Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 19 wrzesień 2019

Dyskusyjny Klub Książki

Miejsce:
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
16:30
Data:
2019-09-19 do 2019-09-19

Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 19 września omawiano powieść Wioletty Grzegorzewskiej „Guguły”

Bohaterka powieści mieszka w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej świat wypełniają: chodzenie do szkoły, polowanie na chrabąszcze, zabawy z rówieśnikami, rozmowy z ojcem, podglądanie tajemniczej krawcowej i oczekiwanie na przyjazd Jana Pawła II. To tutaj po raz pierwszy doświadcza miłości, erotyki i śmierci. Książka Wioletty Grzegorzewskiej to znakomita ballada o polskiej wsi w czasach PRL-u i dojrzewaniu, które smakuje jak cierpkie guguły.

Uczestniczkom spotkania książka bardzo się podobała. Panie zgodnie twierdziły, iż czytając powieść powracały wspomnieniami w świat własnego dzieciństwa i młodości. Urzekły je opisy natury, wiejskiego życia i jego uroków.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 24 października i będzie poświęcone reportażowi Marty Abramowicz „Dzieci księży”.

4maly  logomale_v

Galeria - DKK 19.09.2019
Pliki do pobrania

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie - wernisaż wystawy

Miejsce:
Galeria GAWRA, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
17:00
Data:
2019-09-19 do 2019-09-19

Ozdobne tarcze kołkowane, bombarda z XV wieku, weksylia i klejnoty… W Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu otwarto wystawę zbiorów Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Na początku głos zabrał Hetman Bractwa Józef Pluta, który omówił tradycję średniowiecznych bractw kurkowych, przypomniał, że pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie oraz podkreślił, że Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim - w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj zresztą, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego. Udział w wernisażu wzięli członkowie bractwa, w tym Król Kurkowy 2019 – Józef Matela. Cześć oficjalną zwieńczyło wspólne wykonanie lubianej w szeregach bractwa przyśpiewki.

Przypomnijmy, na wystawie w raciborskiej bibliotece można zobaczyć m.in. zbiór pamiątkowych ozdobnych tarcz kołkowanych (w tym tarcze królewskie i honorowe oraz tarcze okolicznościowe – żałobną, upamiętniającą tragedię smoleńską i jubileuszową, która powstała z okazji 900-lecia Raciborza), bombardę z XV wieku, weksylia i klejnoty Bractwa a także tablice poświęcone historii Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu.

Wystawę można oglądać do końca października w Galerii Gawra (I piętro biblioteki) przy ul. Kasprowicza 12. Serdecznie zapraszamy!

Galeria - Wernisaż wystawy Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 19.09.2019
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H