• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 30.03.2023

Moja Biblioteka - ogólnopolski konkurs plastyczny

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 1. 02. 2023 do 13. 04. 2023
kategoria: Biblioteka
Jak wygląda biblioteka Twoich marzeń? Czy podobna do tej, którą odwiedzasz i do której masz zawsze blisko? Biblioteka w Raciborzu świętuje w tym roku 75-lecie i z tej okazji ogłasza ogólnopolski konkurs plastyczny „Moja Biblioteka”. Przesłane prace mogą przedstawiać zarówno rzeczywiste biblioteki, jak i te wymarzone. W konkursie plastycznym raciborskiej biblioteki mogą wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek. Prace będą oceniane w pięciu kategoriach wiekowych: do lat 6, od 7 do 10 lat, od 11 do 14 lat, powyżej 15 lat i w kategorii rodzinnej (prace wykonane przez dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i ich rodziców lub prawnych opiekunów). Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej przedstawiającej „swoją” bibliotekę, czyli zarówno tę znajdującą się w miejscu zamieszkania, jak również bibliotekę marzeń. Termin nadsyłania prac mija 30 marca. Prace należy dostarczyć osobiście do dowolnego oddziału i filii raciborskiej biblioteki lub do biblioteki powiatu raciborskiego. Adres do przesyłek pocztowych: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, ul. Jana Kasprowicza 12, 47-400 Racibórz, z dopiskiem: KONKURS PLASTYCZNY „Moja Biblioteka” . Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenia nagród nastąpi 13 kwietnia o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

BASTION Raciborski Klub Fantastyki

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 2. 03. 2023 do 30. 03. 2023
godzina: 15:00 – 19:00
kategoria: Biblioteka
Klub Bastion zaprasza wszystkich amatorów fantastycznej literatury czy filmu, gier planszowych i komputerowych, sesji RPG oraz larpów na spotkania, które odbywają się w czwartki od godziny 15.00 do 19.00 w Sali Kolumnowej biblioteki.

Być jak Szymborska

miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
data: 17. 03. 2023 do 10. 04. 2023
godzina: 18.00
kategoria: Biblioteka
Anna Rozłucka-Jankowska - nauczycielka i bibliotekarka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu zaprasza chętnych uczniów szkół ponadpodstawowych w Raciborzu do udziału w konkursie „Być jak Szymborska” organizowanego w ramach projektu „Bierz książkę i yolo”. Konkurs skierowany jest do uczniów chcących wykazać się umiejętnościami plastycznymi lub literackimi. Zadaniem uczestników będzie wykonanie kolażu lub wyklejanki na podobieństwo tworzonych przez Wisławę Szymborską. W kategorii literackiej będzie można tworzyć lepieje lub limeryki, tak często pisane przez naszą noblistkę. Prace należy składać do 10 kwietnia 2023r. w bibliotece szkolnej ZSO nr 1 w Raciborzu lub przesłać na adres mailowy: anna.rozluckajankowska@wp.pl.Wyniki zostaną ogłoszone 14 kwietnia 2023r. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 17 kwietnia 2023r. w bibliotece ZSO nr 1 w Raciborzu.Regulamin konkursu na stronie www.zso1raciborz.pl i www.biblrac.pl„Bierz książkę i yolo” jest realizowany w ramach projektu „Łączy nas biblioteka” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu w programie BLISKO.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Zrobione w domu, pokazane w bibliotece

miejsce: Filia nr 8, ul. Żorska 2
data: 30. 03. 2023
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Pierwsze wiosenne spotkanie pasjonatów rękodzieła. Okres zimowy sprzyja rozwijaniu tej pasji i tworzeniu w domowym zaciszu pięknych wytworów. Jeśli takie tworzysz i szukasz miejsca, w którym mógłbyś się nimi pochwalić, to zapraszamy! Nasze spotkania to również dobra kawa i ciekawe książkowe dyskusje.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 30. 03. 2023
godzina: 16:30
kategoria: Biblioteka
Jeśli po dobrej lekturze lubisz podyskutować o książce z innymi. Jeśli jesteś ciekawy jak opisany w książce świat zinterpretowali inni to rozgość się w naszym bibliotecznym Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych. To miejsce dla wszystkich, którzy lubią rozmawiać i dzielić się z innymi swoimi opiniami. Tematem spotkania marcowego będzie książka Igora Kaczmarczyka „Islamskie fatum”. Miłość i pożądanie, tortury i okrutne zabójstwa, sekretne życie dyplomatów, zderzenie dwóch kultur i obyczajowości, pełna szalonego tempa i wielowątkowej akcji powieść oparta na faktach”

Kicia Kocia w bibliotece

miejsce: EUREKA - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 30. 03. 2023
godzina: 17.00
kategoria: Biblioteka
Kicia Kocia zaprasza najmłodszych do biblioteki w Raciborzu Już wkrótce raciborską bibliotekę odwiedzi Kicia Kocia, tytułowa bohaterka serii książeczek cieszących się od lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród maluchów, autorstwa Anity Głowińskiej.Kicia Kocia to rezolutna kotka, która poznaje otaczający świat i uczy się zasad obowiązujących w codziennym życiu np. bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, segregowania śmieci i relacji z rówieśnikami. Biblioteka w Raciborzu zaprasza najmłodsze dzieci wraz z rodzicami 30 marca 2023 r. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w EURECE. Zapisy do 28 marca. Ilość miejsc ograniczona. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Księgarnią Sowa w Raciborzu.

W PUNKT. Księżniczka Eufemia Piastówna

miejsce: Sala kameralna DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
data: 30. 03. 2023
godzina: 18:00
kategoria: RCK

 W czwartek, 30 marca, w sali kameralnej DK „Strzecha” odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „W punkt”. Tym razem  do naszego saloniku artystycznego zaprosiliśmy  Piotra Stefaniaka  - krakowskiego pisarza, dziennikarza, historyka, badacza, specjalizującego się w dziejach monastycyzmu żeńskiego.

Jest autorem ponad czterdziestu książek, które ukazały się w Polsce, Słowacji i na Węgrzech. W centrum jego zainteresowań pozostają czcigodne, wielowiekowe klasztory żeńskie z ich mistyką, duchowością, kulturą, sztuką i dziejami. Serce oddał przede wszystkim dominikankom, ale szeroko pojęta rzeczywistość, którą tworzą zwierzynieckie norbertanki także mocno porusza jego duchową wrażliwość. Ulubioną epoką, którą z prawdziwą przyjemnością zgłębia, jest średniowiecze. Piotr Stefaniak uważa, że był to w Europie czas najpiękniejszy, pełen finezji myśli, wzniosłej duchowości, kreatywności i niebywałego w naszych dziejach komplementarnego rozwoju człowieka.

Spotkanie odbędzie się dzięki kultowi księżniczki Eufemii Piastówny, który przetrwał ponad sześć stuleci, a teraz dokonuje się akt przełomowy - rozpoczęcia zgodnej z prawem kościelnym procedury, która ma skutkować wyniesieniem jej na ołtarze - przemawia za tym wielowiekowa modlitwa i pamięć o życiu i dokonaniach Eufemii oraz bogata ikonografia.

 

Wstęp wolny.

do góry