Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 17 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Konkurs wiedzy Co Ty wiesz o Raciborzu?

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-17 do 2017-11-17

Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich. Pytania konkursu będą dotyczyły przeczytanej wcześniej literatury dot. historii Raciborza:

  1. a) klasy V-VII SP: „Legendy i podania dawnego Raciborza” Janusz Nowak
  2. b) klasy II-III gimnazjum: „Tajemnice Raciborza” Grzegorz Wawoczny
  3. c) szkoły średnie: „Opowieści o dawnym Raciborzu” Paweł J. Newerla

Zgłoszenia należy przesłać drogą mailową na adres lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 do dnia 17 listopada 2017 r. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 22 listopada a drugi 28 listopada.

Szczegółowy regulamin na www.biblrac.pl.

Pypcie na języku – spotkanie z Michałem Rusinkiem

Miejsce:
Biblioteka ul.Kasprowicza 12
Godzina:
15:00
Data:
2017-11-17 do 2017-11-17

„Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę” albo „Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy” – te i inne „pypcie na języku” gościły w raciborskiej bibliotece w piątkowe popołudnie na spotkaniu z sekretarzem Wisławy Szymborskiej – Michałem Rusinkiem. Rano pisarz spotkał się także z uczniami raciborskich szkół podstawowych.

Na spotkaniu z dziećmi, Rusinek zaprezentował swoje „Wierszyki domowe” oraz zachęcił do wspólnego napisania krótkiego opowiadania. Uczniowie byli bardzo ciekawi kiedy Rusinek napisał pierwszą książkę, którą ze swoich książek lubi najbardziej i ile czasu zajmuje mu pisanie. Małym słuchaczom szczególnie przypadła do gustu formuła spotkania, w trakcie którego każdy mógł się poczuć jak prawdziwy student na uniwersytecie.

Po południu Michał Rusinek spotkał się z młodzieżą i dorosłymi. Po krótkim wstępie do retoryki, pisarz skupił się wokół swojej książki „Pypcie na języku”, podając liczne przykłady anegdot wziętych z życia, dla których punktem wyjścia było niefortunnie użyte słowo czy jakaś zagadka językowa. Makabreski („Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”), frazesy i komunały („Gitara grała pierwsze skrzypce”) czy wieloznaczności („Spodnie. Rok założenia 1912”) rozbawiły licznie zebraną raciborską publiczność do łez.

Książki Michała Rusinka są dostępne w raciborskiej bibliotece. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria - Michał Rusinek - spotkanie dla dorosłych
Galeria - Michał Rusinek - spotkanie z dziećmi 17.11.2017
Pliki do pobrania

Popołudnie z książką i nie tylko: Jesienne przetwory

Miejsce:
Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9
Godzina:
16:30
Data:
2017-11-17 do 2017-11-17

17 listopada w Filii nr 9 w Brzeziu, przy kawie i herbatce z dodatkiem domowych soków, odbyło się spotkanie poświęcone domowym przetworom.

Czytelniczki jednogłośnie potwierdziły, że domowe przetwory to świetna rzecz. Dżemy, konfitury, soki i sałatki jarzynowe przygotowane własnoręcznie z zebranych owoców i warzyw, bez konserwantów i ulepszaczy sprawiają, że z przyjemnością sięgamy po nie w zimowe dni. Różnorodne przetwory, przygotowane przez czytelniczki, szybko pobudziły zainteresowanie i apetyt uczestniczek. Po smacznej i zdrowej degustacji panie wymieniły się przepisami na przetwory oraz ciekawymi propozycjami przygotowania jesiennych dań z bibliotecznych książek kucharskich.

Kolejne, tym razem już świąteczne spotkanie odbędzie się 15 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - F9 Popołudnie z książką. Jesienne przetwory.
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H