Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 07 czerwiec 2019

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem

Miejsce:
Eureka,ul. Kasprowicza 12; Filia nr 5 Płonia,ul.Sudecka 2
Godzina:
08:30
Data:
2019-06-07 do 2019-06-07

Wojciech Widłak - autor Pana Kuleczki i Wesołego Ryjka spotkał się z najmłodszymi czytelnikami raciborskiej biblioteki w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola”.

W charakterystycznym dla siebie meloniku i w towarzystwie bohaterów swoich książek Wojciech Widłak odwiedził Racibórz na finał Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Rano spotkał się z dziećmi na Płoni a następnie odwiedził EUREKĘ przy ul. Kasprowicza 12. Wydarzenie przyciągnęło do biblioteki nie tylko przedszkolaków z partnerskich przedszkoli, ale także młodą fankę Pana Kuleczki, która przyjechała na spotkanie z całą rodziną spod Wodzisławia Śląskiego.

Autor oczarował małych czytelników! Opowiadał jak powstają jego książki - głównie o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jego współpraca ze wspaniałymi ilustratorami, dzięki którym bohaterowie książek ożywają. Pisarz przeczytał także opowiadania o Panu Kuleczce i przedstawił Wesołego Ryjka. Następnie zaprosił do udziału w zabawie – dzieci miały za zadanie poruszać pacynkami w odpowiednim momencie w trakcie lektury i narysować na tablicy świnkę. Książki Wojciecha Widłaka można wypożyczyć w filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

4maly  logomale_v

Galeria - Spotkanie z Wojciechem Widłakiem Eureka 07.06.2019
Galeria - Spotkanie z Wojciechem Widłakiem F5 07.06.2019
Pliki do pobrania

Jak nie czytam, jak czytam

Miejsce:
filie biblioteki
Godzina:
10:00
Data:
2019-06-07 do 2019-06-07

„Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób, także uczniowie raciborskich szkół we współpracy z filiami raciborskiej biblioteki. A jak było w tym roku?

Od 2016 roku uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. „Jak nie czytam, jak czytam” ma na celu promocję czytania dla przyjemności - w miłej atmosferze, bez przymusu. W akcję jak co roku włączyły się filie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Na Ostrogu, w Ocicach, na Żorskiej i w Markowicach książki czytało prawie 1000 osób!

Spotkania odbywały się w pomieszczeniach szkoły albo na podwórkach. Uczestnicy czytali przyniesione ze sobą ulubione książki, albo wypożyczali je z biblioteki. W Markowicach dzieci z kl. I-IV wykazały się kreatywnością i z własnych ciał utworzyły napis „Czytam”, w bibliotece przy Żorskiej po skończonym czytaniu, przy przygotowanych wcześniej stoiskach, bibliotekarze i uczniowie polecali ciekawe książki dostępne w placówce, Ocice zrobiły ciekawą sesję zdjęciową a biblioteka na Ostrogu, która zorganizowała spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych, ogłosiła się wynalazcami nowej dyscypliny – czytania podczas chodzenia, czyli „nordic reading”.

4maly  logomale_v

  

Galeria - Jak nie czytam jak czytam. SP 18
Galeria - Jak nie czytam jak czytam. Szkoła specjalna
Galeria - Jak nie czytam jak czytam F10
Galeria - Jak nie czytam jak czytam Ocice F3
Pliki do pobrania

100-lecie Powstań Śląskich

Miejsce:
Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
Godzina:
14:00
Data:
2019-06-07 do 2019-06-07

Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego - głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Raciborskie Centrum Kultury również włącza się w Obchody 100-lecia Powstań Śląskich 7 czerwca 2019 w historycznym miejscu, jakim jest Dom Kultury STRZECHA, o godzinie 14.00. Wstęp wolny.

W programie:

- OTWARCIE WYSTAWY "DROGA DO WOLNOŚCI”

Pomysłodawcą ekspozycji jest płk Tadeusz Dłużyński, współtwórca i prezes zarządu Związku Piłsudczyków w Rybniku, który otworzy wystawę i  wprowadzi w jej tematykę.

Będzie można zobaczyć kilkanaście plansz przedstawiających "Drogę ku wolności" naszego kraju. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum w Rybniku oraz ze zbiorów prywatnych pułkownika. Wystawa powstała przy udziale Muzeum w Rybniku;

- TROJOK ŚLĄSKI w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy;

- PRELEKCJA „Gdy nad Śląskiem gorzało niebo. Powstania Śląskie 1919-1921”, którą wygłosi Jan Planta, historyk z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H