanowały np. Philippa Gregory czy Iny Lorentz, które z powodzeniem łączą wątki historyczne z romansowymi czy przygodowymi. Z kolei Elżbieta Cherezińska w powieści „Niewidzialna korona” wykorzystuje motywy fantastyczne i mitologiczne, wplatając do fabuły elementy tajemnicze i magiczne. Natomiast Jacek Komuda, przez wielu nazywany następcą Henryka Sienkiewicza, stylizuje język bohaterów na mowę szlachecką, jednocześnie trafnie oddając mentalność ówczesnych Polaków.
Niesłabnąca popularność powieści historycznej pokazuje, że czytelnicy chętnie przenoszą się w czasie, odkrywając skomplikowane dzieje narodów i bohaterów uwikłanych w kulturowe, społeczne i polityczne zależności.
Na kolejne spotkanie wakacyjne udamy się do raciborskiego muzeum. Zapraszamy 21 lipca o godz.14.30. Zbiórka przy gmachu Muzeum w Raciborzu, ul. Gimnazjalna 1. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.Galeria - KPB Ostróg czerwiec