Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 21 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka – konkurs wiedzy

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-01 do 2017-11-22

Pytania konkursowe pochodzić będą z trzech ostatnich tomów serii „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka:

Tom 6. Homo bimbrownikus

Tom 7. Trucizna

Tom 8. Konan destylator

Konkurs odbędzie się 25 listopada 2017 r. (sobota) o godz. 10.00. Regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

Dyskusyjny Klub Książki „Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera” Andrea Gillies

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-11-21 do 2017-11-21

„Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera” to pamiętnik z kilku lat opieki nad chorą na alzheimera, który daje nam szansę wejścia w świat cierpiącego człowieka i zrozumienia go. To także przejmujący opis radzenia sobie z uciążliwymi objawami choroby i emocjami, które pojawiają się w czasie wieloletniej opieki nad bliskim. Książkę poleca Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci

Miejsce:
Biblioteka. ul. Kasprowicza
Godzina:
15:30
Data:
2017-11-21 do 2017-11-21

Jeśli masz 7-12 lat, lubisz czytać książki, chciałbyś o nich porozmawiać w miłej, swobodnej atmosferze albo dowiedzieć się co czytają Twoi rówieśnicy – te spotkania są dla Ciebie! Zapraszamy na inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. W programie zabawy integracyjne, rozmowy o czytelniczych gustach, ulubionych książkach i wybór tytułu na kolejne spotkanie.

Klub Książki dla Dzieci

Miejsce:
Eureka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
15:30
Data:
2017-11-21 do 2017-11-21

Jeśli masz 7-12 lat, lubisz czytać książki, chciałbyś o nich porozmawiać w miłej, swobodnej atmosferze albo dowiedzieć się co czytają Twoi rówieśnicy – te spotkania są dla Ciebie! Zapraszamy na inauguracyjne spotkanie Klubu Książki dla Dzieci. W programie zabawy integracyjne, rozmowy o czytelniczych gustach, ulubionych książkach i wybór tytułu na kolejne spotkanie.

Dyskusujny Klub Książki dla Dorosłych

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
16:30
Data:
2017-11-21 do 2017-11-21

W deszczowe, listopadowe popołudnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki na którym omawiano książkę A. Gillies „Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera”.

"Opiekunka" to autobiograficzna opowieść synowej, walczącej w imieniu Nancy o odrobinę normalności i szczęścia, codziennie od nowa. Gillies przedstawia walkę z chorobą od kuchni. Stawia wiele filozoficznych pytań, na które nie daje odpowiedzi. To nie tylko opowieść o życiu w cieniu alzheimera, to także sprawozdanie z fascynującego śledztwa, które odsłania mechanizmy rozwoju choroby. To książka, która stawia przed nami najbardziej fundamentalne pytania: Kim jesteśmy? Czy nadal będziemy sobą, jeśli zostaniemy pozbawieni wspomnień? Czym jest ludzka dusza?

Na kolejne spotkanie zapraszamy 14 grudnia - gościem specjalnym będzie Łukasz Walewski, autor książki „Przywitaj się z królową”.

Galeria - DKK 21.11.2017
Pliki do pobrania

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu

Miejsce:
Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Godzina:
17:00
Data:
2017-11-21 do 2017-11-21

W listopadowym Klubie Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu, pomimo nieprzyjemnej aury na zewnątrz, było niezwykle wesoło i gwarno! Wszystko za sprawą gościnnego występu podopiecznych raciborskiego Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego PERSONA pod kierunkiem Joanny Kuligi-Leszczyńskiej.

PERSONA zaprezentowała montaż słowno-muzyczny oparty na znanych wierszach i piosenkach. Publiczność usłyszała m.in. „Niepewność” Adama Mickiewicza, „Na wielką miłość” Eleni, „Zawsze tam gdzie Ty” grupy Lady Punk czy „Historię jednej znajomości” Czerwonych gitar.

Wszyscy chętnie włączyli się nie tylko do śpiewu, ale również do wspólnego, spontanicznego tańca. Na koniec, przy kawie i ciastku, zapewniono o dalszej współpracy ze Stowarzyszeniem, zapraszając czytelników biblioteki na wiosenny występ.

Galeria - F2 KPB - Persona 21.11.2017
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H