Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

terminarz dnia 23.03.2024

Kocia Szajka - ustny konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 16. 01. 2024 do 25. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
"Grunt to draka!" Kocia Szajka pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych dba o ład i porządek w Cieszynie. Czy to duchy w teatrze, czy zuchwały napad na sklep rybny - Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka wkraczają do akcji! Jeżeli i ty należysz do wielbicieli kryminałów z pazurem, weź udział w ustnym konkursie wiedzy z 3 pierwszych części Kociej Szajki, autorstwa Agaty Romaniuk ("Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia", "Kocia Szajka i napad na moście"). UWAGA! Bronka Cieślar przygotowała dodatkowe pytania z wiedzy o Cieszynie! Rozpoznaj na zdjęciu miejsca z kart przygód Kociej Szajki, a zdobędziesz ekstra punkty! Konkurs odbędzie w formie ustnej 25 marca w Eurece-Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12.

Baśniobór - konkurs wiedzy

miejsce: Eureka - Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 17. 01. 2024 do 16. 04. 2024
godzina: 16:00
kategoria: Biblioteka
Biblioteka w Raciborzu zaprasza wszystkich fanów serii „Baśniobór” Brandona Mulla do sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia fantastycznych nagród. Konkurs będzie dotyczyć pierwszych trzech części serii: „Baśniobór”, „Gwiazda wieczorna wschodzi” oraz „Plaga Cieni”. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o przygodach Kendry i Setha zapraszamy! Konkurs odbędzie się 16 kwietnia o godzinie 16:00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży

Noc z Andersenem 2024 Noc z Doktorem Dolittle

miejsce: EUREKA Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
data: 22. 03. 2024 do 23. 03. 2024
godzina: 19:00-8:00
kategoria: Biblioteka
Noc z Andersenem jest międzynarodowym przedsięwzięciem, w ramach którego biblioteki organizują całonocne imprezy dla dzieci. Nazwa wydarzenia przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena. Celem imprezy jest rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu włącza się w to przedsięwzięcie każdego roku. Bohaterem XXI Nocy z Andersenem będzie doktor John Dolittle z Puddelby nad rzeką Marsh, małego miasteczka w Anglii. Ten niezwykły lekarz, który dzięki swojej papudze Polinezji nauczył się mowy zwierząt, jest w stanie pomóc zwierzętom na całym świecie. Uczestnicy spędzą czas m.in. w Puddleby w domu doktora i jego siostry, podróżując na statku oraz odwiedzą Afrykę. Całonocna impreza dla dzieci w wieku 8-11 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy do 18 marca 2024 we wszystkich filiach bibliotecznych i w EURECE. Liczba miejsc ograniczona!

69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - eliminacje rejonowe: powiat raciborski i głubczycki

miejsce: Sala kameralna DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
data: 23. 03. 2024
godzina: 15:00
kategoria: RCK

Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych do udziału w 69. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w roku Zbigniewa Herberta (eliminacje rejonowe: powiat raciborski i głubczycki).

Eliminacje odbędą się 23 marca 2024 (sobota) o godz. 15.00 (godzina orientacyjna - w zależności od ilości zgłoszeń osoby biorące udział w konkursie zostaną telefonicznie poinformowane o ostatecznej godzinie rozpoczęcia przesłuchań).

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest jedną z najstarszych imprez amatorskiego ruchu artystycznego w Polsce. Konkurs odbywa się w formie turniejów: recytatorskiego, „wywiedzione” ze słowa, teatru jednego aktora i poezji śpiewanej.
Dla wielu udział w imprezie może być pierwszym krokiem w karierze aktorskiej, spotkaniem z pięknem języka polskiego oraz możliwością poznania wielu ciekawych osób z całej Polski. W ciągu sześćdziesięciu ośmiu lat w imprezie organizowanej przez Towarzystwo Kultury Teatralnej liczba uczestników przekroczyła 3 miliony. Wielu wykonawców Konkursu to dziś znani aktorzy – m.in. Artur Barciś, Janusz Gajos, Krzysztof Materna, Marian Opania, Joanna Trzepiecińska czy Artur Żmijewski.
Dla laureatów przewidziane są dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Eliminacje Rejonowe (powiat głubczycki i raciborski) 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się 23 marca (sobota) o godz. 15.00 (godzina orientacyjna - w zależności od ilości zgłoszeń osoby biorące udział w konkursie zostaną telefonicznie poinformowane o ostatecznej godzinie rozpoczęcia przesłuchań) w RCK DK STRZECHA przy ul. Londzina 38 w Raciborzu.
Karta zgłoszenia oraz regulamin do pobrania w RCK RDK przy ul. Chopina 21, pokój nr 209 (II piętro), RCK DK „Strzecha” przy ul. Londzina 38 (biuro na parterze) lub na stronie http://tkt.art.pl

Wypełnione karty prosimy nadsyłać do 11 marca 2024 na adres:
Raciborskie Centrum Kultury
ul. Chopina 21, 47-400 Racibórz
z dopiskiem: OKR
lub drogą elektroniczną: anna.jegerska@rck.com.pl

Więcej informacji udziela Anna Jegerska – Michalska tel. 32 415 32 14.

„Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód”

miejsce: Sala widowiskowa RCK DK STRZECHA (ul. Londzina 38)
data: 23. 03. 2024
godzina: 18:00
kategoria: RCK

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI

Poetycko-muzyczny stand up  artystyczny autorstwa  Dariusza Jakubowskiego.


Dzisiejszy świat sprowadza człowieka jedynie do zewnętrzności ciała, a człowiek przecież to inny jeszcze wymiar potrzeb i inny wymiar możliwości. Jego byt określa wewnętrzny stosunek do prawdy, dobra i piękna. Program „Wokół Herberta, czyli potęga smaku, albo sztuczny miód” jest tego przypomnieniem, jest wspólną z publicznością podróżą ku archetypom kulturowym wyznaczonym przez pojęcie smaku. Odsłania też kody powinowactw duchowych twórczości Baudelaire’a, Szymborskiej, Baczyńskiego czy Hardy’ego ze Zbigniewem Herbertem. Na chwilę zatrzymuje się przy„Źródle” Norwida.

Polifonia J. S. Bacha i jego „Preludia”, czy schubertowska „Małgorzata przy kołowrotku”, znakomicie korespondujące z głębią poezji, są muzycznym dopełnieniem wydarzenia.

 

Wykonawcy:

Dariusz Jakubowski - aktor, autor koncepcji, reżyseria

Katarzyna Thomas - sopran

Piotr Szafraniec - fortepian

 

DARIUSZ JAKUBOWSKI

Absolwent PWST w Warszawie(1984).Wiceprezes Zarządu Związku Artystów Scen Polskich(2006-2014). Szerokiej publiczności znany z licznych ról w serialach i filmie. Trzydzieści lat związany z Centrum Sztuki Studio w Warszawie, gdzie jako student IV roku zagrał w przedstawieniu „Affabulazione” Passoliniego, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Oficjalnym debiutem artysty jest „Przedstawienie pożegnalne” Mullera w reżyserii Bogusława Lindy. Spektakl ten nagrodzono na Festiwalu „Ateny Stolicą Kulturalną Europy”(1985).

Odbył szereg tournée artystycznych. Występował na prestiżowych scenach (np. Teatr na Tagance w Moskwie, paryska Olympia) i festiwalach teatralnych w Europie, a także w Izraelu, Australii, Japonii, na Tajwanie i w Singapurze. Współpracował z teatrem niezależnym. Ta aktywność zaowocowała m.in. rolą Dionizosa w „Bachantkach” Eurypidesa na niezależnej scenie Southwark Playhouse w Londynie i na Festiwalu Michaiła Czechowa w Forest Row (Anglia).

Brał udział w produkcjach filmowych takich reżyserów, jak Krzysztof Kieślowski, Lech Majewski, Andrzej Konic, Janusz Majewski, Andrzej Trzos-Rastawiecki, Feliks Falk, Wojciech Wójcik, Jerzy Zalewski, Witold Orzechowski, Michał Rosa, Bogusław Wołoszański, Piotr Wereśniak, Maciej Ślesicki.

Często podejmuje współpracę z różnymi instytucjami muzycznymi. W Filharmonii Narodowej wykonał z Orkiestrą FN pod batutą Łukasza Borowicza partie narratora w „Pocałunku wieszczki” Strawińskiego, w „Historii Babara” Poulenca i „Najbardziej niewiarygodnej historii” Wernera. Realizował partię narratora w „Impresji na początek drogi” Buczyńskiego z Orkiestrą Kameralną FN. W Filharmonii Śląskiej w Katowicach wykonał partię narratora w „Piotrusiu i wilku” Prokofiewa. Z Orkiestrą Sinfonia Varsovia realizował partię narratora w oratorium ”Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” J. Haydna, zaś na Festiwalu La Folle Journee partię narratora w „Historii żołnierza ”Strawińskiego Dla Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej tworzył autorskie programy.

Jest twórcą autorskich spektakli, które prezentował m.in. w Rzymie pod honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, w Teatrze Studio w Warszawie, Filharmoniach: Narodowej, Podkarpackiej, Sudeckiej i Świętokrzyskiej, na koncertach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Bilety w cenie 20,- (normalny) 10,- (ulgowy - uczniowie i studenci) do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/405185

Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+'', ,,Rodzina +''

do góry