• Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 27.02.2024

Kocia Szajka - ustny konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 16. 01. 2024 do 25. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
"Grunt to draka!" Kocia Szajka pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych dba o ład i porządek w Cieszynie. Czy to duchy w teatrze, czy zuchwały napad na sklep rybny - Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka wkraczają do akcji! Jeżeli i ty należysz do wielbicieli kryminałów z pazurem, weź udział w ustnym konkursie wiedzy z 3 pierwszych części Kociej Szajki, autorstwa Agaty Romaniuk ("Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia", "Kocia Szajka i napad na moście"). UWAGA! Bronka Cieślar przygotowała dodatkowe pytania z wiedzy o Cieszynie! Rozpoznaj na zdjęciu miejsca z kart przygód Kociej Szajki, a zdobędziesz ekstra punkty! Konkurs odbędzie w formie ustnej 25 marca w Eurece-Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Cuda i dziwy w wierszach Juliana Tuwima”

miejsce: Biblioteka, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 01. 2024 do 20. 03. 2024
kategoria: Biblioteka
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach obchodów 130 rocznicy urodzin poety, tłumacza, autora wierszy dla dzieci a także tekstów piosenek i wodewili. Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, kukiełki, pracy komputerowej lub pracy przestrzennej związanej z twórczością Juliana Tuwima. Prace wraz z odpowiednimi formularzami zgłoszenia należy dostarczyć do biblioteki do 20 marca. Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu i wręczenie nagród nastąpi 9 kwietnia o godz. 16:00 w bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Baśniobór - konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 01. 2024 do 16. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Biblioteka w Raciborzu zaprasza wszystkich fanów serii „Baśniobór” Brandona Mulla do sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia fantastycznych nagród. Konkurs będzie dotyczyć pierwszych trzech części serii: „Baśniobór”, „Gwiazda wieczorna wschodzi” oraz „Plaga Cieni”. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o przygodach Kendry i Setha zapraszamy! Konkurs odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 16:00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży

Wystawa "TACY JAK MY" autorstwa Karoliny Jonderko.

miejsce: Sala RCK RDK I piętro
data: 23. 02. 2024 do 22. 03. 2024
godzina: 08:00
kategoria: RCK

Wystawa składa się z 14 plansz z pełnowymiarowymi, sfotografowanymi postaciami. Kobiety i mężczyźni w różnym wieku, kształtach i rozmiarach. Tacy jak my.
Kim są ci ludzie? Każde zdjęcie ma krótki opis, który właśnie to mówi. Aby to przeczytać, trzeba podejść bliżej; trzeba stanąć twarzą w twarz z każdą fotografowaną osobą. Jednakże, kiedy stoisz przed nimi, kiedy jesteś gotowy spojrzeć im w oczy, wpatrujesz się w siebie. Nie ma tam ich twarzy. Zostały wycięte i zastąpione lustrami. Każdy, kto odwiedza wystawę, widzi siebie, a nie obcego człowieka, o którym nic nie wie.Podstawową ideą wizji autorki było to, aby każdy mógł zobaczyć siebie w lustrze podczas czytania historii opowiadanej przez każdą osobę. Czy było to tylko odbicie twarzy, którą tak dobrze znają i którą natychmiast rozpoznali? A może jest ich więcej? Być może ta historia brzmi znajomo, być może jest to także ich historia. Tej formie wystawy przyświecała myśl, aby widz mógł utożsamić się z osobami, które przechodzą kryzysy psychiczne i różnorodne zaburzenia psychiczne; aby pozwolić im zobaczyć własne odbicie w tych historiach.
Kluczem do tego projektu była szeroka gama historii i doświadczeń. Kryzysy psychiczne dotykają większość z nas, ale jak mówią historie, kryzys nie zawsze jest końcem. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj jest to początek. Każda fotografowana osoba własnymi słowami opisała swoją walkę z chorobą psychiczną. Postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami, aby pomóc tym, którzy z jakichkolwiek powodów jeszcze nie szukali pomocy.
Autorka serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie. Dziękuje za odwagę, za podzielenie się swoimi historiami. Statystyki mówią, że co czwarty z nas cierpi w taki czy inny sposób na problemy psychiczne. Oznacza to, że może to spotkać każdego z nas w dowolnym momencie. Kluczowe znaczenie ma rozwijanie większej świadomości na temat tego, jak powszechne jest to zjawisko. Im wcześniej zgłosi się pomoc, im szybciej rozpoznane zostaną wczesne objawy, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa, bowiem 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, w 2020 roku stanie się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie.
Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

*Karolina Jonderko - urodzona w 1985 roku w Rydułtowach. Córka górnika.
Członek Agencji Napo Images.
Większość jej długoterminowych projektów koncentruje się na następstwach straty. Doświadczając tego na własnej skórze, pragnie zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się ludzie. Projekty o tej tematyce to m.in. „Autoportret z mamą”, „Zagubieni”, „Odrodzeni” i „Mała Polska”. Jej wieloletnie projekty były nagradzane w kraju i za granicą. Zdobyła drugą nagrodę w konkursie World Press Photo 2021 za swój długoterminowy projekt „Reborn”, Magnum & Ideas Tap, a także odbyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku.
Karolina jest wielokrotnie nagradzaną fotografką, posiadającą tytuł magistra fotografii uzyskany w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Mieszka w Polsce i pracuje nad poprawnością swoich projektów zarówno lokalnie, jak i za granicą.

Wstęp bezpłatny!

Zadbaj o siebie: spotkanie z trychologiem

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
data: 27. 02. 2024
godzina: 17:00
kategoria: Biblioteka
Temat: Dlaczego włosy wypadają i co możemy zrobić, żeby były piękne i zdrowe. Spotkanie poprowadzi trycholog Ewelina Szendzielorz - wykładowca na UJ, właścicielka gabinetu TrichoCare z siedzibą w Rybniku. Wstęp wolny.

Klub Malucha: multisensorki

miejsce: Filia nr 2 Ostróg, Bielska 12
data: 27. 02. 2024
godzina: 9:00
kategoria: Biblioteka
Temat: Multisensorki. Zajęcia ogólnorozwojowe we współpracy z Studio Dziupla z Raciborza. W programie: zajęcia logopedyczne, ćwiczenia ruchowe, zabawy budujące relację i świadomość swojego ciała oraz masażyki. Zajęcia mają na celu pobudzenie wszystkich zmysłów dziecka. Wstęp wolny.
do góry